banner116

MÜCADELEMİZ HÜKÜMET KIB-TEK’TEN ELİNİ ÇEKENE KADAR DEVAM EDECEKTİR

Sendikamızın, tam bir yıl önce KIB-TEK’in özelleştirilmesi girişimine karşı girdiği direniş sonrası Bakanlar Kurulu, 24 Ocak 2012 tarihinde Kurum’un ÖZERK bir yapıya kavuşturulacağına ilişkin karar almıştı.

MÜCADELEMİZ HÜKÜMET KIB-TEK’TEN ELİNİ ÇEKENE KADAR DEVAM EDECEKTİR

Sendikamızın, tam bir yıl önce KIB-TEK’in özelleştirilmesi girişimine karşı girdiği direniş sonrası Bakanlar Kurulu, 24 Ocak 2012 tarihinde Kurum’un ÖZERK bir yapıya kavuşturulacağına ilişkin karar almıştı.

04 Şubat 2013 Pazartesi 15:56
466 Okunma
 MÜCADELEMİZ HÜKÜMET KIB-TEK’TEN ELİNİ ÇEKENE KADAR DEVAM EDECEKTİR


Sendikamızın, tam bir yıl önce KIB-TEK’in özelleştirilmesi girişimine karşı girdiği direniş sonrası Bakanlar Kurulu, 24 Ocak 2012 tarihinde Kurum’un ÖZERK bir yapıya kavuşturulacağına ilişkin karar almıştı.

EL-SEN sürekli olarak sorunların kapsamlı çözümünün ÖZERK bir yapı ile olacağını bilimsel verilerle ortaya koymuş, öte yandan KIB-TEK’in özel, kamu kişi ve kuruluşlarından borç-alacak ilişkilerini belgelemiştir. Kurum’un alacaklarını tam ve zamanında tahsil edebilmesi halinde tüm borçlarını ödeyebileceği ve elde edeceği fazlalıkla elektriğin ucuzlayabileceğinin altı çizile gelmiştir.

Hükümet alınmış Bakanlar Kurulu kararına rağmen, ÖZERKLİK yönünde adım atmamış ve Başbakan bundan vaz geçildiğini ifade etmiş, öte yandan kamu borçlarını fiilen ödemeye başlamamıştır. Sn. Başbakan’ın, özel sektörde büyük ölçekli borçları bulunanlara dönük bulduğunu ifade ettiği çözüm önerilerinin hedefi KIB-TEK’i zarara uğratmaktır.
İddialarımız her zaman olduğu gibi bugün de gerçekleri yansıtmaktadır. EL-SEN, eylem yapacağız derken gerekçelerini önce üyeleri, sonra halkımız ile paylaşma geleneğini sürdürmektedir. Bu bağlamda:

Sendikamız büyük ölçekli borcu bulunan kamu ve özel kesimin elektriklerinin kesilmesi eylemlerine girişince tahsilatta ciddi başarı elde edilmiştir. Örneğin yapılan bu tahsilatlar sonucunda bir ay içerisinde KIB-TEK’in borcu 352 Milyon TL’den 299 Milyon TL’ye düşmüştür.

KIB-TEK yönetiminin yapması gerekeni, Sendikamız eylemlerle zorlamış ve Bakanlar Kurulu, borcu olan özel, kamu kişi ve kuruluşlarının elektriklerinin nasıl ve hangi koşullarda kesileceğini ve bağlanacağını yasal olarak düzenlemek zorunda kalmıştır. EL-SEN mensupları bu mevzuatın uygulanması için mücadele etmektedir. Uygulamayı engelleyen ve sulandırmaya çalışan ise ne gariptir ki hükümetin kendisidir.

25 devlet dairesinin elektriğinin kesilmesinde hükümet kılını kıpırdatmamıştır. Bu daireler günlerce elektriksiz kalmış ve halkımıza hizmet verememiştir. Soruna çözüm için Sendikamız çeşitli düzeylerde temaslarda bulunmuş ve çözüm umudu belirince dairelere akım vermiştir. Hükümet, Yakın Doğu Üniversitesi ve Cratos Hotel’in elektriği kesilince önceki tavrından farklı bir tutum izleyerek kendinin yaptığı yasal düzenlemeye aykırı işlem yaptırtmıştır. Kamu Görevlileri Yasası ve diğer düzenlemeler, mevzuata aykırı işlem yapılamayacağını ve yapılması için talimat verilemeyeceğini, böyle bir talimata uyanların da talimatı verenlerin de suç işlemiş olacağını düzenlemektedir. Bu noktada Sayıştaylık ve Başsavcılık sendikamızca sürekli göreve çağrılmıştır.

Sn. Başbakan, mevzuata aykırı bir şekilde, YDÜ’nün Sağlık Bakanlığı ile olan borç-alacak ilişkilerini, KIB-TEK ile ilişkilendirmiş, YDÜ’nün borcunu gecikme faizi ve diğer borçlarını ciddi oranda azaltma yönüne gitme planları yapıldığını açıklamıştır. YDÜ’nün KIB-TEK, Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı borçlarının KIB-TEK’in alacaklarından mahsup edilmeye çalışılması yanlış bir yöntemdir. Üstüne üstlük Maliye Bakanlığı kamusal alanın borçlarını ödemezken bir de YDÜ’nün bakiye borcunu üstlenmesi kabul edilemezdir.

Bakanlar Kurulu T.C. Yardım Heyeti’nden aldığı talimat doğrultusunda, yasal yetkisini aşarak, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yetki alanına müdahale etmiş ve 59 kuruş maliyete rağmen devlet dairelerinde kullanılan elektrik tarifesini geçen Eylül ayından itibaren uygulanmak üzere 70 kuruştan 45 kuruşa düşürülmesi için karar üretmiştir. Bakanlar Kurulu’nun yasal dayanaktan yoksun bu kararı, KIB-TEK’in var olan görev zararını daha da artıracağı için KIB-TEK Yönetim Kurulu tarafından uygulamaya konmamış ancak, Maliye Bakanlığı da Ağustos ayı sonu itibarı ile var olan 59 milyon TL borcunu ödemediği gibi, Eylül ayından itibaren devlet dairelerinde tüketilen elektrik karşılığı faturaları ödemeyi tamamen durdurmuştur.

Sonuç olarak tüm bu gelişmeler hükümetin KIB-TEK’in tahsilatlarının artmasından rahatsız olduğunu ortaya çıkarmıştır. Büyük borcu bulunan özel kesimin elektriklerinin bağlanması için mevzuata aykırı talimatlar yağdırmaya devam etmektedir. Çünkü eylemimiz, KIB-TEK’in kendi ayakları üzerinde durabileceğini göstermiştir. Hükümetin rahatsızlığı bu noktadadır. KIB-TEK’in tümden veya olmazsa adım adım veya parça parça yok edilmesine veya peşkeş çekilmesine karşı verdiğimiz mücadelede elde edilen başarılar hükümeti ciddi olarak rahatsız etmektedir. İşbirlikçi bu hükümet, KIB-TEK’i yok etmeye, biz ise ÖZERK bir KIB-TEK yaratma mücadelemize devam edeceğiz. Devletin KIB-TEK’e borçlu olduğu Bakanlar Kurulu kararında da belirtilmiş olmasına rağmen ısrarla yasal mahsuplaşma sonuçlandırılıp gerekli, ödeme KIB-TEK’e yapılmamaktadır. KIB-TEK, devlet dairelerine maliyetin altında satışa zorlanmaktadır. Tüm bu nedenlerle bu gün aşağıda belirtilen bakanlık ve devlet dairelerinin elektrik akımları KIB-TEK’e olan borçtan dolayı tarafımızdan kesilmiştir.


Güzelyurt:
Kaza Daire Amirliği: 16,000 TL
Gelir ve Vergi Dairesi:15,000 TL
Fatih Camii:83,000 TL

Mağusa:
Çevre Koruma Dairsi:35,000 TL
Posta Dairesi:13,600 TL
Gümrük Dairesi: 30,535 TL
Limanlar Dairesi Müdürlüğü Rıhtım: 51,730 TL
Mağusa Kaza Mahkemesi: 32,613 TL
İskân Bakanlığı Kaza Tapu Dairesi: 28,500 TL
Gelirler Dairesi: 15,685 TL

İskele:
Mehmetçik Kaymakamlık: 11,806 TL
İskele Tarım Dairesi: 3,200 TL
İskele Sosyal Hizmetler Dairesi: 3,192 TL

Girne:
Posta Dairesi: 11,806 TL
Girne Kaymakamlığı: 15,715 TL
Milli Arşiv Araştırma Dairesi: 33,782 TL
Ulaştırma Bakanlığı Limanlar Dairesi Müdürlüğü: 272,391 TL
Çalışma Dairesi: 26,136 TL
Sosyal Hizmetler Dairesi: 12,983 TL
Milli Eğitim Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Girne Kalesi: 63,155 TL
Gençlik ve Spor Bakanlığı Apakan Spor Salonu: 12,421 TL
20 Temmuz Stadyumu: 10,788 TL

Lefkoşa:
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı (toplam 181 sayaç için): 22,277,653 TL
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (toplam 22 sayaç için): 376,614 TL
İçişleri Bakanlığı (toplam 168 sayaç için): 1,682,290 TL

Çağlayan CESURER
EL-SEN Yönetim Kurulu (a)
Başkan
Son Güncelleme: 04.02.2013 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.