“Bilet fiyatlarının artması mümkün değil”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner 2012’yi değerlendirip 2013 projelerini anlatttı

“Bilet fiyatlarının artması mümkün değil”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner 2012’yi değerlendirip 2013 projelerini anlatttı

17 Ocak 2013 Perşembe 13:09
395 Okunma
 “Bilet fiyatlarının artması mümkün değil”
 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner 2012’yi değerlendirip 2013 projelerini anlatttı

Saner; “2013 yılında karayollarında ortaya konacak hedeflerle, net bir şekilde artık KKTC’de bölünmüş yollarla ulaşılmayacak nokta kalmayacak.”


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan Havalimanı ve Karayollarıyla ilgili çalışmaları hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Saner, Ercan’da sürecin devletin istediği gibi gittiğini belirterek, 350 milyon Euro tutarındaki yatırımın dört yıl içinde tamamlanacağını ve KKTC’nin çağdaş bir havaalanına kavuşacağını söyledi.
Karayolları yatırımının bakanlık bütçesinin en büyük kalemi olduğunu söyleyen Saner, “Bu alana yapılan yatırımlarla ulaşılmayan nokta kalmayacak” dedi.

Yatırım devam ediyor
Ercan Havalimanı’nın 350 Milyon civarı bir rakama mal olacağını kaydeden Saner, bu noktada şunları söyledi:
“350 Milyon Euroluk bir yatırım KKTC’ye gelecektir önümüzdeki 4 yıl içerisinde şartnameye bağlı olarak. Bunun 100 Milyon Euro’luk kısmı devletimize nakit olarak ödenmiş bulunmaktadır. Geriye kalan 250 milyon Euro tutarındaki maliyet de 4 yıl içerisinde hayat bulacaktır.
Bugünlerde ilgili şirketin sözleşme gereği 20 gün içinde devir teslim yapıldıktan sonra iş programını bize sunma süresi vardır. Ondan sonra Ercan’ın nasıl şekilleneceğini yine vatandaşlarımızla paylaşacağız”

“Bilet fiyatlarının artması mümkün değil”
Saner, Ercan’daki restorasyon sürecine değinirken de, Sivil Havacılık Dairesi ve Bakanlığın onayı ile restorasyona geçileceğini, çalışmayla ilgili projenin beklendiğini aktardı...
Bakan Saner, devirle birlikte Ercan’da bilet fiyatlarının yükseleceği yönünde basına çıkan haberlere şu sözlerle yanıt verdi:
“Bilet fiyatlarının artacağından bahsediliyor. Bu tamamen maksatlı bir haberdir. Şuanda devlet olarak bizim almış olduğumuz rakam yolcu başına 39 TL’dir bunu da bugünkü kura böldüğümüzde 17 Euro’ya denk geliyor. Aksine çıkış ücretleri düşmektedir”
Ercan Havalimanı’nın tamamlanmasıyla, uluslararası nitelikte, çağın koşullarını yakalamış, 8 körüklü, mevcudun 7 buçuk katı büyüklüğünde, ikinci bir piste ve tünel geçişine sahip olacağını anımsatan Saner, projenin içinde bulunduğumuz yıl içerisinde temelinin atılacağını anlattı....
Saner, temel atma tarihinin, iş programına bağlı olarak şirketle yapacakları temaslar sonucu belli olacağını söyledi.
Bakan, üstün teknik donanımı olan havacılık idaresine sahip olduklarını, Güney Kıbrıs’a oranla çok daha iyi havacılık hizmetleri verdiklerini vurguladı…

Taşocağı izni yok
Basında çıkan bazı haberlere de cevap veren Saner, Ercan İhalesini alan şirkete taşocağı izni verildiği veya Karayollarının şantiyesinin kapatılıp, aynı firmaya devredildiği şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve bu tür haberlerin asılsız olduğu söyledi.

Her yere ulaşılacak
Bakan Saner, karayollarında yaşanan son gelişmelere de değindi... Saner, 2013 yılında karayollarında ortaya konacak hedeflerle, net bir şekilde artık KKTC’de bölünmüş yollarla ulaşılmayacak noktanın kalmayacağını vurguladı...
İşte Bakan Saner’in bu yöndeki ifadeleri:
“Ankara kaynaklı 4 ihaleden oluşan paket, Bafra-İskele, Alsancak-Güzelyalı, Güzelyurt-Lefke, Lefkoşa kuzey çevre yolu Haspolat’dan başlayıp, Hamitköy’ün arkasından geçip, Gönyeli üzerinden Kanlıköy’e gidecek olan bir yol. Ve Lefkoşa ile Girne arasında bir alt -üst geçit olacak nokta. KKTC’nin en büyük alt ve üst geçidi bu noktada yer alacaktır. 2013-2014-2015 programında ise yine bu şekilde direk programa kaydedilmiş 13 tane alt ve üst geçidin ana yollarımızda yer alacağı kayıt altına alınmıştır”
Bakan Saner, Bafra-İskele, Alsancak-Güzelyalı, Güzelyurt-Lefke ile Lefkoşa kuzey çevre yolunun temel atma töreninin 15 gün içerisinde gerçekleşeceğini açıkladı...

