Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Dalman Aydın, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu.

Aydın, yaptığı açıklamada, bugünkü eylem esnasında enterkonnekte sisteme bir müdahalenin söz konusu olduğunu ve bu müdahale nedeniyle de oluşan ani frekans değişikliği sonucu sistemin kendisini korumak amaçlı olarak kapattığını söyledi.

Barış Harekatı'nın 50. yılı görkemli bir şekilde kutlanacak Barış Harekatı'nın 50. yılı görkemli bir şekilde kutlanacak

Bunun sonucu olarak da elektrik kesintilerinin meydana geldiğini ifade eden Aydın, sistemin dengelenmeye başlanmasıyla birlikte bölgelere yeniden elektrik enerjisi verilmeye başlandığını ve yarım saatlik bir süre içerisinde kesinti yaşayan herhangi bir bölge kalmayacağını kaydetti.

Aydın, kesintinin arıza kaynaklı olmadığının altını çizerek, kesintiye neden olan müdahalenin kim ya da kimler tarafından yapılmış olduğunu henüz tespit edilemediğini de sözlerine ekledi.

Bu arada Kıb-Tek yönetim kurulu başkanı Hüseyin Paşa da Yeni Düzen'e yaptığı açıklamada kesintiler konusunda sabotaj iddialarının yapıldığını söyledi.

Editör: Haber Merkezi