banner118

EOKA HORTLADI!

RUM SİYASİ LİDERLİĞİNE SAVAŞ ÇAĞRISI YAPTILAR

01 Mart 2014 Cumartesi 14:19
833 Okunma
EOKA HORTLADI!
 EOKACI’LARDAN RUM SİYASİ LİDERLİĞİNE SERT ELEŞTİRİ

ORTAK AÇIKLAMA İLE “MİLLİ DAVAYI GEREKTİĞİ GİBİ YÖNETEMEDİ, TÜRK-İNGİLİZ POLİTİKASINA, KİŞİSEL HIRSLARINA VE ŞAHSİ ACİZLİKLERİNE YENİK DÜŞTÜ”

RUM HALKINA VE SİYASİ LİDERLİĞİNE UYARI VE “SAVAŞ” ÇAĞIRSI

EOKA’cılar Rum siyasi liderliğini “milli davayı gerektiği gibi yönetememekle, Türk-İngiliz politikasına, kişisel hırslarına, küçük çıkarlara ve şahsi acizliklere yenik düşmekle” suçladı.

Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ışığı altında konuşmaya ve görüşlerini açıklamaya karar veren EOKA’cılar, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından yapılan 11 Şubat tarihli Ortak Açıklama’da, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin tasfiyesi tehlikesi bulunduğuna işaret ettiler.

Simerini “Mücadelecilerin, Siyasi Liderliğe Karşı Sert Eleştiriler İçeren Beyannamesi... ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Canlı Tutalım’” başlığıyla aktardığı haberinde, EOKA’cıların beyanatında “Digenis (Grivas) önderliğindeki 1955 nesli İngiliz sömürgecileri kovmayı, İngiliz işgal bayrağını indirmeyi ve halka Kıbrıs Cumhuriyeti’ni teslim etmeyi başardı” vurgusu yapıldığını belirterek özetle şunları aktardı:

“HİÇBİR DORUK ANLAŞMASINA İMZA ATMADIK, HİÇBİR OLDUBİTTİYİ KABUL ETMEDİK”

“‘Herkese hatırlatırız ki, biz hiçbir anlaşmaya imza atmadık, iki bölgeli iki toplumlu federasyonu da kabul etmedik. Hiç fikrimiz sorulmadı, görüşümüz alınmadı’ denilen beyanatta ‘Halkın mücadele ruhunu canlı tutmaya, 55 fedakarlık ruhunu sürdürmeye ve gençliğe iyimserlik, ısrar ve mücadelecilik ilhamı vermeye çalışıyoruz’ vurgusu yapıldı. 1960’tan bugüne yaşanan olgulara işaret edildikten sonra şunlar belirtildi:

‘Şimdi bıçak kemiğe dayandı. Davamızla ilgili çok tehlikeli bir oyun kurulmakta olduğunu görüyoruz. Ortak açıklamada yanlış anlaşılabilecek, Türkiye’ye kendi yorumlarını kabul edilmez tezlerini öne çıkarma hakkı verecek değişiklikler yapılması olanağı tanıyan noktalar var.

Maalesef geçmişin acı deneyimleri çok şey öğretti. Türkler her şeye muktedir göründü, bu nedenle bizim tarafın dikkatli olması gerekir. Kıbrıs sorununun çözüm omurgası olarak ortaya konulan ortak açıklamanın başlıca tehlikesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tasfiyesi olan birçok boşluğu bulunuyor. Çetin müzakere gerekiyor. Maalesef çok düşman ve dost var, çok büyük çıkarlar var. Türkler hiçbir taviz vermediler, hiçbir iyi niyet adımı atmadılar. 550 sayılı Güvenlik Konseyi kararı tahtında çok önceden sakinlerine verilmesi gereken ‘Hayalet kenti’ bile vermediler.

