Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, memleketin kendi ayakları üzerinde durabileceğini belirterek, bütçedeki rakamlara işaret etti, ülkede kaynak olduğunun altını çizdi.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Sim TV’de Meyil Adakul’un sorularını yanıtlayan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Ülkeyi, yönetemeyen bu zihniyetten kurtarmak gerekir. Ülkeyi bu zihniyetten kurtarırsak 2024 kötü geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

-“Para yok diyorlar, rakamlar ortada”

Bütçe görüşmelerinin dünyanın her yerinde iki şeyi birden gündeme getirdiğine işaret eden Erhürman, bunlardan birinin rakamsal, diğerinin ise “hükümetin imtihanı” olduğunun altını çizdi.

Rakamsal kısmın esas itibariyle komitede tartışıldığını söyleyen Erhürman, örnek vererek Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) bütçesinde ana muhalefetin de katkılarıyla önemli değişiklikler yaşandığını anımsattı.

Bütçe görüşmelerinde muhalefetin, yapılan hataları dile getirdiğine dikkat çeken Erhürman, bunun siyasi ve hukuki bir mantığının da olduğunu kaydetti. Bütçe görüşmelerinin, güvenoyu meselesine de dönüşebileceğini vurgulayan Erhürman, gündeme getirdikleri “yabancı bir şirkete Düzova’da 121 bin dönüm arazi satın alma izni” konusunda henüz yanıt alamadıklarını hatırlattı. Yaşanılan sorunlarla ilgili hükümetin sürekli olarak “para yok” dediğine vurgu yapan Tufan Erhürman, “Hastaneye ihtiyaç yok demiyorlar, para yok diyorlar” dedi ve bütçedeki sapmalardan örnekler verdi.

Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi

-“Gelir saklama çabasındalar”

Bu senenin 1 milyar artıda kapatıldığına dikkat çeken Erhürman, “hükümetin” hesabının 4 milyar şaştığını vurguladı. 4 milyarın ortada olduğunu ve hiçbir yatırım yapılmadığını kaydeden Erhürman, memleketin maliyesinin tüm yaşanılanlara rağmen artı verdiğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi