Çin'de Eastern Havayollarına ait yolcu uçağı ülkenin Guangxi eyaletinde düştü. Çin'in Kunming kentinden Guangzhou'ya uçan Boeing 737 tipi yolcu uçağında  9'u mürettebat 132 kişi bulunuyordu.

MU5735 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren uçağın Kunming kentinden yerel saat ile 13:00'te havalandığı ve kısa bir süre sonra kule ile irtibatının kesildiği belirtildi. İrtibatın kesildiği dakika olan 14.22'de Uçak yaklaşık 1000 metre yükseklikte bulunuyordu. Yolculuğun planlanan varış saati ise, 15.05'ti.

CAN KAYBINA İLİŞKİN AÇIKLAMA YOK

BioNTech'in yan etkileri... Hakim karşısına çıkıyorlar BioNTech'in yan etkileri... Hakim karşısına çıkıyorlar

Çin devlet televizyonu uçağın düştüğü ormanlık alanda geniş bir yangın çıktığını duyurdu. Can kaybına ilişkin henüz resmi bir bilgi yok.

Kazaya neyin neden olduğu henüz bilinmezken çok sayıda kurtarma ekibi bölgeye yönlendirildi.

Aldığı haberle şoke olduğunu belirten Çin Devlet Başkanı Xi, kazanının nedeninin araştırılması için talimat verdi.

EKİPLER BÖLGEYE YAKLAŞTI

Çin devlet televizyonunun son aktardığı gelişmelere göre bölgeye giden itfaiye ekipleri yangını söndürmeye çalışıyor. Ölü ve yaralılarla ilgili durum belirsizliğini koruyor. 

6 YILDAN FAZLA SÜREDİR UÇUYORDU

Şanghay merkezli China Eastern, 248 destinasyona hizmet veren çok sayıda iç ve dış hat işleten Çin'in en iyi üç havayolundan biri. Düşen uçak, Boeing'den China Eastern'a Haziran 2015'te teslim edildi ve altı yıldan fazla süredir uçuyordu.

Çift motorlu, tek koridorlu Boeing 737, kısa ve orta mesafeli uçuşlar için dünyanın en popüler uçaklarından biri. Boeing 737-800'ün karıştığı en ölümcül kaza, Ocak 2020'de İran'ın yanlışlıkla Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağını düşürmesi ile gerçekleşti. Kazada uçaktaki 176 kişinin tamamı hayatını kaybetti.

Öte yandan Çin'deki son büyük uçak kazası 2010 yılında bir iç hat uçuşu sırasında gerçekleşti. 96 kişi taşıyan Embraer E-190 tipi uçağın düşmesiyle 44 yolcu hayatını kaybetmişti.