Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu son günlerde basında çıkan plastik poşetler ile ilgili haberler üzerine açıklamada bulundu.

YÖK Denetleme Kurulu Üyeleri KKTC’de… YÖK Denetleme Kurulu Üyeleri KKTC’de…

Ataoğlu ülkemizde sadece saplı poşetlerin kullanımının yasaklanacağını, ev ve işlerlerinde kullanılan çöp torbalarının kullanımının devam edeceğini ifade etti.

15 mikrondan ince sapsız poşetlerin marketlerin manav bölümünde kullanılacağını, tüm marketlerde satılan çeşit boylardaki sapsız çöp torbalarının da satışının ve kullanımının süreceğini ifade eden Ataoğlu, hayatımızdan sadece 15 mikrondan kalın market ve mağaza poşetlerinçıkacağını anlattı.

Ülkemizde üretim yapan fabrikaların üretiminin sadece iç piyasa olmadığını da anlatan Ataoğlu, iç piyasa için 15 mikrondan ince sapsız manav poşetleri ileher boy çöp poşetleri üretilebileceğini,yurt dışına ihraç edilmek için üretilen tüm naylon poşet ürünlerine ise herhangi bir kısıtlama olmadığını ifade etti.

Basında çıkan haberlerde sanki fabrikaların kapatılacağı algısı yaratıldığını da söyleyen Ataoğlu, yurt içi ve yurt dışı üretimlerin devam edeceğini vurguladı.

“Mikroplastik yediğimiz ürünlere karışıyor”

Deniz canlılarının ve doğadaki canlıların çoğunda mikroplastik kalıntılarının bulunduğunu ve bu durumun sebzeler dahil her alanda karşımıza çıkmaya başladığını da söyleyen Ataoğlu, Avrupa’da yapılan bir çok araştırmayı takip ettiklerini, plastiğin insan sağlığını çok ciddi şekilde tehtit ettiğini belirtti

Editör: Haber Merkezi