Kooperatif Merkez Bankası (Koopbank), 102’nci Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutladı.

Koopbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Ataman, Koopbank’ın ülkedeki aktif kooperatiflerin bir üst kuruluşu olarak faaliyet gösterdiğini, kooperatifçiliğin gelişmesi ve kooperatif bilincinin yerleşmesinde vazgeçilmez bir misyonu olduğunu kaydetti.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, her yıl temmuz ayının ilk cumartesi gününe denk gelen Uluslararası Kooperatifler Günü’nün, bu yıl 6 Temmuz tarihinde, “Kooperatifler herkes için daha iyi bir gelecek kurar” teması ile kutlanacağı belirtildi.

Açıklamada, Uluslararası Kooperatifler Günü’nün amacının, kooperatifçilik üzerine farkındalığı artırmak ve hareketin uluslararası dayanışma, ekonomik verimlilik, eşitlik ve dünya barışı fikirlerini teşvik etmek olduğu kaydedildi.

-Kooperatifler dünya nüfusunun yüzde 10’nuna iş ve çalışma fırsatı sağlıyor

Gazimağusa ve Girne’de uyuşturucu operasyonu Gazimağusa ve Girne’de uyuşturucu operasyonu

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, tüm dünyada üç milyonu aşkın kooperatifin, bir milyardan fazla kooperatif ortağı ile ekonomide ciddi bir itici güç konumunda bulunduğu ifade edilen açıklamada, “Temsil ettiği kişi sayısına bakıldığı zaman kooperatifler bugün dünyanın en büyük sivil toplum örgütlerinden biri konumundadır” denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Kooperatifler, sürdürülebilir ekonomik büyümeye ve istikrarlı, kaliteli istihdama, dünya genelinde 280 milyon kişiyle, diğer bir deyişle dünyada istihdam edilen toplam nüfusun yüzde 10’una iş fırsatı sağlıyor. Dünya genelindeki ilk 300 kooperatif ve iş ortaklarının cirosu 2 milyar doların üzerinde…”

Editör: Haber Merkezi