banner141
banner151

ARIKBUKA: “ EN BÜYÜK HEDEFİMİZ GIDA GÜVENLİĞİ YASALARINI HAYATA GEÇİRMEK”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, “insan sağlığı açısından çok önemli olan gıda güvenliğinin acil servise düştüğünü ve acil müdahale gerektirdiğini” vurgulayarak, gıda sağlığıyla ilgili yasa ve tüzüklerin çıkarılması ve hakkaniyetli bir şekilde uygulanmasını istedi.

25 Haziran 2013 Salı 16:35
ARIKBUKA: “ EN BÜYÜK HEDEFİMİZ GIDA GÜVENLİĞİ YASALARINI HAYATA GEÇİRMEK”
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, “insan sağlığı açısından çok önemli olan gıda güvenliğinin acil servise düştüğünü ve acil müdahale gerektirdiğini” vurgulayarak, gıda sağlığıyla ilgili yasa ve tüzüklerin çıkarılması ve hakkaniyetli bir şekilde uygulanmasını istedi.

İnsanların gıda güvenliği eksikliği nedeniyle hastalandığına dikkat çeken Tabipler Birliği, hükümetin gıda güvenliği sorununu acil kararlarla çözmesini, AB ve uluslararası normlara uygun şekilde neticelendirmesini talep etti.

Tabipler Birliği, halkın temiz ve sağlıklı gıdalara ulaşmak için devamlı talepte bulunmasının öneminin de altını çizdi.

Birlik, KKTC’deki gıda güvenliği eksikliğine ve acil yasalara duyulan ihtiyaca dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında yıllardır ilgili yasaların geçirilmemesinin altında bir takım çıkar ilişkileri olabileceği belirtildi ve yasanın geçirilmesinin yeterli olmayacağı, insan sağlığına aykırı üretim yapanların korkusuzca açıklanması ve yasanın öngördüğü cezaların uygulanması gerektiği vurgulandı.

ARIKBUKA: “ EN BÜYÜK HEDEFİMİZ GIDA GÜVENLİĞİ YASALARINI HAYATA GEÇİRMEK”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Nurçin Arıkbuka, Gıda ve İlaç Birimi’nin 5 yıldır özveriyle toplum sağlığını iyileştirmek için çalıştığını ifade etti ve şu andaki en büyük hedeflerinin gıda güvenliği yasalarının ve tüzüklerinin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

Gıda maddelerinin sağlıklı olmasının çok önemli bir koşul olduğunu belirten Arıkbuka, Gıda Yasası ve hayvanlar için Yem Yasasının ilk ve hayata geçirilmesi gereken en önemli yasalar olduğunu vurguladı.

“YASALAR CANLILARA SAĞLIKLI GIDA SAĞLAMAK İÇİN ŞART”

Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’nin bu yasaları KKTC’de yaşanılır kılmak için ilgili kurumlarla 6 yıldır çok disiplinli bir çalışma yürüttüğünü belirten Arıkbuka, “Bu yasalar sadece Avrupa Birliğine girmek için değil biz canlılara optimal düzeyde sağlıklı gıda sağlamak için şarttır” dedi.

Özerk, bağımsız ve hiçbir özel kurum ile olan çıkar bağlarının bu yasaların çıkmasına engel teşkil etmemesi gerektiğini dile getiren Arıkbuka, kazanılan paranın miktarı asla toplumdaki insanların sağlığından daha değerli olamayacağını kaydetti.

Halkın temiz ve sağlıklı gıdalara ulaşmak için devamlı talepte bulunmasının önemine de dikkat çeken Arıkbuka, AB’deki yasalar ve mevzuatlarla ilgili bilgiler de verdi.

KÖROĞLU: “GIDA SAĞLIĞI HALK SAĞLIĞI DEMEK”

Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu da, gıda sağlığının halk sağlığı demek olduğunu söyledi ve gıda sağlığının acil müdahale gerektirdiğini vurguladı.

Halkın güven bunalımı içinde olduğunu, resmi otorite tarafından yapılan açıklamaların doğru kabul edilmediğini söyleyen Köroğlu, “İnsanlarımız geçmişteki siyasi yöneticilerimizin gıda risklerine olan duyarsızlığı yüzünden hastalanmaktadır” dedi.

