Amcaoğlu, “Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler” temasıyla bu yıl 7’ncisi Çırağan Sarayı’nda yapılan İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününün açılışında bir konuşma yaptı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Olgun Amcaoğlu, geçen yıl da katıldıkları İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde konuşulan her şeyin 2023 yılında gerçekleştiğine vurgu yaptı ve zirvenin, ilgili sektörler ve makro ölçekte planlama yapan karar vericiler için öneminin altını çizdi.

Amcaoğlu, İsrail'in Gazze’de yaptığı soykırımın bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleştiğini vurguladı ve KKTC halkının bu duyguyu çok iyi bildiğini hatırlattı.

Olgun Amcaoğlu, Kıbrıs Türkü’nün uzun yıllar benzer baskı ve saldırılara maruz kaldığını anlattı.

Filistin halkı ile yüksek frekansta empati kurabileceğimizi dile getiren Amcaoğlu, “Soykırım bizde de denendi fakat Türkiye’nin zamanında verdiği tepkiler ve yardımları ile şu anda 17’nci Türk devleti olarak dimdik ayaktayız” dedi.

.

Amcaoğlu, Gazze’deki katliamın mutlaka son bulacağını, Dünya’nın buna daha fazla sessiz kalmayacağını söyledi. Bakan Amcaoğlu, Gazze’de yaşananların Dünya’yı değiştireceğini de kaydetti. 

Yeni Güzelyurt Devlet Hastahanesi için ihale açıldı… Yeni Güzelyurt Devlet Hastahanesi için ihale açıldı…

Konuşmasında, dünya ekonomisinin enflasyon ve talep daralması ile sınav verdiğinin altını çizen Amcaoğlu, bütün hükümetlerin işsizlik, ihracat ve yatırım ortamının iyileştirilmesi anlamında birçok icraat yaptığını söyledi.

Amcaoğlu, bütün bunların yapabilmek için Kuzey Kıbrıs’ta çok büyük bir organize sanayi bölgesi planladıklarını ve bu bölgenin tamamen ihracat odaklı olacağını belirtti.

Olgun Amcaoğlu, her alanda hukuki ve fiziki altyapıların nerdeyse tamamlandığını anlattı. 

Kalkınmanın enerji ile mümkün olabileceğinin altını çizen Bakan Amcaoğlu, Türkiye ile KKTC arasında bir enterkonnekte sistemin olması için cok ciddi çaba harcadıklarını vurguladı. 

Editör: Haber Merkezi