Geçen hafta kaleme aldığım köşe yazımda, Kamu Maliyesinin ve ülke Ekonomisinin ne kadar dar boğazda olduğunu ve hükümetin bu tablo karşısında bitebileceğini kaleme almıştım. Yazımın ertesi günü “Dörtlü koalisyon” hükümeti özelde Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin yapmış olduğu etik dışı kiralamalar neticesinde genelde ise 15 aylık hükümet döneminde nerde ise bir çivi çakmayan hükümet olgusu ile Halkın Partisinin çekilmesi üzerine dörtlü koalisyon hükümeti son bulmuştur.  Şimdi, sayın Ersin Tatar Başkanlığında Ulusal Birlik Partisinin kuracağı ikili koalisyon çalışmalarına hız verilmelidir. Hükümet kurulur kurulmaz Ersin Tatar önderliğinde gerekli çalışmalar hızla tamamlanıp ülkenin önünün açılması ve istikrara kavuşması sağlanamalıdır.

Dörtlü koalisyon hükümetinin son bulmasının ardından, 15 aylık süreçe baktığımızda Kamu Maliyesinde çok büyük yaralar ve hasarlar açıldığını görüyoruz. Aslında Kamu Maliyesinin esas durumu yeni Maliye Bakanın göreve başlaması ile ortaya net olarak çıkacaktır. Kamu Maliyesinin maaş bile ödeyemez duruma getirilmesinde ve doğmamış gelirleri ipotek altına almasında her ne kadar da Serdar beye fatura edilse de, aslında Kamu Maliyesindeki bu başarısızlık ve iş bilmezlik Maliye Bakanlığı bünyesindeki tüm  yönetici kadrolarında görev alan müsteşarlar ve tabi ki dörtlü koalisyon hükümetinin başı olan sayın Tufan Erhürmanın da sorumluluğundadır.

Kamu maliyesinde o kadar büyük tahribat var ki, yerel gelir-gider farkı 1,326 milyar TL’lik bir açık söz konusudur.  Devletin gerek piyasaya, gerekse sektörlere yapması gereken ödeme yani bekleyen borç yükü yaklaşık 150 milyon TL kadar olduğu söyleniyor. Bu da bize gösteriyor ki Devlet Hazinesinin nakit sıkıntısı da maksimum seviyededir. Kamu Maliyesi her ay yaklaşık Kamu maaşları ve emekli ödemleri için yaklaşık 350 milyonluk bir ödeme yapması gerekmektedir. Önümüzde Ramazan bayramı olduğu için “bayramlık” ödemeleri de olacağından bu rakam daha da artacaktır. Kamu Maliyesinin bu dar boğazdan hızla çıkabilmesi gerekmektedir. Hatırlayacağınız üzere 2009 yılında da Kamu Maliyesi ayni süreçten ayni sıkıntılar ile karşı karşıya kalınmıştı. O dönemin Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar, bazı radikal kararlar alarak Kamu Maliyesinin dar boğazdan çıkarmayı başarmıştır. Şimdi olası koalisyon hükümetinin “Başbakanı” olacak olan Ersin bey yine ülkeyi dar boğazdan çıkarmak için en yetkili kişi olarak işin başına geçecektir. Şüphesiz o dönemdeki sıkıntılar bu dönemdeki sıkıntılar karşısında daha az da olsa o dönemde başaran Ersin bey bu dönemde de başaracaktır. Bunu konusunda uzman bir ekiple hızla çözeceğine yürekten inanıyorum.

Gelelim ülkede sektörlerin yani ekonomi dünyasının geldiği duruma. Ülkede tüm sektörler batma noktasına gelmiş ekonominin çarkları durmuştur. Sanayici, turizmci, esnaf, yükseköğrenim, tarımcı,çiftçi ve ülkede ne kadar katma değer yaratan sektör varsa nerde ise “dövizin” etkisi ile bir de üzerine dörtlü koalisyon hükümetinin şuursuzca yapmış olduğu “elektrik zammı”, “akaryakıt zammı”, “vergi ve harçlara yapılan zamlar” ülkede iş dünyasını daha da iş yapamaz duruma getirmiştir. Mükellefiyetlerini de artırma yönüne gidilmesine vesile olunmuş ve ülke pahalılaşmıştır. Hızla Ersin Bey başkanlığındaki kurulacak yeni koalisyon hükümetinin birinci önceliği daralan piyasayı rahatlaması için ekonomi dünyasına sıcak para pompalama olmalıdır. Bunu yapabilmenin yolu ülke çıkarları ile örtüşebilecek olan Anavatan Türkiye ile yapılacak olan “İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolünün” imzalanmasıdır. Protokolün ardından ülkedeki reel sektöre sıcak para erişimini sağlayarak ekonominin duran çarklarını yeniden harekete geçirmek gerekmektedir. Söz konusu protokol ile Kamu harcamalarında önemli bir yeri olan “alt yapı” için verilen hibe kaynak kullanımı artırılarak hızla kullanımı sağlanmalıdır. Yine söz konusu protokol ile KKTC hazinesine “Kredi” olarak verilen ve bir kısmı “Reform Destek Ödeneği” olan ödeneklerde protokoldeki eylem planları çerçevesinde Kamu Maliyesine aktarılmalıdır. Bildiğim kadarı ile Ulusal Birlik Partisi Ekonomi ve İktisadi İşbirliği Protokolü nezdinde yaklaşık üç aydır güçlü bir kadro ile ön hazırlık çalışmaları yapılmıştır. Bu yapılan çalışmalar Ersin Tatar beyin başkanlığında tartışılarak ülke yararı için hangileri öncelikli ise karar verilip hayata geçirilmesi son derece elzemdir.

Yukarıda bahsettiğim gibi ülke Ekonomisinde ve Kamu Maliyesinde kısa vadede pembe tablo çizmek sanırım mümkün değildir. Ama Ersin Tatar başkanlığındaki UBP kadrolarında bu kara tabloyu pembe tabloya çevirebilecek ekipler ve ülke sevgisi mevcuttur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40