Anamuhalefet partisi CTP’nin Lefke milletvekili Salahi Şahiner, iş insanı Emrullah Turanlı’ya yeni vergi muafiyetinin "yolda olduğunu” savundu.

Şahiner, “Hukuku yok saymak,  vurguna doymamak,  yolsuzluklara kılıf uydurarak bunu meşrulaştırmada ‘istikrar’ sahibi olmakla” suçladığı hükümetin, “geçtiğimiz yıl Emrullah Turanlı’ya yaptığı 59 milyonluk vergi affının yetmediğini, aynı hükümetin yine  Meclis’in tatile girmesini fırsat bilerek Emrullah Turanlı’ya yeni bir vergi affı hazırladığını” ileri sürdü.

Şahiner, “Halkını düşünmeyen hükümet; halkından daha çok çalıp T&T’nin kasasına koyabilmek için tüm hünerlerini  adeta ortaya koyuyor” dedi.

Pencere temizlerken üçüncü kattan düştü Pencere temizlerken üçüncü kattan düştü

“Hükümet, Turanlı’ya yapmakla yükümlü olduğu işler için bir de üstünden yüz milyonlarca lira para verecek” diyen Şahiner açıklamasına şöyle devam etti:

“Ercan Havalimanı’nın Özelleştirilmesine İlişkin İhale Şartnamesi’nde,  ihaleyi kazanan firmanın  yerine getireceği  bütün yükümlülüklerin uluslararası  havacılık  standartlarına uygun yapılması zorunluluğu varken, Emrullah Turanlı’ya yapmakla mükellef olduğu  işler  için ekstra para ödemek Turanlı’ya yeni bir rant kapısı açmaktan başka bir şey değildir.

23 Haziran 2016 tarihinde Kemal Dürüst’ün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde, her ne hikmetse Resmi Gazete’de yayınlanmaması şartıyla  gizli bir  Bakanlar Kurulu  kararı çıkartılmış ve bu kararda Emrullah Turanlı verdiği taahhüt ile Ercan Havalimanı  Projesi’ni büyüteceğini, yapacağı ek işler için devletten herhangi bir ek süre ve  ücret istemeyeceğini  taahhüt etmiştir. Bu karar, o dönemde kamuoyundan gizlenmiştir.”

Editör: Haber Merkezi