Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, ülkenin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu, yoksulluğun üstüne yokluk da eklendiğini söyledi.

Erhürman, “Şu anda kendine hükümet denen yapı zangır zangır sallanıyor. Ne gün düşecek, ne gün kalkacak, ne gün kabine değişecek, her an her şey olabilir” ifadelerini kullandı.

-"Bizi çözüme ulaştıracak bir müzakere istiyoruz”

CTP’den verilen bilgiye göre, Tufan Erhürman Kıbrıs Postası Web TV’de Erçin Şahmaran'ın programında gündemi değerlendirdi. Kıbrıs konusunda da konuşan Erhürman, “Bizi çözüme ulaştıracak bir müzakere istiyoruz” dedi.

Kıbrıs sorununun toplumlararası bir sorun değil, uluslararası bir sorun olduğuna dikkat çeken Erhürman, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” de üç garantör ülkeyle kurulduğunu anımsattı.

Yük asansörüyle 1,5 metre yükseklikten düştü Yük asansörüyle 1,5 metre yükseklikten düştü

-"Görünmez bir ‘müzakerenin’ şu anda yürüdüğünü söylemek için kahin olmaya gerek yok"

Bölgenin koşullarının da ciddi şekilde Kıbrıs’ı etkilediğine işaret eden Erhürman, şöyle devam etti:

“Görünmez bir ‘müzakerenin’ şu anda yürüdüğünü söylemek için kahin olmaya gerek yok. ‘Müzakere öncesi müzakere’ geniş kesimlerle yürütülüyor. Bu sonuca ulaşır mı ulaşmaz mı göreceğiz.”

Kıbrıs sorununda ‘bir şeyler pişirilmeye çalışıldığını’ gördüklerini kaydeden Erhürman, CTP olarak kendi pozisyonlarını ortaya koyduklarının altını çizdi.

Yeni müzakere sürecinin, sonuç alıcı bir süreç olması gerektiğini belirten Erhürman, “Başlarken nereye varacağımızı, başlarsa konumumuzun ne olacağını bilelim. Müzakere istemiyoruz. Bizi çözüme ulaştıracak bir müzakere istiyoruz” dedi.

-"CTP, bir cumhurbaşkanı adayı göstermelidir ve o seçimi de kazanmalıdır"

“BM’nin kendi sözüne sahip çıkmasını istiyoruz” diyen Erhürman, siyasi eşitlik ilkesini “olmazsa olmaz” diye niteledi.

Editör: Haber Merkezi