Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Kim nasıl isterse baksın, bu yol yapılacak ve bitirilecektir.. Yıllardır diğer bütün yöntemleri denedik. Taleplerimizi ilettik. Ancak Pile Türkü için hiçbir şey yapılmadı” dedi.

UBP MYK, Başbakan Üstel’e tam destek verdi UBP MYK, Başbakan Üstel’e tam destek verdi

Yaşanan tatsız olayların hiç kimsenin talimatıyla veya emriyle yapılmadığını, tek sorumlunun çalışanları engelleyip, tahrik eden BM askerleri olduğunu kaydeden Ertuğruloğlu, olayın taşkınlığa gitmesinin kimse tarafından onaylanmadığını dile getirdi.

Ertuğruloğlu, Cumhuriyet Meclisi olağanüstü genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada,  Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın Pile-Yiğitler Yolu’na ilişkin eleştirilerini yanıtladı.

Bakan Ertuğruloğlu, “Bu süreçte Birlemiş Milletler’le görüşme yapılmadı, sürpriz, keyfi bir şekilde ihbarda bulunulmadan çalışmalara başlandı” yönünde iddiaların doğru olmadığını kaydetti. Bunun üzerine CTP Genel Başkanı Erhürman, oturduğu yerden 'konuya ilişkin temasların yıllardır yapıldığını bildiğini, eleştirilerinin kendileri ile görüşme yapılmamasına'  yönelik olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, yıllardır yapılan temaslara ilişkin “Bunca yıldır bu temaslar yapıldı da ne elde edildi? BM’nin bir niyeti vardı da biz mi engel olduk?” diye sordu.

-"Taleplerimiz hep reddedildi"

Ertuğruloğlu, Pile köyündeki Kıbrıs Türk halkının yıllardır çektiği sıkıntılara değinerek, tüm bu süre içerisinde bu sıkıntıları BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’a, öncesinde de Elizabeth Spehar’la yaptığı görüşmelerde Pile yolunu yapma yönündeki kararlılıklarını aktardığını, tüm temaslarda sıkıntılara çözüm taleplerini ilettiklerini ve taleplerin reddedildiğini söyledi. 

Editör: Haber Merkezi