Sevgili Abdullah Azizoğlu benim “İsminde Türk olan tek Cumhuriyet KKTC kalacak” başlıklı yazıma gönderme yaparak, benim yanıldığımı Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşayacağını söylemiş dünkü yazısında.

Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşaması, şüphesiz hepimizin temennisi. Hiçbir Türk’ün aklından Türklüğün kalesi Türkiye Cumhuriyetinin yıkılması gibi bir düşünce geçmez elbette.

Ama bir de tarih diye bir gerçek sevgili Abdullah ağabey...

Biliyorsun 5000 yıllık bir tarihe sahip bu millet, tarih boyunca 16 sı imparatorluk olmak üzere 200 civarında irili ufaklı Devlet kurmuştur.

Bu milletimiz için bir erdem olduğu kadar aynı zamanda bir zaaftır da.

Yani ne kadar çok devlet kurmuşsak o kadar da çok devleti yıkmışız demektir bu…

Bir tarihçi olarak şunu itiraf etmeliyim ki, yıktığımız Devletlerin tamamına yakınını yine kendimiz yıkmışızdır…

Hasbelkader Devletin başına geçen yöneticilerin cehaleti, acziyeti, beceriksizliği, korkaklık ve dar görüşlülüğü kurulan Devletin bir şekilde yıkılmasına vesile olmuştur.

Devletlerin kurulması kadar, yıkılması da son derece normaldir.

Dünya üzerinde ezeli devletler olmadığı gibi ebedi olan devletler de yoktur.

Ünlü sosyolog ve tarihçi İbn-i Haldun bu yüzden “Devletler de insanlar gibidir. Doğar, büyür ve ölür” diyerek tarihi üç kelime ile özetlemiştir.

Dünya üzerinde en uzun ömürlü Devlet, Osmanlı imparatorluğu olmuştur. 620 yıllık bir ömre sahip başka bir devlet yoktur dünyada.

Bu sebeple Devletler gelip geçici, o devletleri kuran milletler ise bakidir.

Önemli olan Milletlerin ortadan kalkmamasıdır...

Milletin olduğu her yerde Milliyetçilik de vardır ve olmalıdır. Milliyetçilik en kısa tarifi ile “İnsanın kendi milletini sevmesi, milletini diğer milletlerden ayıran değerleri koruması ve yaşatmasıdır”

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan’ın “Türk Milliyetçiliğini de, Kürt Milliyetçiliğini de her türlü milliyetçiliği de ayaklarımın altına aldım” demesi tarihi bir gaftır.

Sayın Erdoğan’ın Kürt Milliyetçiliğini ve PKK’yı durdurmak için böyle bir ifade kullandığı söylense de, onun dünya görüşüne uygun bir sözdür bu.

Çünkü Sayın Erdoğan’ın içinden geldiği siyasi anlayış, “İslamcılık-Ümmetçilik” anlayışına dayanmaktadır.

İslamcı dünya görüşü “Milliyetçilik” anlayışına karşıdır. Milliyetçiliği İslamcılığa aykırı bir düşünce olarak kabul eder. Bunu görüşlerini Peygambere atfedilen“Kavmiyetçilik yapan bizden değildir. Kavmiyetçiliğe davet eden de bizden değildir” hadisine (Sözüne) ve Veda Hutbesindeki “Asabiyecilik ayaklarımın altındadır” mealindeki sözlerine dayandırırlar.

Hz. Peygambere atfedilen bu Hadisteki “Kavmiyetçilik” ile Veda Hutbesinde sarf edilen “Asabiyecilik”, Siyasi ümmetçiler ve İslamcılar tarafından Milliyetçilikle eş anlamlı görülmekte ve ret edilmektedir.

Oysa İslami ilimlere ve Arapça lisanına vakıf olanlar bilir ki, ne “Kavmiyetçilik” ne de “Asabiyecilik” Milliyetçilik demek değildir.

Hz. Peygamber, Kavmiyetçilik ve Asabiyecilik kavramlarını ırkçılık anlamında kullanılmış ve başka Irkları hor gören ve ezen Irkçılık anlayışını şüphesiz İslam’a aykırı bulmuştur…

Peygamberin bu manada daha birçok hadisi (Sözü) vardır.

Kendini başkalarından üstün gören Irkçılık, sadece İslam’a değil İnsanlığa da aykırıdır.

Türk Milleti tarihinin hiçbir döneminde Irkçı olmamış, başka ırkları ezmemiş ve küçümsememiştir.

Irkçılığı ret eden İslam’ın, Milliyetçiliği ret etmesi mümkün değildir…

Çünkü bizleri Milletler halinde yaratan Allah’tır. Allah, Kuranda “Biz sizi Milletler halinde yarattık” demiştir.

Çeşitli milletlerden oluşan Müslümanları tek bir millet haline getirme düşüncesi ve ideali boştur ve Allahın iradesine aykırıdır. Çünkü Allah yine Kuranda “İsteseydik sizi tek bir millet olarak yaratırdık” demektedir.

Dolayısı ile Sayın Erdoğan Milliyetçiliğe savaş açarken büyük hata içindedir.

Umarız bu hata Türk Milletine pahalıya patlamaz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40