Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Mahmut Erden ülkede gaz karteli olduğunu söyledi.

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi perakende usulü ile satış yapacak Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi perakende usulü ile satış yapacak

Erden'in açıklaması şöyle;

Değerli arkadaşlar, malumunuz memlekette herşey pahalı, insanlar geçim sıkıntısıyla boğuşmakta aynı şekilde Sanayici, Üretici, Hayvancı hepsi artan maliyetler karşısında ezilmektedir. Doğal olarak bizler de bu durum karşısında ne yapabiliriz diye düşünüp çözümler üretmeye çalışmaktayız. Tüm fabrikalarının en önemli girdilerinden olan Enerjiyi ucuzlatmak için çalışmalar yaptık. Elektrikte yapabileceklerimiz kısıtlıydı ancak Buhar kazanlarında yakılan Gaz'ın korkunç fiyatlara temin edildiğini ve buna alternatif olarak Dünya'da ucuz katı yakıt kullanıldığını tesbit ettik.

Şöyle ki; günlük 50 ton süt işleyen bir fabrika ayda yaklaşık 500 bin lira gaz parası ödüyor ancak bunun yerine katı yakıt kullansa bu maliyet %50 den daha fazla azalacak. Bu konuda Çevre Dairesi ve Tarım Bakanlığıyla toplantılar yaptık ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kaliteli yakıt ithal etme ve kazan bacalarına gereken filtrelerin takılması konusunda hemfikir olduk. Tam bu konuda çalışmalar hız kazanmıştı ki; diğer alanlarda olduğu gibi sektörün kanını emen "Gaz Karteli" devreye girip güya çevreci ve güya gazeteciler tetikçiler üzerinden olumsuz haberler yaptırmaya başladı. İşin komik yanı katı yakıt için birçok fabrika pelet yakıt tercih edeceklerdi kömür bile değil ama Gazcılar heyecan yapıp Zehirli Kömür diye haber yaptırmış. Bu vahim hastalıklı yapıya karşı direniş göstermek adına Kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduk. Halkımızın bu konuda 2 gaz tröstünün yanında değil, on binlerce insana ekmek veren Süt üreticisinin yanında olacağından hiç şüphemiz yoktur.

Editör: Haber Merkezi