banner118

“ARTIK TEK BAŞIMIZA DEĞİLİZ. BİZ DE BİR ŞEYLERİ FEDA EDECEĞİZ, TÜRKLER DE”

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptığı ve son gelişmelerle ilgili bilgi aldığı dünkü görüşmesinin ardından memnuniyet ve Anastasiadis’e destek belirtti, Rum siyasi partilerine ve Rum halkına barışıp prosedürü destekleme çağrısı yaptı.

14 Şubat 2014 Cuma 12:37
605 Okunma
“ARTIK TEK BAŞIMIZA DEĞİLİZ. BİZ DE BİR ŞEYLERİ FEDA EDECEĞİZ, TÜRKLER DE”
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptığı ve son gelişmelerle ilgili bilgi aldığı dünkü görüşmesinin ardından memnuniyet ve Anastasiadis’e destek belirtti, Rum siyasi partilerine ve Rum halkına barışıp prosedürü destekleme çağrısı yaptı.

Alithia “Kilise Anastasiadis’in Çabalarını Destekliyor... Partileri ve Halkı Barışmaya ve Kıbrıs Sorununun Çözüm Çabalarını Desteklemeye Çağırdı” başlıklı manşet haberinde Rum Ortodoks Kilisesi’nin Anastasiadis’e müttefik olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözüm prosedüründeki çabalarına tam destek verdiğini yazdı.

Gazete “ortak açıklama dünyanın sonu da değil, Kıbrıs sorununun sonu da. Hükümet’in mümkün olduğunca iyi olmasına çalıştığı, müzakerecilerin içerisinde hareket edeceği bir çerçevedir” sözünü öne çıkardı ve söylediklerini özetle şöyle aktardı:

“Gerek bizim tarafta gerekse Türklerin tarafında bir kuşku var ve herkes kendi istediğini kendine değerlendirmeye çalışıyor. Kıbrıs halkının ortak açıklamayla ilgili kaygılarını anlıyor ve paylaşıyorum ancak bu çözüm değildir. Hepimizin odaklanması gereken -ki bunu Başkan Anastasiadis’e de söyledim- müzakereler başladığında, olumsuz herhangi bir şey çıkmaması, uzlaşılması ve referanduma gidilmesi için bütün halkın, bütün partilerin birlik olarak Hükümet’e ve müzakereciye destek olmasıdır.

“REFERANDUMA OLUMSUZ BİRŞEY GİTMEMELİ. BU KIBRISLI TÜRKLER İÇİN KIRMIZIÇİZGİ İSE, MÜZAKERELERİ DURDURMAMIZI TERCİH EDERİM”

Hepimizin, hemfikir olarak ulusal teyakkuzda olması gerekir ki herhangi olumsuz bir şey geçmesin. Referanduma hiçbir olumsuz şey gitmemelidir. (kastettiği “olumsuzluk”) Türkler için kırmızıçizgi ise müzakereleri durdurmamızı tercih ederim. Bir yerde bizim için de kırmızıçizgiler olduğunu ve mantığa gelmediğiniz için biz burada duruyoruz diyelim. Ağırlık merkezi ortak açıklamada değil burada olmalı. Ortak açıklama hiçbir şey söylemiyor ve kavga etmememiz, her şeyi şeytanlaştırmamamız ve özü bırakmamamız gerektiğine inanıyorum.

Müzakere heyeti içerisindeki bir kişi bana, birkaç noktada Hükümet’in ortak açıklamayı reddedip geri gönderdiğini ve ‘kabul etmedik diye’ belgenin 17 defa gidip geldiğini söyledi. Orada müzakere yapılmalı. Görüşmelerin daha başlamadan alaşağı edilmesinin akıllıca olmayacağı kanaatindeyim.

“ARTIK TEK BAŞIMIZA DEĞİLİZ. BİZ DE BİR ŞEYLERİ FEDA EDECEĞİZ, TÜRKLER DE”

Egemenliğin şekli gibi temel ilkeler belirleniyor ve var olan bir sigortadır çünkü öteki taraf da vardır. Başkan’a, önümüzdeki günlerde, ekranlara çıkıp halka federal çözümü ve halkın nasıl yaşayacağını anlatmak isteyen uzmanlar alması gerektiğini söyledim.

Mesela bir şirketim var ve müdürü benim. Bir de ortak aldığımda o şirkete tek başıma müdürlük edemem. Ötekinin ne dediğini de dinlemem gerekecek. Bir çeşit ortaklıktır. Artık tek başımıza değiliz. Biz de bir şeyleri feda edeceğiz, Türkler de.

Kilise Başkan Anastasiadis’i destekliyor ve Kıbrıs halkını barışmaya ve oradan olumsuz hiçbir şey geçmemesi için ilgisini tam da müzakerelere yoğunlaştırmaya çağırıyor.

(Geçmişte kendi kendini tayin ettiği gibi DİKO’lu olarak DİKO’nun dile getirdiği tezleri ve ortak açıklamaya olan itirazlarını paylaşıp paylaşmadığı sorusuna karşılık) Görüşlere saygılıyız, demokrasi var. Nikolas Papadopulos’la görüştüm ve hükümetten ayrılıp ayrılmayacağı partinin bileceği iştir. Ancak yalnız DİKO’ya değil, bütün siyasi güçlere de tavsiyem; barışık ve sevgiyle müzakerelere yoğunlaşalım ki olumlu bir şey çıksın ve sona varalım.

Görüşlerimin, Sen Sinod Meclisi’nin geriye kalanının görüşlerini de yansıttığını sanıyorum. Başkan, gelip Sen Sinod Meclisi’ni bilgilendirmek istediğini söyledi. Üyelerin görüşlerinin ne olduğunu bildiğimden, görüşüme tamamen katıldıklarını düşünüyorum.”

“SUSTU SUSTU, AĞZINI AÇTIĞINDA BİRÇOĞUNA ZORUNLU İNİŞ YAPTIRDI”

Politis “Başpiskopos Başkan’ın İcraatlarına Destek Verdi... Ortak Açıklamayı Kutsadı” başlıklı haberinde II. Hrisostomos’un Anastasiadis’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamaya “Ağzını günlerce açmadı. Açtığında, birçoğuna zorunlu/acil iniş yaptırdı” yorumunu getirdi. 
Son Güncelleme: 14.02.2014 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.