Avrupa halklarında azalan ama bizde çoğalan genç arkadaşlar!

Binlerce yıllık tarihi olan ve başlangıçtan günümüze kadar tarihe yön veren büyük Türk milleti, kendi kültürüne sımsıkı sarılarak var olmayı bilmiştir. Tarih boyunca milletler hep birbirleriyle mücadele etmişler, bu mücadele genellikle hep askerî yönden üstünlük sağlama, bu yolla karşısındaki ülkeyi etki altına alma şeklinde gerçekleşmiştir. Günümüzde bu yöntem terk edilmeye başlanmış, artık ülkeler birbirlerini ekonomik ve kültürel açıdan ele geçirme amacını gütmeye başlamışlardır. Bir milleti millet yapan kültürel değerleri korumak, bu değerleri yaşamak ve yaşatmak son derece önemlidir. Yakın bir zamana kadar milletimizi Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’mızda yok edemeyen dış güçler günümüzde emellerine ulaşabilmek için millî ve manevi değerlerimizi, Türk aile yapısını, gelenek görenek örf ve adetlerimizi, dilimizi bozmak, Türk gençliğini bu değerlerden uzaklaştırmak için yoğun bir çaba içerisine girmişlerdir. Dış güçlerin bu sinsi planlarını boşa çıkarmak için Türk gençliği bizi biz yapan kültürel değerlerimize sımsıkı sarılmalıdır.

1. Türk Gençliği Millî ve Manevî Değerlerine Sımsıkı Sarılmalıdır.
Millî ve manevî değerler bir milletin en önemli zenginliğidir. Her Türk genci bu değerleri yaşamalıdır. Bayrak sevgisi, vatan sevgisi, gelenek, görenek, örf ve adetlerimiz bu zenginliklerin başlıcalarıdır. Misyonerlik gibi çeşitli yollarla bu değerleri unutturmak ve bu değerlerin yerine kendi değerlerini aşılamaya çalışan dış güçlere ve onların çıkarları doğrultusunda hareket edenlere karşı Türk gençliği daima uyanık olmalıdır. Büyük Atatürk’ün ‘’Millî benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır’’ sözü hiçbir zaman akıllardan çıkarılmamalıdır.

2. Türk Aile Yapısını Korumak
Türk aile yapısı saygın özellikleriyle millî birliğimizin teminatıdır. Bunun farkında olan iç ve dış mihraklar Türk aile yapısını bozmak için yoğun bir çaba içerisindedirler. Aile değerlerimizin korunması için her Türk genci son derece duyarlı olmalıdır.

3. Türk Gençliği Ahlak Kurallarına Önem Vermelidir.
Dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynadıkları oyunların başında Türk gençlerini ahlakî yönden çökertmek gelmektedir. İçinde bulunduğumuz çağ insanî ve ahlakî değerler açısından çöküşün yaşandığı bir çağdır. Ahlaki özellikler bir insanın toplum içerisindeki statüsünü de belirler. Ahlakî değerlerin korunması ve yaşatılması son derece önemlidir. Türk kültürünün en önemli özelliklerinden olan doğruluk, dürüstlük gibi iyi ahlak kuralları Türk gençliğinin uyması gereken temel kurallar olmalıdır. Hz. Ömer ahlakın önemini şu sözüyle ortaya koymuştur: “Ahlak güzelliği, beden güzelliğinden daha hayırlı ve daha devamlıdır”

4. Türk Gençliği Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durmalıdır.
Zararlı maddeler insan sağlığını bozan, insanın verimliliğini düşüren, aile ve toplum yaşamını sarsan temel etmenlerdir. Özellikle emperyalist güçler ve terör örgütleri hem Türk gençliğinin dinamizmini bozmak hem de kendilerine maddî çıkar sağlamak için Türk gençlerini uyuşturucu müptelası yapmak için ellerinden gelen tüm gayreti göstermektedirler. Bu oyunlara karşı mücadele etmek her Türk gencinin en önde gelen görevidir.

5. Türk Gençliği Türk Tarihini Öğrenmelidir.
Türk tarihi hiçbir millete nasip olmayacak ölçüde şan ve şerefle doludur. Tarih bir milletin milli benliğidir. Türk gençlerini bu zengin mirasımızdan koparmak için çabalar yoğunlaşmıştır. Türk genci hangi dalda eğitim alırsa alsın tarihini en iyi şekilde öğrenmelidir.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40