Haravgi gazetesi, Güney Kıbrıs ile ABD arasında 2023’e dair ilk ikili savunma iş birliği programının imzalandığını yazdı.

Haravgi’nin haberine göre Rum Millî Muhafız Ordusu (RMMO) Komutanı Korgeneral Dimokritos Zervakis kişisel sosyal medya hesabından dün yaptığı paylaşımda ilk savunma iş birliği programının imzalanmasından memnuniyet belirterek, iki taraf arasında gelişen ve birbirini pekiştiren bir ilişkinin istikrarla gelişmekte olduğunu kaydetti.

RMMO ile ABD silahlı kuvvetleri arasında 2023’e dair ilk ikili savunma iş birliği programı 29 Aralık 2022’de RMMO karargahında imzalandı.

Lefkoşa-Gazimağusa ana yolunda bir araç yandı Lefkoşa-Gazimağusa ana yolunda bir araç yandı

RMMO adına Albay Lukas Hacikonstantas ile ABD’nin Güney Kıbrıs’taki askerî ataşesi Albay Roger Bowman tarafından imzalanan program iki taraf arasındaki ikili askeri iş birliğini güçlendirmek için gerek Güney Kıbrıs’ta gerek ABD’de gerçekleştirilecek bir dizi faaliyet öngörüyor.

İki taraf 19 Eylül 2022’de, Güney Kıbrıs’ın “State Partnership Program”a katılımını onayan ordonat konularında karşılıklı destek anlaşması imzalamıştı. Güney Kıbrıs New Jersey eyaleti ile State Partnership Program’a katılımı ile ilgili anlaşmayı 2023 yılı içerisinde imzalayacak.

Editör: Haber Merkezi