Ahlâk,canlı varlıklar içinde insana özgü temel bir değerdir. Her insanın yapısında ve doğasında mutlaka ahlâk bilinci veya ahlâk duygusu vardır. Ahlâk, insanların tavır, tutum ve davranışlarıyla ilgi olduğundan, hayvanların hareketleri ahlâklı veya ahlâk dışı diye nitelendirilemez. Ahlâk, uyulması gereken belli kurallardan ve ölçütlerden ibaret olup bu kurallara uygun olan eylem ve davranışlar ahlâkî; aykırı olanlar ise, ahlâk dışı olarak nitelenir. Ahlâk olanı değil, olması gerekeni konu alan bir ilim dalıdır. Her zaman, her yerde, her toplumda ve herkes için geçerlidir
İslâm’a göre ahlâkın kaynağı yüce Allah’tır. Ahlâkın kaynağı iki şekilde Allah’a bağlanır. a) Allah Teala, insanı ahlâk şuuruna ve hissine sahip olarak yaratmıştır. Bu tür yaratmanın zorunlu bir neticesi olmak üzere, her insanın yapısında ve doğasında ahlâk şuuru ve hissi vardır.
Bir insan dıştan hiç bir telkin ve bilgi almasa bile, az çok ahlâki hareket eder. Bir insanın ahlâk bilincinden ve duygusundan büsbütün yoksun olması düşünülemez. Böyle bir varlık düşünülse, artık o insan olamaz. hatırlatmıştır. Yüce Allah, kutsal kitaplarda, ahlâk kurallarını belli emirler ve yasaklar şeklinde ortaya koymuştur. Bazı örnekler:
- Doğru söyleyiniz (Ahzal, 33/70).
- Ahde vefa ediniz, verdiğiniz söze bağlı kalınız (İsra, 17/34).
- Emaneti sahibine veriniz (Bakara, 2/283).
- Allah emanetleri sahiplerine vermenizi emreder (Nisa, 4-58).
- Adil olunuz (Maide, 5/8).
- Affediniz, bağışlayınız (Bakara, 2/109, Nur,24/22).
- Sabırlı olunuz (Ali İmran, 3/200).
- Şükrediniz (Bakara, 2/152,172).
- İtaatkar olunuz (Nisa, 34/92).
Yalan, caymak, hıyanet, zulüm, intikam, acelecilik, nankörlük ve isyankarlık ise bunların zıtlarıdır. Bu tür ahlâk kaideleri, Kur’an’da ve hadislerde çeşitli şekillerde ifade edilmiş, zıtları da yasaklanmış ve haram kılınmıştır.
Ahlak ile ilgili bazı bilgileri paylaştık sizlerle ama “Siyasette Ahlak” başlığı içinde ahde vefa, doğru söylemek, adil olmak, sabırlı olmak, itaatkar ve kanaatkar olmak, affetmek, şükretmek olmadığı için yada haksızlık yapmayalım yeterince olmadığı için Ahlak’tan ne kadar bahsetmek doğru yanlış kararı sizlere bırakmak istiyorum. Yalan, caymak, hıyanet, zulüm, acelecilik, isyankarlık, nankörlük siyasetin ta göbeğine yerleşmiş ve bunlar etik değerler olmuş bir düzen ve uygulayıcıları. İstisnalar hariç..
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40