banner116

“KKTC’YE KAVŞAK HEDİYE EDECEĞİZ”

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut basın toplantısı düzenledi

“KKTC’YE KAVŞAK HEDİYE EDECEĞİZ”

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut basın toplantısı düzenledi

21 Şubat 2013 Perşembe 10:46
1411 Okunma
“KKTC’YE KAVŞAK HEDİYE EDECEĞİZ”

Ülkemizde yaptığı yatırımlarla, adından sıkça söz edilen Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, Golden Tullip Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Basının büyük ilgi gösterdiği toplantıya, Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut’un yanı sıra Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Çitim, Yatırım Danışmanı Fırat Ortaç, Hukuk Danışmanı Mustafa Şener, Proje Danışmanı Polat Alper, Proje Müdürü Levent Şensoy ve diğer yetkililer katıldı. Temel Bulut, Bulut İnşaat yatırımların başladığı dönemden bugüne kadar olan gelişmeleri, yanlış veya eksik bilinenleri açıklamak ve soruları cevaplamak üzere basın ile buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tören Bulut İnşaat’ın Kuzey Kıbrıs’ta yaptığı yatırımlarla ilgili kısa tanıtım filmi ile başladı.

“VAATLERİMİZİN BÜYÜK BİR KISMINI HAYATA GEÇİRDİK.”
Bundan yaklaşık 7-8 ay önce yine bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve vaatlerde bulunduklarını hatırlatan Bulut, vaatlerin tamamını olmasa bile büyük bir kısmını hayata geçirdiklerini ifade etti. “Vaatlerimizin büyük kısmını yerine getirdiğimiz için bugün karşınıza çıkabilme cesareti bulduk” diyen Bulut, 2013 sonunda Lavinium projesinin tamamen biteceği müjdesini verdi. Lavinium projesinin ardından Çatalköy’de 130 villalık yeni bir projenin daha hayata geçirileceği bilgisini veren Bulut, “Ondan da önemlisi herkese 15 bin sterline 1+1 daire satmaya çalışacağız. Buna da Haziran-Temmuz gibi başlayacağız” dedi.

KKTC’YE KAVŞAK HEDİYE EDECEĞİZ
Yol probleminin Lavinium projesinde en önemli problemlerden birisi olduğuna dikkat çeken Bulut, “Anayola tamamen değmesine rağmen bir kavşak yapılması gerekiyor. Master planını bekliyoruz. Projemizi yaptık, gereli bakanlığa sunduk. Yarın önümüze gelsin yarın yapacağız ve KKTCye bu kavşağı hediye edeceğiz” diye konuştu.

“BULUT İNŞAAT’IN BURADA OLMASI KKTC DEVLETİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”
2011 yılının sonuna doğru KKTC’de projeler yapmaya karar verdiklerini, bunlar içerisinde otel projesinin de olduğunu ancak Müteahhitler Birliği’nden tepkiler geldiğini hatırlatan Temel Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biraz durulmamız gerekiyordu. O aşamayı geçirdik. Müteahhitler Birliği ile o zaman da bir sorunumuz yoktu. Sadece diyalog eksikti. Şu an bir sıkıntı yok. Lavinium’da KKTC vatandaşı birinci sınıf karne sahibi iki müteahhit çalışıyor. Üçüncü firma da işe başlayacak. Her firmada 3-4 tane de taşeron firma var. 45 milyon TL’lik bir maliyet var. Alımlar satımlar yapıldı, KKTC devletine 4-5 milyon Sterlin civarında bedel ödedik. Bundan sonra da inşallah ödeyeceğiz. Bulut İnşaat’ın burada olması KKTC devletine katkı sağlayacaktır. Halka 30-35 bin Sterlin’e daire satıyoruz”.

“TÜRKİYE’DE İLK 100 İÇİNDEYİZ”

Türkiye’de de fiyatların aynı olduğunu sözlerine ekleyen Bulut, kendilerinin KKTC’ye katkı sağladıklarını, vatandaşa, bütçeye ve ekonomiye de katkıda bulunduklarını belirtti. 2013 yılı içinde adaya yaklaşık 30 milyon TL’lik para gireceğinin de altını çizen Bulut, “Bu da iş demektir. Ülkedeki sıkıntıları ben de biliyorum. Biz buraya iş yapmaya geldik. Bulut İnşaat, Türkiye’de ilk 100’ün içindedir.” dedi.

KKTC’de 600’ün üzerinde konut sattıklarını sözlerine ekleyen Temel Bulut, “Para çok tedirgindir, korkaktır. Para en ufak tehlikede kaçar. O dönemlerde bu oldu. Olmaması gerekiyordu. İnternete girin, Bulut İnşaat’ın ne olduğunu, neler yapabileceğini, burada 500-1000 daire ile Bulut İnşaat’a bir şey olmayacağını tespit edin. Şu an Türkiye’de 6 bin dairelik devam eden projelerimiz var” ifadelerini kullandı.

