banner152
banner151

Akıncı: Tedbirler alınarak kapılar açılmalıdır

“İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, epidemiyolojik verileri değerlendirerek, kapıların gerekli önlemler alınarak kademeli olarak geçişlere açılabileceği sonucuna vardı”

03 Haziran 2020 Çarşamba 13:42
Akıncı: Tedbirler alınarak kapılar açılmalıdır

“İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, epidemiyolojik verileri değerlendirerek, kapıların gerekli önlemler alınarak kademeli olarak geçişlere açılabileceği sonucuna vardı”

“Rum tarafı kendi tedbirlerini açıkladı, bizim sağlık yetkililerimiz de nasıl bir düzenleme öngördüklerini artık bir an önce tespit edip geçiş noktalarında gerekli düzenlemeleri yapmak için hazırlıklarını tamamlamalıdırlar”

“İşin başından beri kapılarla ve iç düzenlemelerle ilgili rotayı sağlığın çizmesi, siyasetin de bunu takip etmesi gerektiğini söylüyorum. Bu noktada son günlerde yaratılmaya çalışılan kapıları açacak yetkinin kimde olduğu tartışmasını gereksiz ve yersiz buluyorum”


Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Akıncılar Muhtarı Mustafa Eğmez ve beraberlerindeki heyet Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret ederek sorunlarını aktardı.

Barbaros, güneyle çok yakın bir mesafede olmalarına karşın güneye geçiş kapısının olmaması nedeniyle yaşamakta oldukları sıkıntıları Cumhurbaşkanı’na iletti. Bugün için hemen bir geçiş kapısı açılmasının mümkün olmadığını bildiklerini belirten Barbaros, ancak önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanın bu sıkıntının aşılması için kendilerine yardımcı olmasını beklediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yıllardır Akıncılar (Luricina) köylülerinin bu taleplerini bildiğini, çok yakın bir noktada olunmasına karşın çok uzun bir mesafe kat ederek güneye ulaşmak durumunda kalmalarının yarattığı sıkıntının bilincinde olduğunu dile getirdi.

Kendilerinin de ifade ettikleri gibi bugün içinde bulunan koşullarda önceliklerin değiştiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Tüm dünya insanlığı gibi bizim toplumumuz da öncelikle sağlık ve ekonomi sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor. Ancak şu anda yaşadığımız koşullar kalkınca, yıllardır bekledikleri bu sorunun aşılması için her düzeyde yardımcı olunması gerekir; ben de yardımcı olmak yönünde çalışmalarıma devam edeceğim” dedi.

KAPILARIN AÇILMASI KONUSUNDA DEĞERLENDİRME

Öte yandan görüşme sonrasında genel anlamda kapılar konusunda Cumhurbaşkanı Akıncı şu değerlendirmede bulundu:

“Kıbrıs sorunu artık doyum noktasına geldi kanaatindeyim. Kıbrıs adası bir çözümle birlikte çok daha iyi noktalara ulaşabilme potansiyeline sahiptir. İki tarafın da kabul edebileceği, siyaseten eşit iki kurucu devletli, iki kesimli federal çözüm hedefi siyasi irade ve kararlılıkla elde edilebilecek bir hedef olmaya devam ediyor; ancak bu sağlanıncaya kadar iki taraf arasındaki iletişimi kapılar aracılığıyla da mümkün olduğu oranda artırmakta yarar var.

Son günlerde bilindiği gibi gündemde olan konu Rum liderle vardığımız anlayış birliği çerçevesinde 8 Haziran’dan itibaren güneyde çalışan Kıbrıslı Türk işçilerin, öğrencilerin, tedavi görenlerin geçişlerinin başlayabileceği şeklindeydi.

TEDBİRLER ALINARAK GEÇİŞLER BAŞLATILABİLMELİ


Bu noktada, Rum tarafı 14 günlük karantina şartını ortadan kaldıracaklarını, sadece bir defaya mahsus son 72 saat içinde yapılmış PCR testi isteyeceklerini ve bilahare rastgele testler uygulayacaklarını belirtti. Bizim sağlık alanındaki yetkililerimiz de nasıl bir düzenleme öngördüklerini artık bir an önce tespit edip geçiş noktalarında gerekli tedbirleri almak için hazırlıklarını tamamlamalıdırlar. Bu çerçevede sağlık tedbirleri alınarak geçişlerin kontrollü ve aşamalı başlamasına olanak sağlanmalıdır.

İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi geçtiğimiz gün telekonferans ortamında epidemiyolojik verililerle ilgili yararlı bir görüşme yaparak, iki tarafta da salgının kontrol altında olduğu sonucuna vardılar. Karşılıklı paylaşılan veriler ışığında komitenin de kanaati geçişlerin tedbirler alınarak kademeli bir şekilde başlayabileceği yönündedir.


KKTC VERİLERİ DAHA FAZLA GECİKTİRİLMEDEN RAPORLANMALI


Veriler ışığında yapılan değerlendirmeyle birlikte Rum tarafı epidemiyolojik verilerini kapsamlı bir rapor halinde bizlere iletti. Cumhurbaşkanlığı olarak Sağlık Bakanlığı’ndan talep ettiğimiz KKTC verilerini içeren rapor ısrarlı taleplerimize rağmen maalesef hala Cumhurbaşkanlığına intikal ettirilmedi. Bu raporun bir an önce sonuçlandırılması, hem önümüzdeki dönemde geçişlerin kapsamının genişletilebilmesi ve sürecin daha iyi planlanabilmesi bakımından son derece gereklidir.

İşin başından beri kapılarla ve iç düzenlemelerle ilgili rotayı sağlığın çizmesi, siyasetin de bunu takip etmesi gerektiğini söylüyorum. Bu noktada son günlerde yaratılmaya çalışılan kapıları açacak yetkinin kimde olduğu tartışmasını gereksiz ve yersiz buluyorum.”

Son Güncelleme: 03.06.2020 14:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner130

banner146

banner50

banner68

banner40