Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’den kablo yoluyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik naklinin sağlanmasının en önemli adımları olacağını belirterek, “Artık Kuzey Kıbrıs’ta elektrik kesintileri gibi bir sorun inşallah kalmayacaktır” dedi.

Kıbrıs meselesinde, Türk tarafının her zaman yapıcı ve sonuç odaklı tutum benimsediğine vurgu yapan Erdoğan, “Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi bizler için olmazsa olmazdır. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir” şeklinde konuştu.

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı süratle KKTC’ye göndereceğini ve bir heyetle birlikte özellikle yeni Ercan Havalimanı’nın eksiklerinin giderileceğini kaydeden Erdoğan, “Bununla birlikte inşallah 20 Temmuz’da buraya inmeyi planlıyorum” açıklamasında bulundu.

-Erdoğan

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tatar ile ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına, herkesi selamlayarak, başladı. Türkiye’deki 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerini Türkiye demokrasisine yakışır, bir şölen havasında tamamladıklarını vurgulayan Erdoğan, “Yüzde 86 gibi bir katılımla gerçekleşen bu seçim dünyada istisna diyebileceğim bir demokrasi şöleniydi ve bu Türkiye’ye, Türk milletine yakışır bir şekilde gerçekleşmiş oldu” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı sıfatıyla 5 sene daha Türkiye’ye hizmet etme görevini üstlendiğini ifade eden Erdoğan, göreve başlamasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaparak, geleneği devam ettirdiklerini söyledi. KKTC’den de Azerbaycan’a gideceğini dile getiren Erdoğan, bunun da geleneklerinin bir diğer adımı olduğunu kaydetti. Bu gece Azerbaycan'da olacağını belirten Erdoğan, Azerbaycan’da görüşmelerini yaparak, yarın Ankara’ya döneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın şahsında, 3 Haziran’da Göreve Başlama Törenine KKTC’den iştirak edenlere teşekkür eden Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tatar, eşi Sibel Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve Başbakan Ünal Üstel’in törende yer almasının kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de şahsına, eşine ve heyetine gösterilen hüsnü kabulden dolayı KKTC makamlarına şükranlarını sundu.

-“Artık Kuzey Kıbrıs’ta elektrik kesintileri gibi bir sorun inşallah kalmayacak”

Demirhan Karakoluna iki araç hibe edildi Demirhan Karakoluna iki araç hibe edildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptıkları görüşmelerde, gündemlerindeki tüm konuları ayrıntılarıyla ele aldıklarını dile getiren Erdoğan, bunların içerisinde elektrik sorunuyla ilgili, Türkiye’den kablo yoluyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik naklinin sağlanmasının en önemli adımları olacağını kaydetti. Erdoğan, “Artık Kuzey Kıbrıs’ta elektrik kesintileri gibi bir sorun inşallah kalmayacaktır” dedi.

Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’e ilişkin mevcut durumu da değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, Kıbrıs meselesinde, Türk tarafının her zaman yapıcı ve sonuç odaklı tutum benimsediğine vurgu yaptı.

-“Kıbrıs Türkü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır”

Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin haklı taleplerinin açık ve net olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türkü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır. Bu gerçekleri görmezden gelenler Ada’nın tek egemeni olma hayalleriyle avunmayı sürdürüyor. Bu kesimlere artık saplantılarını bir kenara bırakmalarını ve Ada’nın gerçekleriyle yüzleşmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Kıbrıs Türklerinin gayretlerine rağmen yarım asırdan fazla bir süre Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları nedeniyle heba edildi. Kimsenin bir 50 sene daha kaybetmeye tahammülü yoktur.”

“Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi bizler için olmazsa olmazdır. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir” diyen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Cenevre’deki son gayriresmi toplantıda ortaya koyduğu bizim de desteklediğimiz gerçekçi ve sonuç odaklı vizyon esasen bundan ibarettir” şeklinde konuştu.