Girne’de iş kazası.. 1 yaralı Girne’de iş kazası.. 1 yaralı

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Başbakanı Ünal Üstel, "KKTC Narenciye Sektöründe İleri Meyve İşleme ve Donmuş-Soğuk Depolama Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi" çerçevesindeki mutabakat zaptını imzaladı.

İmza töreni sonrasında konuşan Yılmaz, KKTC'de üretilen Narenciye ürünleri için ilk etapta 15 bin ton, orta vadede 40 bin ton kapasiteli bir soğuk hava deposu inşa edildiğini aktararak, son teknolojiyle donatılacak tesisin, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çevre ve iklim dostu şeklinde tasarlandığını söyledi.

Projenin güneş enerjisi kullanılarak yeşil dönüşüm için de örnek bir proje olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu mutabakat zaptıyla hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin can damarlarından biri olan narenciye sektörüne verdiğimiz desteği sürdürecek hem de narenciye ticaretinde üreticinin mevsimsel sorunlardan en az etkilenmesini sağlayacağız. Proje özellikle Güzelyurt Bölgesi başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki tüm üretici ve ihracatçılara hizmet edecek. Ayrıca projenin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) işbirliğiyle gerçekleştirilmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle projeye güçlü bir destek veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na, sahaya gidip teknik çalışmalar yapan ekibe huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bütün kurum ve kuruluşlara emeği geçen Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden tüm taraflara teşekkür ediyorum."

Editör: Haber Merkezi