“BU PARAYA NASIL SATILIYOR DİYE FERYAT EDİYORLAR… OLUYOR İŞTE…”
Bulut, proje tamamlanıp kavşak yapılıp yol açılırsa KKTC’nin belki de en güzel projelerinden biri olacağını söyledi. Binaların yan yana değil de daha rahat olması durumunda ederlerinin daha pahalı olacağı uyarısında bulunan Bulut, “Buradaki konutlar nasıl bu paralara veriliyor diye soruluyordu. Şu an 44 bina 352 daire olmak üzere ve her daireyi 30 bin sterline taşeron müteahhit firmaya verdik. Ve firma bize her şeyiyle 30 bin sterline her daireyi bitirip teslim edecek. Biz de bunu 35-36 bin sterline satıyoruz. 2 bin 2.500 sterlin de arsa payı da vardır. Nasıl satılıyor diye feryat ediyorlar ama oluyor işte” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATAN İLK ÖZEL FİRMAYIZ”
Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın KKTC’de TOKİ yapılması yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Bulut, şunları söyledi:
“Türkiye’de kentsel dönüşümü başlatan ilk özel firmayız. KKTC’nin kentsel dönüşüm ya da TOKİ’ye aslında ihtiyacı yok. KKTC bizim gibi yatırımcı olan ya da KKTC’yi sevenlere sadece yardımcı ve destek olsun yeter. TOKİ yılda 18 bin konut yapıyor. Biz özel sektör olarak 300 bin civarında yapıyoruz. KKTC’nin şu an kentsel dönüşümle ya da eski binalarla sıkıntısı yok. Yeter ki yeni binalara imkan tanınsın. Biz bunu Türkiye’de yaşadık. 26-27 yıldır inşaat yapıyorum. 10-15 yıl önceki binalarımız yıkılıp kentsel dönüşüme uygun hale getirilecek. Ama Kıbrıs’ın buna ihtiyacı yok”.

“BU ÜLKEYE KAVŞAK YAPACAĞIM VE BUNU KAPLUMBAĞA GİBİ YANIMDA GÖTÜRMEYECEĞİM. YAPILAN ŞEY BURADA KALACAK”

Yaşanılan bazı olumsuz olaylar olduğunu ve bunların Türkiye’de olumsuz karşılandığını kaydeden Bulut, bunların ortadan kalkması ve yatırımcıya destek olunması gerektiğinin altını çizdi. “Ben bu ülkeye kavşak yapacağım ve bunu kaplumbağa gibi yanımda götürmeyeceğim. Yapılan şey burada kalacak” diyen Bulut, bunlara imkan verilmesi gerektiğini, epey zamandır master planı beklediklerini ve acele edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’den KKTC’ye çok daha iyi ve büyük sevgiyle bakıldığını da sözlerine ekleyen Bulut, “Yatırımcı buraya gelmek istiyor. Bazı zorluklar var ve bunların kalkması lazım. Ben burada çok el üstünde tutuldum, halk ve bürokratlar tarafından çok sevildik. Ancak bize yardımcı olmaya çalışmaları her zaman yeterli olmadı” diye konuştu.

“GAYEMİZ VATANDAŞI YAŞANIR, İYİ KONUT SAHİBİ YAPMAK”

Bulut, “Asıl gayemiz vatandaşı yaşanır, iyi konut sahibi yapmak. Halktan yana da en ufak bir sıkıntımız yok. Bazen sokakta yürümekte bile zorlanıyoruz. Bunlardan da çok memnunuz. Çalışmalarımızı da yüzde doksan bunun için yapıyoruz”.

TOKİ gibi alanların özel sektöre açık olması gerektiğine işaret eden Bulut, KKTC bürokrasisinin de buna açık olmasının şart olduğunu ifade etti. “Sn. Başbakan ve bakanlarımızla görüşüyoruz. Bireysel olarak hepsi sıcak bakıyor. Herkesin elini taşın altına sokması lazım. KKTC’ye TOKİ de gelebilir, belki öncü olur. Türkiye’de öncü oldu. Ama TOKİ’nin Türkiye’de bir cazibesi kalmadı. Daha çok sosyal projeler yapmaya çalışıyor. İş bizim gibi özel yatırımcılara kaldı” diyen Bulut, 110-120 bin TL’ye üç oda residance daire sattıklarını belirtti. Beşir Atalay’ın TOKİ’yle ilgili ifadelerini sektör temsilcilerini ve TOKİ’yi yüreklendirmeye dönük olarak yorumlayan Bulut, “Biz burada bir şeyleri başardıktan sonra bizden sonra da birileri gelecektir. Siz basın mensuplarına da çok iş düşüyor. Sizler de bu işi istiyorsanız, daha iyi konutlarda oturmak istiyorsanız bu konunun üzerine biraz daha düşmeniz lazım. Basın, bürokratla, siyasetçiyle halkın arasında bir köprüdür. Teşvik etmesi lazım” dedi.

