Ülkemizde, Ocak 2018 ayında erken genel seçim kararı ile genel seçim yani milletvekilliği seçimi yapılacaktır. Peki bu milletvekilleri seçimleri için vatandaş ne gibi kriterlere bakmalı veya aramalıdır. Bugün bu sorunun cevabını arayacağız.

            Seçim ve Halk oylaması yasasında yapılan değişiklik sonrasında artık ülkemizde dar bölgeden geniş bölgeli seçim sistemine geçilecektir. Şöyle ki; Halen beş seçim bölgesi bulunan KKTC, yeni düzenleme sonrasında tek seçim bölgesi olacak; milletvekili adayları için de çarşaf liste uygulaması başlayacaktır. Seçmenler, yasanın yürürlüğe girmesiyle sadece ikamet ettikleri ilçedeki milletvekillerini seçmeyecek; Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 milletvekilinin tümünü belirlemede etkili olacaktır. Yeni düzenleme ile birlikte Seçimlerde oy verme şekline ilişkin kurallar da yeniden düzenlendi. Buna göre, mührün hangi partiye basıldığının belirgin olması ve aday listelerinin olduğu bölüme veya başka bir partinin alanına geçmemesi koşuluyla kare kenar çizgilerinden taşması veya parti özel işaretinin üzerine basılması halinde mühür geçerli sayılacaktır. Seçmen oyunu karma olarak kullanmak isterse bu hakkını en az 24 en fazla 50 aday için kullanacak ve her ilçeden en az aday sayısının yarısı kadar adaya oy verme zorunluluğunda olacaktır. Karma olarak kullanılacak oylar en az iki siyasal parti adayları arasında ve/veya en az bir siyasal partinin adayları ile bağımsız adaylar arasında kullanılabilecektir.

            Kıbrıs Türk Federe Devleti’nden bugüne kadar geçen 42 yılda 39 hükümet kurulmuş, Kıbrıs Türk Halkı olarak Milletvekilliği seçimleri için çoğu kez sandık başına gitmişiz. Peki ülkemizdeki bizleri temsil eden vekillerimizin bilgi, donanım ve yönetim becerilerini sorguluyormuyuz. Vatandaşlık görevi olarak birçoğumuz bugüne değin hep tanıdık, yeğen ve bize yardımcı olacağını düşündüğümüz vekil adaylarına oyumuzu verdik. Ama gelinen aşamada bu yaklaşımın doğru olmadığını bugün yapılan anketler neticesinde görmekteyiz. Bu anketler neticesinde KKTC toprakları üzerinde yaşayan bireylerin mutsuz oldukları hep bugüne değin neticelere yansımıştır. Tabii ki, mutsuzluk kaynağının tümünü başarısız hükümet ve buna bağlı vekillere yüklemek olmaz. Fakat bir gerçek var ki onlar da tuzu biberidir. Son bir yıllık süre zarfında ülkemizde yapılan anketlere bakacak olursak sırayla ekonomik, sağlık, çevre, eğitim, partizanlık, suç ve kıbrıs sorunu .... ( kaynak:  http://www.brtk.net/kktcde-en-ciddi-sorun-hayat-pahaliligi/)  en ciddi sorunlar olarak önümüze çıkmaktadır. Peki bu sorunların giderilememsinin en büyük nedenleri arasında yönetim zaviyeti olduğunu hiç düşündük mü??? Kendimizi her vatandaş olarak sorguladık mı??? Bu sorunların giderilmesinde en büyük etken olarak kendimiz olduğunu farkettik mi??? Bugüne değin hayır. İşte vatandaş olarak önümüzde yapılacak olan miiletvekilliği seçimlerinde bu sorunlarımızı minimize edecek vekil profillerine yönelerek bu anketlerde sorun olarak gördüğümüz sorunları hep birlikte başarabiliriz. Başarmak zorundayızda. Çünkü hala ayakları üzerinde durabilecek bir KKTC istiyorsak, her birey sandığa giderken bireysel değil toplumsal fayda temelinde oyunu kullanmalıdır. Yoksa hala anketlerde olduğu gibi şikayet eder, dururuz. Kendimi de bu olgunun dışında tutmuyorum.

            Ocak 2018 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği seçiminde vatandaş olarak ne gibi kriterlere bakıp vekil seçmeliyiz. Derlediğim kriterler;

 - Milletvekili adayı, aday olacağı ülesinde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli.

- Ülkesine yarayacak her türlü yasayı ve o ülke halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir araya toplamaya muktedir olmalıdır.

- Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır.

- Hükümetin hukuksuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye minnet borcu olmamalıdır.

- Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar yufka yürekli ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati yok olma ihtimali artar ve memleketi açık açık uçuruma sürükler.

- Menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

- Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

- Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

- İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

- Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de milletvekili olmamalıdır.

- Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da milletvekili olamalıdır. Çünkü, bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.

Yukarıda sizlerin, yani vatandaşın anketler neticesi ile sorun olarak belirlediği ekonomi, kamu yönetimi, kamu maliyesi, çevre uzmanı, sağlık, eğitim ve suçları minimze edecek hukukcu geçmişi olan, eğitimi olan veya bu konuda yıllardır çalışmış olan muktedir kişlerden oluşan vekilleri seçmeliyiz ki, artık KKTC’de daha müreffeh bir toplumdan  hep beraber bahsedelim. Ülkenin geleceği için her birey üzerine düşen vatandaşlık görevini yerine getirip, müreffeh yarınlar için iyi vekil profilini seçerek hep birlikte başaracağız....

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAKAN KANTARON 2017-11-11 10:26:20

Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi kataloğunda 9521/2 sayıyla kayıtlı İslamiyet ve Meşrutiyet isimli eserde bulmak mümkün. 100 yıl önce milletvekili olma kriterleri:
- Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.
- Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir araya toplamaya muktedir olmalıdır.
- Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü, kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.
- Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.
- Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin

Avatar
Yurttaş 2017-11-21 18:34:09

Bir büyüğümüz herkes işini yapsın yeter...derdi

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40