TAK; Türk Ajansı-Kıbrıs’ın kısa ismidir. TAK, 21 Aralık 1973’de Kıbrıs Türk Halkı’nın haklı sesini dünyaya duyurmak için faaliyete geçirildi.
21 aralık aynı zamanda Kıbrıs Türklerinin, Rumların silahlı saldırıları karşısında verdiği mücadele ve şehitlerin anıldığı Mücadele ve Şehitler haftasının ilk günüdür.
Kıbrıs Türkü kendini yok etmeyi amaçlayan Rumlara karşı mücadele ederken sesini dünyaya duyuracak kitle iletişim araçlarına sahip değildi. Bu görevi yapan yabancı yayın kuruluşları haberleri yanlı verdiklerinden Kıbrıs Türkü kendi yayın kuruluşlarını kurma yönüne gitti.
İlk olarak Bayrak Radyosu 25 Aralık 1963’de kurularak yayınlarına başladı. Bayrak radyosu, yayınları ile Kıbrıs Türküne moral vermenin yanında birlik ve beraberliğine katkı yapıyor ve de direnme gücü aşılıyordu.
Bayrak Radyosu zamanla geliştirildi ona televizyon kanalı da ilave edilerek bugünkü Bayrak Radyo Televizyon Kurumu oldu. Kurulması ve gelişmesinde emeği geçenleri ve bugünkü yönetim ve çalışanları saygı ile selamlar, kuruluş günlerini kutlarım.
Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) ise, ihtiyaç hasıl olduğu için Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın direktifleri ile kurularak 21 aralık 1973’de ilk haber bültenini yayınlamıştır.
Ajansın kuruluş çalışmalarını ve de ilk müdürlüğünü Sait Terzioğlu yaptı. Kıt imkanlarla görevini sürdüren TAK’a 1982 yılında Kemal Aşık müdür olarak atandı. 1983 yılında da çıkarılan bir yasa ile TAK yasal statüye, çalışanlar da sosyal güvenceye kavuştu. Yasal statüye kavuşan ajans her geçen gün gelişmeye ve güçlenmeye başladı ve bu günlere geldi.
1 Mart 1974’de muhabir olarak girdiğim TAK’da 36 yıl hizmet verdim. Bunun son 20 yılında ise Müdür ve Yönetim Kurulu başkanı olarak görev yaptım. Emekli olduktan sonra çıkarılan yeni TAK yasası gereği oluşturulan Yönetim Kurulunda bu kez Yönetim Kurulu başkanı olarak görev aldım.
TAK, Kıbrıs Türkünün mücadelesini dünyaya duyurma görevi yanında içteki siyasi, ekonomik, kültürel ve benzeri haberleri de servis etmekte, dünyadaki önemli gelişmeleri de haber bültenlerinde vermektedir. TAK bu hizmetleri ile Kıbrıs Türkünün mücadelesini kaydederek tarihe mal etmektedir.
TAK daha fazla katkı ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. Yeni geçirilen yasada gözden kaçan eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. 40.ncı hizmet yılına ulaşan TAK, bugüne kadar ajans hizmeti vermeye uygun olmayan dükkan ve ev gibi yerlerde görev yapmıştır. Yeni bina inşa çalışmaları TC yardım heyetinin mali katkıları ile karkas olarak tamamlanmış, çatı ve duvarlarının yapımı kalmıştır.
Ne acıdır ki son yıllarda inşaatın tamamlanması için mali olanak yaratılmamıştır.
Kurumun mali gelirleri yetersiz. Basın kuruluşlarına verilen hizmetin bedelini Maliye bakanlığı vermektedir. O da bu borcunu Kuruma vereceği katkının içine koyunca verilen mali imkan yetersiz oluyor. Bu durumda kurum daha da çağdaş olanaklara istenen oranda ulaşamıyor.
Benim ifademle ‘bir zeytin verip bir tulum yağ çıkarmanız ve işi döndürmeniz’ beklenmektedir.

TAK, bunu da becermektedir.
TAK, bugün günlük Türkçe haber bülteni, güney Kıbrıs’ta yayınlanan günlük Rumca ve İngilizce gazetelerden çevirileri içeren Rum basın özetleri bülteni ve de izlenen haberlerin fotoğraflarını yayınlamaktadır.
Bir de cep telefonları üzerinden abonelerine kısa mesaj haberi vermektedir.
Kurum kıt imkanlarına rağmen çalışanların özverileri ile başarılı bir çalışma yapmaktadır.
Basın kuruluşlarının çalışma saatlerine göre TAK hizmet saatlerini artırmak, daha çok İngilizce ve de Rumca haberler yapmak mecburiyetindedir.
Eminim gelecek günler bu açıdan daha güzel olacaktır.
Kurumun bugünlere gelmesinde emeği geçen vefat etmişleri rahmetle ve de hayatta olanları saygı ve sevgi ile anarım. Devlet ve hükümet yetkililerinin maddi ve manevi desteklerine de teşekkür ederim. Halen çalışanlara da böyle bir kurumda görev yapmanın onuru ve bilinci içinde çalışmalarını ve Kurumlarına sahip çıkarak onu daha ileriye taşımalarını öneririm.
TAK’a nice 40 yıllar.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40