Geçici akım elektrikle beslenen Ercan Havalimanında, geçtiğimiz ay içerisinde iki ayrı iş kazası meydana geldiğini ileri süren Tuğcu, kolları yanan bir işçinin büyük bir tehlike atlattığını kaydetti. 

Tuğcu, T&T Şirketi’nin işletmecisi olduğu Ercan Havalimanında biri 13 Mart, diğeriyse 29 Mart tarihlerinde taşeron işçilere yetkisiz elektrik işlemi yaptırılırken meydana gelen iki ayrı olayın kamuoyundan gizlendiğini ileri sürerek, konun EL-SEN’in bilgisine yeni geldiğini belirtti.

Tuğcu yaptığı yazılı açıklamada, ciddi tehlike arz ettiği yönündeki tüm uyarılarına rağmen, Ercan Havalimanın sekiz aydır halk arasında şantiye elektriği olarak bilinen geçici akım elektrikle beslendiğini kaydetti.

Tuğcu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“13 Mart’ta meydana gelen ilk olayda, havalimanı işletmecisi tarafından tutulan taşeron şirkete ait bir işçi, alçak gerilim panosunda yetkisiz işlem yaparken (bu tür teçhizatta işlem yapmak KIB-TEK’İN yetkisindedir), iki fazı birbirine çakıştırarak patlamaya sebep oldu. Patlama sonucu işçinin kolları yandı.

29 Mart’ta meydana gelen ikinci olayda ise, söz konusu taşeron şirket, KIB-TEK’e ait olan güç merkezi dört numaralı kuru tip trafoda ve yine KIB-TEK’in bilgisi olmadan jeneratör bağlantıları yaparken, trafoyu patlattı. Neyse ki bu patlamada, kimseye herhangi bir şey olmadı.

Bizler EL-SEN olarak, yeni havalimanının işletmeye açıldığı 20 Temmuz 2023 tarihinden bu yana ısrarla uyarıyoruz; Geçici akım ciddi bir tehlike riski barındırır.”

Ercan Havalimanında neden hala geçici akım kullanıldığını ve normal akıma geçmek için Elektrik Kurumuna başvuru yapılmadığını soran Tuğcu, “Bu soruların yanıtları aslında ortadadır; çünkü sistemin kurulumu henüz tamamlanmamıştır.” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa ve KIB-TEK Genel Müdürü Dalman Aydın’ı eleştiren Tuğcu, bu iki olayın kamuoyundan neden gizlendiğini sordu.

Tuğcu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“KIB-TEK’in kurduğu elektrik sisteminin, bizzat işin ehli olan KIB-TEK personeli tarafından kullanılması gerektiğini çok iyi bildiğiniz halde, bu son derece tehlikeli ve üstelik geçici akımla çalıştırılan cihazlara, dışarıdan getirttiği taşeronlarla müdahale eden işletmeciye göz yumarak, ölüme davetiye çıkaranlara suç ortaklığı yaptığınızın farkında değil misiniz?”

Türk savunma sanayisi ürünleri başkent Lefkoşa'da sergilenecek Türk savunma sanayisi ürünleri başkent Lefkoşa'da sergilenecek

Ercan’daki elektrik tesisatının bir an önce tamamlanarak havaalanının derhal geçici akımdan çıkarılıp normal akıma geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tuğcu, “Bu yapılmadığı sürece, yaşanacak tüm iş kazalarından sizler sorumlu olacaksınız. Hem havalimanı çalışanlarının hem de yolcuların can ve mal güvenlikleri, yangından mal kaçırır gibi aceleyle açtığınız işletmeden kazanacağınız paralardan, çok ama çok daha önemlidir.” dedi.

Editör: Haber Merkezi