Eski Sağlık Bakanlarından CTP milletvekili Filiz Besim kimyasal içerikli ilaçlama için Bakan Dinçyürek'i eleştirdi.

Besim'in açıklaması şöyle:

Sağlık Bakanlığı ve Entegre (Kimyasal İçerikli) Mücadele…

Yazıklar olsun…

Sağlık Bakanı çıkıyor ve bir hekim olarak entegre mücadeleyi savunuyor. “Yüzde doksan biyolojik, yüzde on kimyasaldır” diyor. Kanalizasyonları ilaçlayacakmış!!!

Sağlık Bakanlığı’nın görevi kanalizasyon ilaçlamak değildir. Belediye sınırları dışında kalan bazı dere ve sulak alanları biyolojik ajanlar kullanarak ilaçlamaktır.

Biyologlar Derneğinin, işin uzmanlarının ne dediğine hiç bakmadan, sormadan, danışmadan.

Sivrisinekle mücadele komitesini toplamadan…

Halk Sağlığı ekipleri ile bilimsel toplantılar yapmadan…

24 yıllık Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki ‘’dimdik, güçlü’’ duruşunu yerle bir ederek. Aslında kendinden önceki Sağlık Bakanlarının aldığı kararları incelemeden, umursamadan…

Sağlık Bakanlığı entegre mücadele yapmaz Sayın Bakan. Kimyasalları kapısından içeri sokmaz. Belediyelerin ve Çevre Dairesinin de SİVRİSİNEKLE MÜCADELE kapsamında neler yapacaklarına bakar, yol gösterir ve öncü olur. Gerektiğinde Tarım Bakanlığını verdiği zehir izinleri için uyarır.

Hekimliğin ilk kuralı ‘’ZARAR VERME’’dir. İnsana ve canlı olan hiçbir şeye zarar verme…

Entegre mücadele edeceğiz dediğiniz kimyasalın içinde endokrin sistemi bozucu içerikler var. Balıklara, arılara, çocukların gelişimine ciddi etkileri vardır. Büyüme bozukluğu yapar.

Bizim ülkemizde şu anda ne ciddi bir Sıtma ne de Batı Nil Virüsü salgını vardır.

Bizim ülkemizde şu anda ciddi bir çöp salgını vardır. Şehirlerde kırsalda sadece evsel çöp değil; moloz ve inşaat atığı çöpler. Vahşi Depolama adı altında ülkenin her yerine atılan, sürekli yanan çöpler. Sivrisinekler ve karasinekler buralarda ürer.

Yapılması gereken ciddi bir seferberlikle belediyeler ve çevre dairesinin el ele verip buraları temizlemesidir. Şubat ayında biyolojik mücadeleyi yapıp yaza hazırlanmaktır.

Yani sivrisinek mücadelesi

• Çöp temizlemek. Sürekli ve düzenli… (Mekanik)

• Şubat ayında biyolojik mücadele ile sulak alanları ilaçlamaktır.

Kullanacağımız kimyasallar büyük şirketlerin geliştirip biz az gelişmiş ülkelere satarak sadece birkaç firmayı zengin ettiği ama sonuçta doğamızı darmadağın eden, birçok yararlı böceği de öldürerek doğal yaşamı ve insan sağlığını bozan ajanlardır.

Tatar, bayram namazını Hz. Abu Bekir Camisi’nde kıldı Tatar, bayram namazını Hz. Abu Bekir Camisi’nde kıldı

Sağlık Bakanlığını ve Temel Sağlık Dairesini ihale oyunlarına gelmeden, bu hatadan derhal dönmeleri için uyarıyorum. Yoksa bu konu Sağlık Bakanlığı siciline kara bir leke olarak yazılacaktır.

Editör: Haber Merkezi 2