banner116

Karpaz’da permakültür alanı...

“Doğayı tüketmeden yaşama felsefesi” olarak tanımlanan “permakültür” konusunda Karpaz’da özel alan oluşturuluyor. “Hasan Tahsin Karpaz Permakültür Alanı” adıyla Kumyalı bölgesinde düzenlenen bölge, Cuma günü törenle açılacak.

Karpaz’da permakültür alanı...

“Doğayı tüketmeden yaşama felsefesi” olarak tanımlanan “permakültür” konusunda Karpaz’da özel alan oluşturuluyor. “Hasan Tahsin Karpaz Permakültür Alanı” adıyla Kumyalı bölgesinde düzenlenen bölge, Cuma günü törenle açılacak.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:48
Karpaz’da permakültür alanı...

Ülkemizde ve Kıbrıs genelinde ilk kez kurulması için adım atacğımız HASAN TAHSİN KARPAZ PERMAKÜLTÜR ALANI açılışını ve farkındalığı için davetlisiniz. Permakültür doğayı tüketmeden yaşama felsefesidir. Bu felsefenin ülkemizde yürütülmesi için ortaya koyduğumuz vizyon ile PERMAKÜLTÜR’e adım atıyoruz. Dünyamızda çevre, doğa ve yaşam birçok çalışma yürütülüp Enstitüler açılırken ülkemiz bu sözcüğe bu felsefye yabancı. Eko köyün tanımlamasına aykırı olmasına rağmen halen daha Eko Köylerden bahsedilip gülünç duruma düşülüyor. Ayni zamanda eco turizm ve agro turizm ilke ve prensipleri dışında hareket edilerek eco ve agro turizm hak ettiği yere gelememiştir ve bu bilgi kirliliği ve yanlış politikalar ile ilkesizlik ve prensiblerden uzak bir biçimde yürütülüyor. Bunun adına pansiyonculuk demek gerekir. Eco sözcüğü basit ve kolay kullanılacak bir sözcük değilidir. Ne acıdır ki hükümet politikaları ile bu modelin ilkelerinden, prensiblerinden ve felsefesinden bir haber ve yoksun ve farkında bile olunmadan yürütülüyor. Bu modeller prensib ve ilkelere bağlı doğa , çevre ve kültür ekseni içerisinde ülkelerin kalkınması ve sürdürülebilir yaşam ve ekonomi için yürütülmektedir. Ne acıdır ki ülkemiz tüm bunlardan yoksun bir biçimde yönetilmekltedir. Permakültür felsefesi ise bu olguların bir parçası ve sürdürülebilir bütünsellikli yaşamın kendisidir.

Permakültür Nedir.

“DOĞAYI TÜKETMEDEN YAŞAMAK”

Permakültür kavramının isim babası Bill Mollisona gore, Doğada dönüşüm ve doğanın korunması:Toprak analizleri, flora – fauna envanteri, sulak alan yaratılması, yaban hayatın korunması, organik tarımın (sebze ve meyve gibi) doğada tüketmeden yaşamak ve bunlara ilaveten ayrıştırımış çöplerin geri dönüşümün sağlanması yanında kompost sisteminin uygulamasının yapılması Olarak özetleyebiliriz. Permakültür: doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir. Sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir. Permakültür tasarımı, kavramsal, maddi ve stratejik bileşenleri tüm canlıların yararına çalışan bir model içinde bir araya getiren bir sistemdir. Permakültür’ün arkasındaki, doğaya aykırı olmaktan çok onunla birlikte çalışma, uzun süreli düşüncesizce hareket etmekten öte uzun süreli özenli gözlem yapma, sistemlerin sadece bir ürününün peşinde koşmaktan öte onlara bütün işlevleriyle bakma ve sistemlerin kendi evrimlerinin gerçekleşmesine izin verme felsefesidir. Permakültür, sürdürülebilir insan yerleşimleri kurgulayabilmemizi sağlayan bütünsel bir tasarım bilimidir.

Zekai Altan

Son Güncelleme: 07.12.2017 11:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.