(Kamalı Haber)-Çağlar Yüksel’e sopa ile saldırıp başının yarılmasına neden oldukları gerekçesiyle yargılanan Okan Bolatçıoğlu ile Mehmet Tunç Altınoluk hakkındaki dava dün karara bağlandı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklardan Bolatçıoğlu 18, ay, Altınoluk ise 3 yıl hapse edildi. Fadıl Aksun’un başkanlığını yaptığı, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkınve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan heyetin verdiği kararı Başkan Aksun okudu.

Kararı okuyan ağır ceza heyeti başkanı, sanıkların 2 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.45 raddelerinde Çağlar Yüksel’in, ikametgâhının avlusu içerisine girdiklerini, beyzbol sopası ile başına vurduklarını ve 4 santimlik kesi oluşmasına neden olduklarını belirtti.  Başkan, sanıkların yargılandığı ağır yaralama suçunun vahim ve uzun süreli hapis cezası öngören en ciddi suçlardan biri olduğunu söyledi. Başkan, herkesin huzur ve güven içerisinde yaşama hakkı olduğunu, bu hakkın anayasayla güvence altına alındığını belirtti. Başkan, sanıkların diğer 2 kişiyle birlikte 61 santim uzunluğundaki tahta sopa ile Çağlar’ın en hassas bölgesine olan başına vurmalarını, çete gibi hareket etmelerini, sanıkların müştekinin evine gizlenip, bu suçları işlemesini aleyhlerinde ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Mahkeme Başkanı, Çağlar’da kalıcı hasar kalmamasını, sanıkların davalarını geç de olsa kabul etmelerini ise hafifletici erken olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

"Bu eylem süresizdir" "Bu eylem süresizdir"

Başkan, sanıklardan Mehmet Tunç Altınoluk’nun daha önceden darp ve vahim zarar suçları işlediğini de belirterek, bunun şiddete meyilli olduğunu gösterdiğini açıkladı. Başkan, sanıklar hakkında ceza takdir ederken, sabıkalarını ve suça katılım oranlarını dikkate aldıklarını söyledi. Başkan Bolatçıoğlu’nun sanık Altınoluk’na nazaran suç daha az iştirak ettiğini belirtti. Başkan tüm olgular ışığında sanık Bolatçıoğlu’nu 18 ay,Altınoluk’nu ise 3 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı. Başkan, bu davanın kararının 6 Ekim 2023 tarihinde okunmasının planlandığını ancak yaşanan bir aksaklıktan dolayı ertelendiğini belirterek, sanıklara takdir edilen ceza süresinin 6 Ekim tarihinde başlamış kabul edileceğini açıkladı.

Editör: Haber Merkezi 2