KKTC Karayolları Master Planı 2021-2022 Uygulama Protokolü kapsamında olan,ancak malzeme temini konusunda sıkıntı nedeniyle yapımına başlanamayan Manastır Dipkarpaz yoluyla ilgili adım atıldı.

Finansmanı Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanan yolun yapımında kullanılacak malzeme tedariki ile ilgili sorun aşıldı.

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun inisiyatifiyle yol yapımında kullanılacak malzeme ile ilgili 12 yer saptandı. Bu yerlerden uygun olan 3 tanesi seçilecek ve bir hafta içerisinde ruhsatlandırılacak. Ardından en kısa sürede yolun yapımına başlanacak.

Blu Sea Otel yanından başlayıp, Apostolos Andreas Manastırı’na kadar olan 25 kilometrelik yol 6 metre olarak yenilenecek. İkişer metrelik bisiklet ve yürüyüş yoluyla birlikte yol genişliği 10 metreye ulaşacak.

Önümüzdeki günlerde yağış yok, sıcaklık 31 dereceye kadar yükselecek Önümüzdeki günlerde yağış yok, sıcaklık 31 dereceye kadar yükselecek

 Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Karayolları Dairesi, Türkiye Karayolları Koordinatörlüğü ve  ilgili dairelerin yetkilileri, yol güzergahında  bugün inceleme yaptı. Köy meydanında da vatandaşlarla bir araya geldi.

-Arıklı

İnceleme sırasında açıklama yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı  Erhan Arıklı,  söz konusu yolun yenilenmesinin uzun süredir üzerinde durdukları ve ülkenin ciddi ihtiyacı olan bir konu olduğunu ifade etti.

Arıklı, Bakan Ataoğlu’nun  “Bu yol kamu yararına olduğu için başka engel tanımayız” diyerek inisiyatif aldığını ve ilgili dairelere talimatlarını verdiğini söyleyerek, Dipkarpaz yoluna bugün itibarıyla “start” verildiğini söyledi.

Arıklı yolun daha önce Türkiye tarafından ihale edildiğini, KKTC alt yapı için kullanılacak malzemeyi temin edemediği için yolun yapımının geciktiğini belirterek,” Çevre Dairesi, Jeoloji ve Maden Dairesi Eski Eserler Dairesi şimdiye kadar malzeme alımında sıkıntı çıkarıyorlardı ancak Sayın Bakan’ın inisiyatif üstlenmesiyle  konu çözülmüş oldu. Son derece mutluyuz artık önümüzde bir engel kalmadı. İlgili firma en kısa sürede  yol çalışmalarına başlayacak” dedi.

 

-Ataoğlu

Yolun yapımını uzun zamandır beklediklerini söyleyen Ataoğlu, uzun çalışma sonrasında Çevre Dairesi, Eski Eserler Dairesi ve Jeoloji Dairesi’nin Karayolları’yla ortak çalışması sonucunda yol genişliğinin yürüyüş ve bisiklet yollarıyla birlikte 10 metreye çıkartıldığını  ifade etti.

Ataoğlu, malzeme tedariki konusunda mesafe ve miktar düşünülerek yerlerin belirleneceğini, teraslama usulüyle  alınacak malzemenin  yolların yapımında  kullanılacağını ve malzeme alınan yerlerin en sonunda ağaçlandırılıp yeşillendirileceğini söyledi

Ataoğlu, kısa sürede ruhsatlandırma işlemi tamamlandıktan sonra yüklenici firmanın Karayolları ile birlikte hemen yol yenileme çalışmasına başlayabileceğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi