banner113

Meclis sosyal medyayı tartıştı...

“ben Bakanım diye kimse benim çocuğum hakkında yazamaz. Demokrasi ise biz bunu demokasi gereği hukuka taşıyoruz. Bana yine yapılırsa yine şikayet edeceğim”

Meclis sosyal medyayı tartıştı...

“ben Bakanım diye kimse benim çocuğum hakkında yazamaz. Demokrasi ise biz bunu demokasi gereği hukuka taşıyoruz. Bana yine yapılırsa yine şikayet edeceğim”

13 Şubat 2017 Pazartesi 16:04
1170 Okunma
Meclis sosyal medyayı tartıştı...

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan Genel Kurul’da ilk olarak  Emniyet Kemeri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Dr. Fazıl Küçük (Anısını Yaşatma) (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın 3. Görüşmelerine ilişkin tezkereleri okunarak oybirliği ile onaylandı.

Ardından Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin Jalan Karatay Özkızan’ın başvurusuyla hazırladığı denetçi raporuna ilişkin rapor ele alındı.

Meclis genel kurulunda daha sonra 62. Madde gereği söz alan CTP Milletvekili Abbas Sınay, Yüksek Mahkeme’nin sağlık konusunda ikinci iş yasağı kararına dikkat çekerek, TIP-İş başkanının bu durumu “kaos olacak”, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı’nın “halk özele teslim edilecek”, Sağlık Bakanı’nın ise “yumuşak geçişle reform yapacağım” dediğini söyledi.

8 yılda siyasi iradenin hiçbir karar üretmediğini, sağlığın duvara tosladığını ve sonuçta Yüksek Mahkeme’nin siyasetin yapmadığını yaparak, hukuki bir karar ürettiğini ifade eden Sınay, “hani siyaset çare üretme sanatıydı” diye sordu.

Abbas Sınay, siyasi iradenin artık özlük haklarında gerçek iyileştirmeler yaparak bir karar üretmesi ümidini dile getirerek, “şu anda önerilenlerle hastanelerin düzgün çalışma şansı olmayacak. Belki siyasi irade özlük haklarında iyileştirme yapar” dedi.

Sınay’ı yanıtlayan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, 21 gün önce yine Sınay’ın yasa tasarılarıyla ilgili umudu olmadığını dile getirdiğini hatırlatarak, yargı kararıyla bir ilgisi olmadan 4 Şubat itibariyle Döner Sermaye ve Genel Sağlık Sigortası’nın savcılıkta incelenmekte olduğunu söyledi.

Genel Sağlık Sigortası’nın çok kapsamlı bir yasa tasarısı olduğunu belirterek, savcılıktan gelecek cevaplardan sonra mecliste Ad-Hoc Komitesi kurulması talebinde bulunduklarını belirten Faiz Sucuoğlu, her iki yasa tasarısı için de ivedilik istediklerini kaydetti.

Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın 6 adet tüzüğünün de hazır olduğunu ifade eden Sucuoğlu, çok kısa bir sürede bunun alt komiteye geleceğini dile getirdi.

Özlük hakları konusunda ise yarın itibariyle son noktanın konulacağı ümidini dile getiren bakan Sucuoğlu, doktorların belki hak ettiği değil ama belli bir düzenleme olacağını kaydetti.

Sucuoğlu, “sağlık çalışanlarını sıkmadan bu yumuşak geçişi sağlamak için çalışacağım” dedi.

62. madde gereği söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler de, sosyal medya üzerinden hükümete eleştiri getirenlerin polis tarafından sorgulanıp cep telefonlarına el konulduğunu belirterek bu tutumu eleştirdi.

Çeler, “bizler küfür ve ahlaksız bir durum söz konusu ise bunu uygun bulmuyoruz. Ama hakaret içermeyen sözler için polise çağırılacaksa demokrasi nerede. Olmayan yasalarla kişileri tutuklayarak bizi endişelendirmeye başladınız” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, bilişim suçları yasasının meclise geldiğini ama yasa geçmeden müdahalenin kısıtlı olduğunu ifade etti.

Kimsenin yasa yok diye hakaret etme özgürlüğü olamayacağını kaydeden Dürüst, “13 yıllık milletvekiliyim. Çok eleştiriye maruz kaldım. Hiçbir zaman şikayet etmedim. Ama 2 aydır aldığım karar çerçevesinde şahsıma, kişiliğime, eşime, aileme saldırgan tavırlarla medeniyete uygun olmayan bir şekilde davranılırsa şikayet ediyorum. 17 kişiyi de şikayet ettim. Sosyal medya bu şekilde kullanılmamalı” dedi.

Bu esnada yerinden söz alan Fazilet Özdenefe, yaşananları cadı avı olarak nitelendirdi ve devlet gücü kullanılarak insanların sindirilmeye çalışıldığını savunarak bunun demokrasiye bir darbe olduğunu öne sürdü.

Bakan Dürüst, “ben Bakanım diye kimse benim çocuğum hakkında yazamaz. Demokrasi ise biz bunu demokasi gereği hukuka taşıyoruz. Bana yine yapılırsa yine şikayet edeceğim” dedi.

62. Madde gereği söz alan UBP milletvekili Zorlu Töre de, Rum Meclisi’nde ENOSİS referandumunun kutlanması kararının Kıbrıs tarihinde ne ilk ne de son olacağını söyledi.

Kıbrıs Türk halkını bir azınlık olarak gören Rumların, Kıbrıs’ı helen yapma çabalarını sürdürdüklerini belirten Töre, Kıbrıs’ta iki ayrı halk, iki ayrı devlet gerçeğinin artık BM tarafından da görülmesi gerektiğini kaydetti.

Töre, birleşik bir Kıbrıs’ın artık hayalcilik olduğunu ve devlete sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

Haberimiz yayına hazırlandığı sırada genel kurul çalışmalarını sürdürüyordu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.