DP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, KTTB ziyaretinde Ataoğlu’na DP Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu ile bazı DP Milletvekili adayları da eşlik etti.

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ziyarette yaptığı konuşmasında, Demokrat Parti’nin sağlık ile ilgili geniş ve kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydederek, “İktidarımızda, ortaya koyacağımız kısa, orta ve uzun vadeli sağlık politikalarımızla, sağlıkta devrim gerçekleştireceğiz” dedi.

Sözlerine “Ortaya koyacağımız programlar ve politikalarla sağlığı, sağlık çalışanları ile birlikte ayağa kaldıracağız” şeklinde devam eden Ataoğlu, Girne hastanesinin ihale sürecinde hükümette olduklarını hatırlatarak, bazı şikayetler üzerinde sürecin durduğunu söyledi.

“SÖZLEŞMELİ PERSONEL HAKKIMIZDAN FERAGAT ETMEMİZE RAĞMEN, SAĞLIK PERSONELİ ALINAMADI”

Sağlıkta personel eksikliği ile ilgili de konuşan Ataoğlu, sözleşmeli personel kotasının dolu olduğunu hatırlatarak kendi bakanlığının 2 sözleşmeli personel alım hakkının sağlıkta kullanılması yönünde teklif götürdüğünü kaydetti.

Ataoğlu “Sağlık Bakanı bu teklife sıcak bakmasına rağmen, sözleşmeli doktor alımı gerçekleştirilemedi” dedi.

Sağlık turizminin de kendi dönemlerinde hayata geçtiğini söyleyen Ataoğlu, "Uğraş verdik ve kazandırdık. DP’nin iktidarı ile de Sağlık Turizmini, kamu hastanelerine de taşıma kararlılığındayız” ifadelerini kullandı.

“TIBBİ ATIK TOPLAMA VE İMHA SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Tarihi geçmiş tıbbi atıkların bertaraf edilmesine yönelik Çevre Bakanlığı olarak uğraş verdiklerini de sözlerine ekleyen Ataoğlu, “Gerek Mecliste gerek Bakanlar Kurulu'nda bütçe talebinde bulunduk fakat dönüş olmadı. Ambarlarda atık duruyor” ifadelerini kullandı.

CTP, Girne çarşısı’nı ziyaret etti CTP, Girne çarşısı’nı ziyaret etti

Ataoğlu, “Tıbbi atık toplama ve imha sistemi hayata geçirilecek. Tüm uğraşlarımıza rağmen, hala daha ülkedeki özel sağlık kuruluşlarının tıbbi atıkları belediye çalışanları tarafından toplanarak imha edilmeden çöplüğe dökülmektedir. Tüm özel sağlık kuruluşlarının katkısı ile tıbbi atık toplama ağı kurulacak ve yıllardan beridir kanayan yara olan bu sorunun önüne geçilecek” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI SADECE KAMUNUN DEĞİL, ÖZELİN DE BAKANLIĞI OLACAK”

Kamu özel tüm sağlık sisteminin ortak bir otomasyon sistemine bağlanacağını da belirten Ataoğlu, Randevu, reçete ve tüm yazışmalar otomasyon üzerinden olacağını belirtti. Kamu sağlık hizmetlerinin yapılacak düzenlemeler ile 24 saate yayılacağını da ifade eden Ataoğlu, “Sağlık çalışanları özel ve kamu diye ayrılmayacak. Herkes oluşturacağımız sağlık sitemine dahil olarak, toplumun geneline eşit sağlık hizmeti verilecek. Sağlık Bakanlığı sadece kamunun değil, özel ve kamunun Sağlık Bakanlığı olarak hizmet verecek” dedi.

“SAĞLIK HİZMETLERİNİ, ÜLKENİN HER KESİMİNE EŞİT BİR ŞEKİLDE, DEVLET GÜVENCESİ ALTINDA VERİLEBİLİR HALE GETİRECEĞİZ”

Hekim Yasası KTTB ile iş birliği halinde kaldığı yerden tamamlanacağını da sözlerine ekleyen DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Hasta Hakları Yasası’nın da KTTB önerileri doğrultusunda revize edilip yürürlüğe gireceğini kaydetti.

DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KTTB ziyaretinde yaptığı konuşmasında ayrıca, DP’nin sağlık politikalarının hazır olduğunu, DP’nin ülkenin sağlık sistemini, ülkenin her kesimine hizmet verebilecek, sağlığın gerek özel gerekse de kamu kesimi olsun, ülkenin tüm kesimleri için devlet güvencesi altında sağlık hizmeti verilebilir bir sistemi hayata geçirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Editör: Haber Merkezi