banner151
banner165

"Alım garantili yeni bir santral ihalesine çıkılabilir"

Demokratik EL-SEN İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu’nun, elektrikten de sorumlu bakanı, Erhan Arıklı’nın talebi ile bugün yapacağı toplantıda, alım garantili yeni bir santral ihalesine çıkma kararı alacağı bilgisine ulaştıklarını bildirdi. 

30 Eylül 2021 Perşembe 09:33
"Alım garantili yeni bir santral ihalesine çıkılabilir"

“İKİNCİ BİR AKSA MODELİNİN YARATILMASI KAÇINILMAZDIR VE BU KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR”

Demokratik EL-SEN İnisiyatifi, ‘yeni bir AKSA faciası yaratmak üzere’ bu ihaleye çıkılacağını öne sürülen yazılı açıklamada “İhale teknik şartnamesine göre, Teknecik veya Kalecik’te, denizde veya karada konuşlandırılacak toplam 50 MW gücünde özel sektörce kurulup 12 yıl boyunca işletilecek santrallerde üretilecek elektrik için AKSA benzeri alım garantili bir anlaşma yapılması hedeflenmektedir” denildi.

Faaliyete geçtiği 2003 yılından bu yana alım garantisiyle hizmet veren AKSA’nın kuruma ve dolayısıyla da Kıbrıs Türk halkına maliyetinin ağır bir yük olduğu gerçeğinin ortada olduğunu öne süren İnisiyatif, “bu şartlarla çıkılacak yeni bir santral ihalesinin sonucunda ülkemizde ikinci bir AKSA modelinin yaratılması kaçınılmazdır ve bu kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

“AKSA’DAN EK ÜRETİM TALEBİNDE BULUNULDU; AKSA KARŞILIĞINDA SÖZLEŞMENİN 3 YIL UZAILMASINI İSTEDİ”

Demokratik EL-SEN İnisiyatifi, KIB-TEK Yönetim Kurulu ve kurum müdürlüğünün çalışmaları ile ilgili şu bilgileri de verdi;

“KIB-TEK Yönetim Kurulu, bir yandan alım garantili yeni bir santral ihalesine hazırlanırken, diğer yandan da kurum müdürlüğü, 9 Eylül 2021 tarihinde AKSA’dan, günlük 1 milyon KW saat ek üretim talebinde bulunmuştur. AKSA, KIB-TEK müdürlüğüne verdiği yanıtta, söz konusu ek üretimi ve 2022 yılı ve sonrası için oluşacak enerji talebini karşılayabilmek amacıyla yapacağı ilave yatırım karşılığında, alım garantili mevcut sözleşmesinin revize edilmesini talep etmiştir. Buna göre AKSA, sözleşmenin 3 yıl uzatılmasını ve sözleşmede bulunan yıllık 700 milyon KW saat üretim taahhüdünün kademeli olarak artırılmasını istemektedir. Böylece AKSA’nın alım garantili üretim taahhüdü, 2027 yılının sonuna kadar, 1 milyar 250 milyon KW saate ulaşacaktır.
KIB-TEK Yönetim Kurulu veya Bakanlr Kurulu’nun,  AKSA’nın mevcut sözleşmesini uzatması ve/veya ek alım garantisi vermesi de kabul edilemezdir.”

“EL-SEN YÖNETİM KURULU’NUN YENİDEN BELİRLENEBİLMESİ İÇİN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL DERHAL TOPLANMALIDIR”

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, KIB-TEK Genel Müdürlüğü tarafından kurumda örgütlü sendika olan EL-SEN yönetiminin onayı ile KIB-TEK Yönetim Kurulu’na, ilgili Ombudsman kararında usulsüz olduklarının açıkça ifade edilmesine rağmen halihazırda yapılmış olan atama, görevlendirme ve nakillere, yenilerini eklemek amacıyla bir önerge sunulduğu da ifade edilen açıklamada
“Kurum personeli tüm bu kararlara karşı topyekûn direnmelidir.  Sendika tüzüğüne göre karar alabilmesi için gerekli olan yeter sayıyı ve dolayısıyla da hukuki statüsünü yitirmiş olan EL-SEN Yönetim Kurulu’nun yeniden belirlenebilmesi için, olağanüstü genel kurul derhal toplanmalıdır. Gerek yeni santral ihalesi gerekse AKSA ile var olan sözleşmenin uzatılması gibi son derece önemli gelişmelerin yaşanmakta olduğu günlerde, karar alma yetkisini kaybetmiş  bir sendika yönetimine değil, güçlü bir EL-SEN’e ihtiyaç vardır.

Arıklı ve KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun bugünkü toplantısında almayı planladıkları kararlar nasıl kabul edilemezse, aynı toplantıda hukuksuz terfilerin görüşülüp onaylanması karşılığında sendika başkanının özelleştirmeye sessiz kalması da kabul edilemezdir. EL-SEN, bugüne kadar hep onurlu sendikacılığın adresi olmuştur. Bu günden sonra da bunu sürdürmek, başta üyelerimize olmak üzere toplumumuza karşı da sorumluluğumuzdur.

Demokratik EL-SEN İnisiyatifi, olağanüstü genel kurulun, sendika yönetimince açıklandığı üzere 19 Şubat 2022 tarihinde değil, en geç 30 iş günü içerisinde toplanmasını talep etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner162

banner167

banner50

banner68

banner164

banner146