GAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI BAŞVURULARI 1 MART’TA

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC liselerinden mezun tüm öğrenci adaylarına yükseköğretim hayatları boyunca kesintisiz 7 yıl özel burslar verileceğini açıkladı. Sınav sonucunda yapılacak olan sıralama ile; 250 kişiye %100, 250 kişiye %75 ve 250 kişiye %50 burs verileceği belirtildi.

GAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI BAŞVURULARI 1 MART’TA

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC liselerinden mezun tüm öğrenci adaylarına yükseköğretim hayatları boyunca kesintisiz 7 yıl özel burslar verileceğini açıkladı. Sınav sonucunda yapılacak olan sıralama ile; 250 kişiye %100, 250 kişiye %75 ve 250 kişiye %50 burs verileceği belirtildi.

26 Şubat 2016 Cuma 13:57
164 Okunma
GAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI BAŞVURULARI 1 MART’TA
 GAÜ’den yapılan açıklamada, sınav başvurularının 1 Mart - 3 Haziran tarihleri arasında liseler veya GAÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'ndan şahsen yapılabileceği, başvuru sırasında 2 adet vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi, 50 TL sınav harcı ve sınav başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, 2016 Kıtalararası Burs Sınavı’nın iki tür sınav formatından oluştuğu, birincisinin; liselerde Türkçe eğitim modelinde eğitim öğretim gören adayların YGS test formatındaki kitapçığı seçme hakkına sahip olduğu belirtildi. Sınav kitapçığında 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplamda 160 soru bulunduğu bildirilen açıklamada, diğer sınav modelinin ise kolejlerde İngilizce eğitim gören adaylara yönelik hazırlandığı vurgulandı. Adayların alanlarına göre ARTS veya SCIENCE kitapçığını seçme hakkına sahip olduğu, ayrıca Türkçe YGS formatlı sınav kitapçığını da seçebilecekleri ifade edildi. İngilizce sınav kitapçıklarında 160 soru bulunduğu ve sınav süresinin 160 dakika olduğu, yanlış cevapların doğru cevapları etkilemeyeceği, sınav puanı hesaplamasında doğru sayısına göre puanlama yapılacağı dile getirildi.

Ayrıca, 2016-2017 Akademik Yılı Güz Dönemi kayıtları için programlanan burs ve yerleştirme sınavının 4 Haziran Cumartesi günü saat 10:00'da Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüs’te gerçekleşeceği belirtilirken, adayların sınav günü en geç saat 09.30'da sınav merkezinde hazır bulunmaları; sınav giriş kartlarını ve kimliklerini yanlarında bulundurmaları istendi.

Sınava katılım gösteren öğrenci adaylarının, burs ve yerleştirme sınavı sonuçlarını iki gün sonra; 6 Haziran’da başvuru formlarında belirtmiş oldukları telefon numaralarına, GAÜ yetkilileri tarafından şahsen aranıp tebliğ edileceği belirtildi.

Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu’nun 2012 yılında aldığı karar doğrultusunda; lise eğitimini KKTC’de tamamlayan tüm TC uyruklu öğrencilerin, KKTC uyruklu öğrenciler gibi burs sınavına katılabileceği, aynı burs ve eğitim harçlarından faydalanabileceği ifade edildi. Ancak TC vatandaşı adayların KKTC Burs ve Yerleştirme Sınavı’ndan kazandıkları burslardan faydalanmaları için, ÖSYM’nin yapmış olduğu YGS-LYS sınavları sonucunda burssuz bir programa yerleşmesi gerektiği vurgulandı.
Burs ve Giriş Sınavı ile ilgili detaylı bilginin GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüs Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile www.gau.edu.tr adresi veya kayıt@gau.edu.tr e-posta adresi ile 650 20 00 (dahili: 1185-1179-1221-1198) telefon numaralarından alınabileceğinin de belirtildiği açıklamada, öğrenci adaylarının ayrıca ülke genelindeki tüm liselere sınav için başvurabileceği vurgulandı.

Giriş ve Burs Sıralama Sınavı sonucunda burslu veya burssuz kayıt yaptıran öğrencilerin GAÜ İngiltere Canterbury, Hong Kong, ABD Washington ve Moldova kampüsleri ile Türkiye Kampüsü ilk eğitim binasında eğitimlerine devam etme hakkı kazanacağının belirtildiği açıklamada, GAÜ’nün öğrenci ve öğrenci adaylarına uluslararası kampüslerinde küresel eğitim ve kıtalararası öğrenim hakkı verdiğinin altı çizilerek, tüm bursların kıtalararası GAÜ kampüslerinde geçerli olacağı ifade edildi. Ayrıca GAÜ kıtalararası kampüsleri hakkında ayrıntılı bilgilerin http://www.gau.edu.tr/kurumsal/uluslararasi_kampusler adresinden alınabileceği belirtildi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 26.02.2016 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.