Tüm yollar denetlenebilecek
Bir soru üzerine, New Jersey korkulukları hayata geçirirken yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını da açıklayan Bakan Saner, levha üzerlerine konulacak kamera sistemi ve new jersey korkulukların içerisinden taşınacak fiber optik kablo ile tüm yolların artık bir merkezde denetleneceği sistemi kurmak için çalışmaların başladığını söyledi.
Saner, Trafik Kontrol Merkezi’nin çalışmalarını şu sözlerle aktardı...
“Trafik Kontrol Merkezi, trafiğin ne zaman nerede yoğun olduğunu veya kişilerin cep telefonu aracılığıyla trafik yoğunluğunu görebileceği sistemin alt yapısını kurmak için düğmeye bastık. Bu hedefe ulaşmak için tüm hızıyla çalışmalarımızı yapacağız. ” dedi.
Mayıs ayı itibarıyla 50 adet yön gösterici baş üstü levhaların konacağını belirten Bakan Saner, “bununla birlikte KKTC’ye ziyarete gelecek kişilerin hangi yönden hangi yöne gideceğinin net olarak ortaya çıkacağını ifade etti...

Yollar numaralandırıldı
Saner, “Artık tabelaların altında D-30 yada D-20 diye numaralar yer alıyor. Böylelikle KKTC’deki yolları Doğu Batı, Kuzey ve Güney istikametinde numaralandırdık. Bu yöndeki alt yapı çalışmaları Mart ayı içerisinde başlayacaktır ” şeklinde konuştu. Ersan Saner, 2013 yılında, Bakanlık kaynaklı yol projelerini ise Ardahan-İskele, Pınarlı- Ulukışla, Haspolat-Hamitköy-Kıbrıs Gazetesi Kavşağı bölünmüş yol bakım ve asfaltlama ile Gazimağusa Çevre Yolu-Hastane Bağlantısı olduğunu da aktardı...
Saner, bu yıl yapılması öngörülen Ankara kaynaklı projelerin başında Ercan Kavşağı-İskele, Değirmenlik Dağ Yolu, Girne Çatalköy ve Dörtyol - Türkmenköy Kavşağının yer aldığını belirtti.
Bakan Saner, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi içerisinde en büyük yatırım payının karayollarına ayrıldığını kaydetti…

Deniz limanlarına ağırlık verilecek
Deniz Limanlarıyla ilgili çalışmalara bu yıl ağırlık verileceğini de açıklayan Bakan Saner, “limanların artık elden geçmesi gerekiyor. Bu konuda adım atmak şarttır. Limanlarda arzu ettiğimiz rekabet edebilir bir noktaya gelebilmek için gerekli çalışmaları şekillendireceğiz ” dedi.

e- Devlet büyük önem taşıyor
E-devlete büyük önem verdiklerini de açıklayan Bakan Saner, son olarak dün TÜRKSAT yetkilileri ile konuyu görüşüp, değerlendirdiklerini söyledi.
Saner, “E-devlet için çok ciddi çalışma temposu içerisine girerceğiz. Dünyada her şey elektronik ortamda iken bizlerin bir doğum kağıdı, tapu haritası alabilmek için veya kişisel bilgi edinebilmek için merkeze gitmesine gerek olmayacak sisteme geçmek istiyoruz” dedi.
Bakan Saner, e-devleti ortaya koyarken, bilişime de ağırlık verdiklerini, her eve fiber optik kabloyu bu yıl hayata geçirme hedefi ortaya koyduklarını, bunun için de önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılabileceğini söyledi.

Bilişime önem artıyor
Ersan Saner, bacasız sanayi olarak, bilişimi de KKTC’nin lokomotif sektörü içerisinde yer alması konusunda iddialı olduklarını, bu yönde ciddi atılımların söz konusu olduğunu vurguladı.
Saner, “Partner ülke olarak CEBİT Bilişim Fuarına geçtiğimiz yıl 13 firma ile katıldık. Katılımcı firmalar birçok görüşme yapabilme imkanı elde etti. Bizler de artık bu piyasadan kendi ülkemiz adına iş imkanları yaratmaya başladık. Bu çok olumlu ve gurur verici bir gelişme. Dünya ile kapıları aralama yönünde ciddi atılımlarımız vardır” dedi.
Son Güncelleme: 17.01.2013 13:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.