Biz hiçbir doruk anlaşmasına imza atmadık. Hiçbir oldubittiyi de kabul etmedik. Bizim için öncelikli nokta işgal ordularının ve yerleşiklerin gitmesi olmalıydı. Bunu her gün istemeli ve şikayet etmeliyiz. Üzüntüyle görüyoruz ki ülkenin bütün siyasi liderleri doruk anlaşmalarını kabul ediyor ve işgal ordularının gitmesi talebini şiddetle gündeme getirmiyor.

“İNGİLİZLERİN VE TÜRKLERİN PLANLARINA KARŞI MÜCADELE ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ RUHUMUZ ACIYARAK ANLIYORUZ”

Hristofyas ‘her iki ana vatan da istila yaptı’ diyerek Türkiye’yi suçlarından beraat ettirdi. Bu dönemde, İngilizlerin ve Türklerin planlarını alaşağı etmek, adalet çerçevesinde, Güvenlik Konseyi kararları, uluslar arası kurallar, BM ve AB ilkeleri temelinde adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması için mücadele etmemiz gerektiğini ruhumuz acıyarak anlıyoruz. Birleşik, bağımsız ve garantör yabancılardan kurtulmuş bir Kıbrıs’ta özgürlüğü güvence altına almak için mücadele etmek zorundayız. Bu nedenle boyun eğmemeli ve Türkiye’nin taleplerini kabul etmemeliyiz.

Halkımızın kanı ve fedakarlığıyla kurduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’ni canlı tutmalıyız. Ne hava atıyor ne de demagoji yapıyoruz. Hakkımızı istiyoruz.’

RUM SİYASİ LİDERLİĞİNE UYARI VE “SAVAŞ” ÇAĞIRSI

EOKA’cılar Siyasi liderliği de uyardı: Egemen halkı unutmayınız. Halkın önüne yeniden, uluslar arası kuralları, insan haklarını çiğneyen, halkımıza haksızlık edecek ve Türklere hak etmedikleri imtiyazlar verecek kabul edilemez bir çözüm koymaları suç olacaktır.

Halkımız ancak bu şartlarla çözümü imzalayacaktır. Aksi halde çok daha güçlü bir ‘hayır’ diyecektir ve bu sefer maalesef çok trajik bir gelişme olacaktır. Ülkemizin geçirmekte olduğu bu zor zamanlarda liderliği ve halkı, hiçbir anlaşmazlığa bakmaksızın Türkiye’nin tehlikeli niyetleri karşısında birlikte durmaya ve hakkımızı talep ederek savaş vermeye çağırıyoruz.”

Alithia haberi “Adil Çözüm Bulunması İçin Mücadele... EOKA Mücadelecileri Derneklerinin Beyanatı” başlığı altında özetledi.

EOKA’NIN 60’INCI YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI, ADA’YA İLK SİLAH SEVKİYATININ YAPILDIĞI HLORAKA KÖYÜNDE BAŞLAYACAK

Fileleftheros ise “Kurtuluş Mücadelesinin 60’ıncı Yıldönümü Etkinlikleri... Mücadeleci Derneklerinden Beyanat” başlıklı haberinde, EOKA’nın silahlı tedhişe başlamasının 60’ıncı yıldönümü nedeniyle EOKA’cı dernekleri, “Tarihi Anı, Konseyi” ve “EOKA Kurtuluş Mücadelesi Vakfı” tarafından bir dizi etkinlik düzenleneceğini bildirdi.

Gazete etkinliklerin 5 Mart’ta, “Sirin” isimli geminin EOKA için Ada’ya ilk parti silahları getirdiği Baf’ın Hloraka köyünde başlayacağını, bütün bir yıl devam ederek 2015’te tırmandırılacağını, 2015’teki ilk etkinliğin “Ayios Yorgos” isimli geminin 1955’te Hloraka’da tutuklanmasıyla ilgili olacağını yazdı.

Gazeteye göre etkinlikler çerçevesinde Rum tarafındaki okullarda öğrenciler arası yarışmalar ve EOKA’yı anlatan piyes yazma yarışmaları ve pul serisi de yer alacak.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 01.03.2014 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.