Köroğlu, AB ve uluslararası normlara uygun ilgili yasalarla tüzüklerin yapılıp çıkarılmasını ve neticelendirilmesini istediklerini de söyledi.

“GIDA GÜVENLİĞİNE UYGUN ÜRETİM YAPMAYAN ÜRETİCİLERE CEZA VERİLMİYOR”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Eğitim Sekreteri Erden Aşardağ ile Birlik Üyesi Mustafa Taşeli de, Birliğin konuyla ilgili basın açıklamasını okudu.

Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan gıda güvenliği yasalarının yedi yıldan beri hayat geçirilmediği belirtilen açıklamada, bu konuda 20 milyon euro harcandığı, gıda güvenliğine uygun üretim yapmayan hiç bir üreticiye, yetkililer tarafından fark edilse bile yargı tarafından ceza verilemediği dile getirildi. Yasaların geçirilmesinin yargının önünü açacağı da kaydedilen açıklamada, Kıbrıslı Türk üreticilerin farkındalığını artırma ve usulüne uygun üreten ve dürüst çalışan insanların yolunu açmanın da esas amaçlardan bir olduğu kaydedildi.

“CİDDİ ÇIKAR İLİŞKİLERİ”

Tabipler Birliği açıklamasında şöyle denildi: “Yasaların geçirilmemesinin altında maalesef ciddi düzeyde birtakım çıkar ilişkilerinin olabileceği izlenimi edinilmiştir. Bilimsel ve uygun yöntemlerle üretim yaptığını ifade eden şirketler,yasak madde ve yemleri kullanmadığını ifade eden üreticiler, gıda güvenliği yasaları geçmediği takdirde, uygun üretim yapsalar bile zan altında kalmaktan kurtulamayacakları ve hak etmedikleri güvensizlikle karşı karşıya kalacakları kesindir.”

Bitkisel besinlerdeki kimyasal kalıntıların miktarlarını bitki üretimindeki besleyici maddelerin, hayvan yemlerinin içerikleri, besi hızlandırma maddelerinin kullanım doz ve cinslerinin, net olarak neler kullanıldığının tam olarak bilinmediği belirtilen açıklamada, devlet laboratuarında yapılan test ve tetkik sonuçlarının devlet kurumlarına bildirildiği ancak sonuçların hakkaniyetli bir şekilde değerlendirilip yeterli uyarı ve cezaların verildiğiyle Tabipler Birliği’nin emin olamadığı ve konunun takipçisi olunacağı ifade edildi.

ERÇİN: “GIDA GÜVENLİĞİ ÜST KURULU OLUŞTURMA ÇABALARINI MEMNUNİYETLE KARŞILADIK”

AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Erhan Erçin de konuşmasında, yeni hükümetin gıda güvenliği üst kurulu oluşturma çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Koordinasyon Merkezi olarak bu konunun ileriye götürülmesi için AB uzmanlarıyla devlet yetkililerini bir araya getirerek, bir strateji belirlediklerini anlatan Erçin, halk sağlığı için gıda güvenliğinin olmazsa olmaz bir konu olduğunu kaydetti.

Gıda yasasının yanı sıra hayvancılık, veterinerlik ve bitki sağlığı alanında da yapılması gerekenler olduğunu söyleyen Erçin, bu adımların hızlıca atılmasının onlarca yıldır bekleyen sonunun çözülmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

“GIDA SAĞLIĞI ULUSLARARASI TİCARETTE DE ÖNEMLİ”

Erçin, gıda güvenliğinin sadece halk sağlığı değil uluslararası ticarette de önemli olduğunu kaydetti ve “Ürün sattığınız ülkelere bu ürünleri sağlıklı koşullarda ürettiğinizi ispatlayabilmeniz gerekir” diye konuştu.

BARIN

AB Koordinasyon Merkezi Kıdemli Uzman Burcu Barın da, ilgili bakanlıklar ve AB uzmanlarıyla birlikte gıda güvenliğiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını ve çalışmaları neticesinde “Gıda Güvenliği Stratejisi”nin ortaya çıktığını söyledi.

Barın, AB mevzuatına dayanarak hazırlanan stratejiyle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 25.06.2013 16:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.