Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, parti olarak başlattıkları “Utan ve Git” söyleminin sadece kendileri değil, tüm Kıbrıs Türk halkının sesi olduğunu, bu sesi hem Meclis’e hem de sokağa taşıyacaklarını söyledi.

2024 Bütçesi pazartesi Meclis genel kurulunda görüşülmeye başlanacak 2024 Bütçesi pazartesi Meclis genel kurulunda görüşülmeye başlanacak

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Erhürman dün BRT’de “Güne Yansıyanlar” programına katılarak değerlendirmede bulundu.

Halkın artık "ülkeyi yönettiğini iddia eden hükümete yönelik herhangi bir umudunun kalmadığını" savunan Erhürman, sokakta gezdiklerinde karşılaştıkları yurttaşların “Onlar utanmıyor ama biz onlar adına utanıyoruz” dediklerini ileri sürdü.

Bunu söyleyenlerin sadece CTP’ye oy veren yurttaşlar olmadığını, hükümetteki siyasi partilere geçmişte oy verenlerin de bunları söylediğini savunan Erhürman, “Biz halkın bu görüşünü meclise de yansıtıyoruz ve kendi eylemlilik sürecine yansıtacağız. Bu talep yurttaşların talebidir. Bizim insanlarımız ‘Bu yaşananları kabul etmiyoruz’ diyor” diye konuştu.

-“Ülkeyi serbest bölge olarak görüyorlar”

Hükümet mensuplarının ülkeyi adeta serbest bölge olarak gördüklerini ileri süren Erhürman, "bu kişilerin KIB-TEK’te sınav yapacaklarını söyleyip o sınava şaibe karıştırdıklarını, daha sonra da sınavsız münhalsiz istihdam yaptıklarını, toplumun bu yaşananları kabul etmediğini" savundu.

Ders kitaplarında doğru olmayan bilgilere yer verildiğini, Ercan’da 59 milyon Euro’nun bağışlandığını, olası bir uyuşmazlık çıkması halinde de burada KKTC mahkemelerinin devre dışı bırakıldığını ileri süren Erhürman, insanların yaşananları hazmedemediğini söyledi.

Elektrik santrallerinin bakımlarının yapılmaması nedeniyle Güney Kıbrıs’tan elektrik satın alındığını ve bunun kurumu zarara uğrattığını söyleyen Erhürman, “Üstüne dönüp sınavsız münhalsiz istihdam yapıyorlar. Elektriğe yeniden zam geldiğinde Ukrayna- Rusya savaşını mı bahane edecekler? Öyle bir anlayış ki ülkeyi serbest bölge olarak görüyorlar” ifadelerini kullandı.