“OLUMSUZ İDDİALARIN HİÇBİRİNİ HAK ETMİYORUM”
Halk maketten, projeden daireyi aldığını, ufak ufak ödeyerek iki-üç yıl sonra da konut sahibi olduğunu belirten Bulut, firmaların denetlenmesi gerektiğini kaydetti. Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Firma şimdiye kadar ne projesi yapmış, ne kadar ruhsat almış bunlara bakılsın. KKTC’de de öyle. Gelen firmayı araştırın. Bulut İnşaat burada 900 daire yapacak. Bunu hiç satmadan da yaparız. Buna bakılması lazım. İyi köprü kurmak, iyi araştırmak lazım. Bulut İnşaat hakikaten yanlış bir firmaysa gereken yapılmalı. Ama iyi ve verdiği sözü tutacak bir firmaysa ona göre davranmak lazım. Olumsuz iddiaların hiçbirini hak etmiyorum”.

KKTC’DE BİR İLK: KAT İRTİFAKLI TAPU
KKTC’de ilk defa kat ittifaklı tapu vereceklerini de sözlerine ekleyen Bulut, şöyle devam etti:
“704 koçanın yazılması epey bir zaman alır. Bir kısmı yazıldı ve verildi. Şu andan itibaren herhangi bir sıkıntı yok. Bu, KKTC’de bir ilk olacak. 10 yıl faizsiz 10 yıl vadeyle daire sattık. Bu da bir ilktir. Hiçbir sıkıntımız da yok. 2013 sonunda vatandaş dairesini alıp oturacak ve 7 yıl boyunca da aynı parayla bize ödemeye devam edecek. Bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sizler bizim için çok değerlisiniz önemlisiniz. Halk ve siyasetle aramızda köprüsünüz. Biz KKTC’de başarılı olmaya çalışıyoruz”.

“TÜM ÇALIŞANLAR YERLİ”

KKTC’de tamamen yerli istihdam yapıldığına da dikkat çeken Temel Bulut, işleri yerli firma ve taşeronların yaptığını ifade etti. “Çalışanların tamamı buralı, KKTC vatandaşı” diyen Bulut, bu konuların mutlaka araştırılması gerektiğini, çalışanları Türkiye’den getirdikleri gibi bir intiba olduğunu ancak durumun tam tersi olduğunu söyledi.

“SİYASİ KRİZLER YATIRIMLA AŞILIR, HİÇBİR PİŞMANLIĞIM YOK”
Bulut, ülkede siyasi kriz olsa bile KKTC topraklarının hiçbir zaman için değişmeyeceğini, yatırımların siyasi krizleri aşmada etkili bir yöntem olduğunu kaydetti. Bulut, sözlerini şöyle tamamladı:
“Maliyeye, müteahhit firmalara çok büyük katkılarımız oldu. Kriz zamanında ülkenin yanında olmak lazım. 2007’de adaya geldim yatırım yapmak istedim, o zaman pahalı geldi. Şimdi böyle bir günde halka hizmet etmek, müteahhit firmalara ve ekonomiye katkı sağlamak istiyoruz. Bu yıl en az 12-13 milyon TL paramız Maliye’ye tasnif olacak. Yıl sonu işler bitecek ve ödeyeceğimiz vergi var. Bize ‘Hadi git’ demenin anlamı yok. 2013 sonunda tüm projeler bitecek. Bu arada da master plan geçer, kavşağı yapıp teslim ederiz ve insanlar son derece ,mutlu huzurlu bir şekilde evlerinde oturur. Şu anda KKTC’de böyle bir site yok. Umarım bundan sonra olur. Hayatımda asla keşke demedim. Hiçbir şeye pişman olmadım. Buraya gelmekten de mutsuz değilim. Ama daha iyi olmalıydı diye düşünüyorum. Asla hiçbir bürokrat ya da siyasetçiyle birebir sorunumuz olmadı. Herkes destek olmaya çalışıyor. Ama randımanlı gitmiyor. İşler kolay akmalı diye düşünüyorum. Buna rağmen pişman değilim. İyi ki de yapmışım. Vatandaş beni kolumdan tutup çevirdiğinde ben dünyanın en mutlu insanı oluyorum. Sosyal sorumluluk projelerimiz oldu. 19 Mayıs Koleji’ne iki dersliği sosyal sorumluluk çerçevesinde inşa ettik. Projelerimiz devam edecek”. 
Son Güncelleme: 21.02.2013 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.