Tatar: Türk askeri pazarlık yapılamaz

“ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden taviz verilebileceği izlenimi yaratmak Kıbrıs Türkü’ne yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir..."

Tatar: Türk askeri pazarlık yapılamaz

“ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden taviz verilebileceği izlenimi yaratmak Kıbrıs Türkü’ne yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir..."

11 Haziran 2017 Pazar 13:21
224 Okunma
Tatar: Türk askeri pazarlık yapılamaz

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, “ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden taviz verilebileceği izlenimi yaratmanın Kıbrıs Türkü’ne yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olduğunu” belirtti.

Ersin Tatar, “ Kıbrıs Türkü’nün can ve mal güvenliği ile hak ve hukukunun tehlikeye düştüğü anda Türkiye’nin kimsenin iznine bağlı olmaksızın adaya askeri müdahalede bulunması ile Kıbrıs’taki Türk askeri varlığının devamının Kıbrıs Türkü için yaşamsal önemi olduğunu, bunların pazarlık veya al-ver konusu yapıamayacağını” vurguladı.

UBP milletvekili Tatar, “ Rum tarafının aylardır hidroharbon yataklarında Temmuz ayında kazı yaparken Türk tarafını masada tutma oyununu oynadığını ve bunu başardığının görüldüğünü” ifade etti ve “ Rum tarafının bizleri saf yerine koymasına daha fazla rıza gmsterilmemeli, Rum tarafı ve dünyaya haklarımızı korumaktaki kararlılığımız açık bir tavırla gösterilmelidir “ dedi. Ersin Tatar açıklamasında şunları kaydetti: “ Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin New York’ta yaptığı açıklama daha mürekkebi kurumadan Rumlar tarafından istismar edilmektedir. Her ne kadar da Sayın Akıncı kabul etmese de Rumlar garantiler konusunun öncelikli olarak ele alınacağını, Eide’nin bu konu ile ilgili bir belge hazırlayacağını, bu belge hazırlanmazsa Cenevre’ye gidilmeyeceğini açıkça söylemektedir. Bu da demektir ki Rumların istedikleri tam olarak da olmasa önemli ölçüde yerine gelmiştir. Rumlar yine ayak oyunlarına başvurmuşlar ve Birleşmiş Milletler ile bizden birşeyler koparmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanı’na göre Cenevre son oyundur ama öyle görünüyor ki biz bu yumuşaklıkta gittiğimiz, en yaşamsal konularda bile taviz verebileceğimiz izlenimini verdikçe Rum oyunları devam edecektir. Yapılması gereken Birleşmiş Milletler ve Rum tarafının önüne bir son tarih koymak ve o tarihe kadar bir gelişme olmuyorsa halkla, Meclis ve sivil toplumla birlikte, Anavatan Türkiye ile istişare içinde köklü bir değerlendirme ve yeni yol belirleme sürecine girmektir. Rum tarafına asla hidrokarbon yatakları üzerinden Kıbrıs konusunda yeni oldu bittiler yaratma kozlar ele geçirme ve bunları Kıbrıs Türk Halkı ile Türkiye’nin aleyhine kullanma fırsatı verilmemelidir. Eğer Rum tarafı bizi, elimizi kolumuzu bağlayarak masada oturtuyor ve kendi bir sürü ülke ile hidrokarbon yatakları konusunda bizi hiçe sayarak iş çevrebiliyorsa bilmeliyiz ki çözüm konusunda samimi değillerdir. Rum tarafı hala Kıbrıs Türkü için Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının ne denli önemli olduğunu, olmazsa olmaz bir nitelik taşıdığını bile bile ‘ Kıbrıs konusu bir işgal olayıdır. Türk askeri tamamen gidecek, çağdışı garantiler ortadan kalkacak’ diyorsa anlamalıyız ki biz güvenliğimizden vazgeçmeden, yani istediklerini kendilerine vermeden Rum bizimle anlaşma yapmayacaktır. Rum hala Kuzey Kıbrıs’ta mülkiyet ve nüfusta sarih çoğunluğun Türk olmasının güvence altına alınmasını, bunun AB hukuku olmasını kabul etmiyor, bunu nasıl bozacağının hesabı içinde davranıyorsa niyeti anlaşma değil, 1974 öncesine dönüşün yolunu açmaktır. Hala şu veya bu şekilde okullarında amacı Kıbrıs’ı Helen yapmak olan EOKA terör örgütünü ve ENOSİS ülküsünü çocuklarına öğretmeyi sürdürüyorlarsa, ELAM adlı parti Meclislerine girebiliyorsa Rumu çözüm yanlısı görmek, bütün geleceğimizi buna endesklemek Kıbrıs Türk Halkına zehir içirmektir. Uyanık olmak, Rumu iyi anlamak zorundayız. Kıbrıs Türk Halkı’nın gerçek çıkarı devletine, özgürlülüğüne, güvenliğine dört elle sarılmakta, hayalci olmamakta, yabancıların dümen suyuna girmemektedir.”

Son Güncelleme: 11.06.2017 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.