ABD, Irak işgalini yıllarca önceden planlamıştı.
Irak işgalinde Türkiye’ye önemli bir rol biçilmişti. ABD askerleri Irak’a Kuzey’den de girecek böylece işgal kolaylaşacak, Irak’ta Saddam enterne edilecek ve Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti kurulacaktı.
Irak’ın işgalinde Türkiye’den de her türlü lojistik destek alınacaktı.
Yalnız bir sıkıntı vardı. Irak’ın işgal edileceği tarihlerde Türkiye’de Genel Kurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Kıvrıkoğlu paşa gelecekti. Kıvrıkoğlu Paşa, ordu içindeki “Millici” komutanların başında geliyordu. Orduda ki pek çok “Millici” komutan gibi O da Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor, bunun Türkiye’nin üniter yapısına tehdit oluşturacağını her platformda gündeme getiriyordu.
2000’li yıllardaki komuta kademesini de büyük ölçüde O belirleyecekti.,
Kıvrıkoğlu Paşa hedefti.
1997 Kasımında KKKTC’de gerçekleşen Toros-2 tatbikatı hepimizin hafızasındadır sanırım...
Tatbikat esnasında bir kurşun çadırda oturan Paşanın kulağını sıyırmış ve hemen arkasındaki Albay Vural Berkan’ın göğsüne saplanmıştı...
Olay resmi kayıtlara “Kaza” olarak geçirildi. Ama konulara vakıf olan herkes biliyordu ki hedef, Kara Kuvvetleri Komutanı Kıvrıkoğlu Paşa idi.
KKTC’deki suikasttan kılpayı kurtulan Kıvrıkoğlu beklendiği gibi Genel Kurmay Başkanı olmuştu.
Irak’ı işgale hazırlanan ABD, askerlerinin geçişi için Türkiye’den yardım istiyordu. Anayasa’ya göre bunun için Meclis kararı gerekiyordu.
Siyasilerle her türlü görüşmeyi yapan ABD’li yetkililer, Türk Silahlı Kuvvetlerinden özellikle Genel Kurmay Başkanının duruşundan emin değildi.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz 16 Temmuz 2002 tarihinde Ankara’ya geldi
Wolfowıtz’in görüşme programında 3 kişi vardı. Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Ecevit ve Genel Kurmay Başkanı Kıvrıkoğlu.
Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la rahatça görüşen ve ABD’nin beklentilerini anlatan Wolfwoftiz’e Kıvrıkoğlu Paşa beklenen randevuyu bir türlü vermiyordu. Randevu uzun uğraşlar sonunda Ecevit’in ısrarları ile alınabildi.
Wolfwofitz ile Kıvrıkoğlu’nun görüşmesinde çok sert tartışmalar yaşandı. Orada neler konuşulduğunu Takvim Gazetesi yazarı Ergün Diler bir yazısında teferruatla anlattı ve yalanlanmadı..
Ergün Diler’in anlattığına göre; Kıvrıkoğlu, Wolwofitz’e “ABD’nin Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti kurmak istemesi halinde kendilerinin derhal müdahale edeceğini” söyledi. Wolwoftz’de Kıvrıkoğlu’na “Ben ABD’yi temsil ediyorum. Benimle böyle konuşamazsınız” demesi üzerine Kıvrıkoğlu’nun da cevaben “Ben de Türk Silahlı Kuvvetlerin başıyım. Ayrıca Türkmen’im” diye cevap verdi..
Kıvrıkoğlu o görüşmeden birkaç ay sonra emekli oldu. Yerine Hilmi Özkök Paşa geldi. Özkök ve Genel Kurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt Tezkerenin geçmesini istiyorlardı. Ama onların dışındaki Kuvvet komutanları ve alt kademedeki diğer askerler, Tezkerenin geçmesine şiddetle karşı idi.
Tezkere TBMM’de ret edildi.
Tezkerenin TBMM’den geçmemesi ABD de büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştı. ABD’li yetkililer bunu bir siyasi utanç olarak nitelendiriyordu.
Wolfofitz ise adeta kudurmuştu. “Asker, süreci iyi yönetemedi” diyor ve faturayı TSK’ya kesiyordu...
Amerika’nın Irak’taki kayıplarının fazlalığından dolayı Türkiye’yi suçlayan yazılar ardı ardına yayınlanıyor ve ABD’de Türkiye aleyhine büyük kamuoyu oluşturuluyordu.
ABD’nin gazabı büyük oldu tabii.
İlk fırsatta Kuzey Irak’ta askerimizin başına çuval geçirerek TSK’yı küçük düşürdüler.
Ardından gizli eller tarafından yönetilen Ergenekon, Balyoz, casusluk, vs. gibi davalar gündeme geldi... O dönemin komutanlarının tamamına yakını ya tutuklandı ya da sanık pozisyonunda şimdi.
ABD, dikensiz gül bahçesinde yürür gibi Kuzey Irak’ta Kürt Devletini kurdu. Türkiye’yi adım adım federasyona sürüklüyor.
Ve kimseden “Çıt” çıkmıyor iyi mi?


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemal AKCA 2018-02-26 21:25:06

En taktir ettiğim komutan Hüseyin Kıvrıkoğlu

Avatar
mahmut 2019-03-04 21:08:39

Kardesim seni ozledim

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40