banner174
banner151

Akıncı, başkanlık sistemine duyulan kaygılara hak verdi

Cumhurbaşkanı Akıncı, başkanlık sistemine dair bir gazeteci ve vatandaşın ‘başkanlık diktatörlüğe dönüşebilir buradaki durum da Türkiye’dekinden farklı olmayacaktır’ yorumuna ‘arkadaşların kaygıları haksız değil’ şeklinde hak verdi.

19 Nisan 2020 Pazar 11:14
Akıncı, başkanlık sistemine duyulan kaygılara hak verdi

Havadis Web TV’ye bağlanan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı KKTC’de başkanlık sistemi konusunun tartışıldığı sırada sisteme dair kendi görüşlerini dile getirdi.

Başkanlık sistemiyle ilgili bir gazeteci ve vatandaşın görüşleri Cumhurbaşkanı Akıncı’ya şu şekilde aktarıldı: 

“Demokrasi tam yerleşmemiş ülkelerde ve Kıbrıs’ın bu özel durumunda başkanlık sistemi diktatöryal bir duruma dönüşebilir.

Başkanlık sistemi isteyenler tek adam ve diktatörlük sevdalısı olanlardır. Çünkü buradaki başkanlık sistemi de Türkiye’dekinden farklı olmayacaktır.

Cumhurbaşkanı Akıncı da bu yorumların üzerine ‘arkadaşların kaygıları haksız değil’ şeklinde destek verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle konuştu:

“Şimdi Başkanlık sistemiyle ilgili olarak arkadaşların kaygıları tabii ki haksız değil dünyadaki örnekler var. İyi örnek var mı bilmiyorum ABD’nin bile yönetim biçimi ne kadar sağlıklı o bile tartışılır ki onların denetleyen mekanizmalar da var. Çok kötü örnekler var o nedenle çok dikkatli olmak lazım. Bizim gibi ülkeler için bu daha çok önem taşır. Yeri zamanı geldiğinde her şey konuşulur olmayan bir gündemi şimdi gündem yapmaya gerek yok bu konu da tartışılır. “

Kıbrıs Time

Son Güncelleme: 19.04.2020 21:52

banner161

banner168

banner162

banner180

banner187

banner184

banner181

banner178

banner188

banner146