banner141
banner151

YSK SEÇİM TAKVİMİNİ AÇIKLADI, YASAKLARI HATIRLATTI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 28 Temmuz’da yapılacak “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi”yle ilgili takvimi açıkladı, yasakları hatırlattı.

01 Haziran 2013 Cumartesi 14:18
YSK SEÇİM TAKVİMİNİ AÇIKLADI, YASAKLARI HATIRLATTI
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 28 Temmuz’da yapılacak “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi”yle ilgili takvimi açıkladı, yasakları hatırlattı.

YSK’nın 27 numaralı duyurusuyla seçimin başlangıç gününün 1 Haziran 2013, yani bugün olduğu belirtildi ve değiştirilmiş şekliyle 5/1976 Seçim ve Halkoylaması Yasasının 79’uncu maddesi uyarınca seçimin başlangıç gününden veya seçim gününün Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten başlayarak yeni Bakanlar Kurulunun göreve başlayacağı tarihe kadar yürürlükte olacak yasaklar duyuruldu.

YSK’nın duyurduğu seçim takvimine göre, adaylar 1 Temmuz’da kesinleşip ilan edilecek ve seçim propagandası 2 Temmuz’da başlayacak.

Hangi ilçeden kaç milletvekili çıkarılacağı 3 Haziran Pazartesi günü saptanıp ilan edilecek.

SEÇİM YASAKLARI

YSK duyurusuna göre bugünden itibaren yürürlüğe giren yasaklar şöyle:

(1) Devlet, kamu iktisadi teşebbüsleri, yerel kuruluşlar ve bunlara bağlı daire ve müesseseler ve ortaklıklar ve diğer kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlar ve lise veya dengi veya daha alt kademedeki öğrenim kurumlarında öğrenci olanlar ile kamu görevlileri seçimlerde tarafsızlıklarını korumak zorunda oldukları gibi bunların siyasal partilere veya adaylara her ne nam ile olursa olsun bağış veya yardımda bulunmaları, her türlü araç, gereç ve olanaklarını bir siyasal partinin veya adayın emrinde veya herhangi bir siyasal faaliyette çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırmaları veya bir siyasal partinin veya herhangi bir adayın lehinde veya aleyhinde veya yurttaşın oyunu etkilemek amacıyla her türlü yayında bulunmaları yasaktır;

(2) Devlet hizmetinde, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıklarda ve bunlara bağlı daire, kurum ve kuruluşlarda, kamu tüzel kişilerinde, katma bütçeli veya döner sermayeli kurum ve kuruluşlarda, kamu iktisadi teşebbüslerinde veya kamu iştiraki ile kurulan teşebbüs, müessese ve işletmelerde ve belediyelerde memur, geçici memur, işçi, ve sözleşmeli de dahil olmak üzere, her ne ad altında olursa olsun atama ve her türlü terfi, barem ayarlaması ve nakil işlemlerinin yapılması durdurulur;

Ancak işletmenin çalışma şekli mevsimlik işçi çalıştırmayı gerektiriyorsa, hizmetlerinin devamı açısından mevsimlik olarak alınan işçiler ile eğitim alanında boş kadronun bulunması ve seçim tarihinin başladığı güne kadar doldurulmasının ve/veya istihdamının mümkün olmaması halinde geçici ve sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenler bu madde kurallarındaki yasaklara bağlı değildirler;

(3) İskân Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası kuralları uyarınca başlanmış kaynak paketindeki kaynak dağıtımı, münferit kaynak dağıtımı, yeni kaynak paketi açılması, yeni kiralama ve yeni tahsis ile ilgili işlemlerin yapılması durdurulur;

(4) İlgili mevzuat uyarınca yapılan alçak orman arazisi ile ilgili kiralama işlemleri durdurulur;

(5) Değiştirilmiş şekliyle 63/2007 sayılı Konut Edindirme Yasası ve bu Yasa altında çıkarılan Tüzük uyarınca yapılan kırsal bölgelerdeki yeni arsa dağıtımları durdurulur;

(6) Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) Yasası kuralları uyarınca İzin Makamı tarafından “T” izni verilemez;

(7) Ateşli Silahlar Yasası kuralları uyarınca verilen her türlü tabanca taşıma ve/veya tasarruf izni verilemez;

(8) Yurttaşlık Yasası kuralları uyarınca her türlü yurttaşlığa kabul işlemlerinin yapılması durdurulur;

(9) Her ne ad altında ve her ne statüde olursa olsun ihdas edilmiş fonlardan personel istihdamı yapılamaz;

(10) Başka herhangi bir Yasada aksine kural bulunup bulunmadığına bakılmaksızın kamu kaynaklarını kredi olarak kullanan bankalar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası dahil yukarıda öngörülen süre içerisinde verdikleri kredileri en geç üç gün içerisinde Cumhuriyet Meclisinin bilgisine getirirler.

3. Yasanın 80’inci maddesi uyarınca, seçimin başlangıç tarihinden seçim sonuçları ilân edilinceye kadar olan süre içinde Devlet, kamu iktisadi teşebbüsleri, yerel kuruluşlar ve bunlara bağlı daire ve müessese ve ortaklık ile diğer kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlara ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla –açılış ve temel atma dahil- törenler düzenlemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü araçla yayınlarda bulunmak yasaktır.

4. Yasanın 81’inci maddesi uyarınca seçimin başlangıç tarihinden seçim sonuçları ilan edilinceye kadar olan süre içinde; Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri yurt içinde yapacakları gezileri makam arabaları ve resmi hizmet araçları ile yapamazlar. Her ne amaçla olursa olsun yapacakları gezilerde, protokol gereği olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamaz ve resmi ziyafet verilemez. Başbakan ve bakanlar seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 1976 Seçim ve Halkoylaması Yasası kuralları ile bağlıdırlar.

5. Yasanın 82’nci maddesi uyarınca seçimin başlangıç tarihinden seçim sonuçları ilân edilinceye kadar olan süre içinde Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri ile adayların yurt içinde yapacakları gezilere hiçbir kamu görevlisi katılamaz.

SEÇİM TAKVİMİ

YSK’nın duyurduğu 28 Temmuz 2013 Milletvekilliği Erken Genel Seçimi ile ilgili takvime göre, seçim süreci bugün başladı.

İlçelerin çıkaracağı milletvekili sayısı 3 Haziran Pazartesi günü saptanıp ilan edilecek.

Siyasal partilerin adaylarını saptamasının son günü 18 Haziran olarak açıklanırken adaylar 21 Haziran’da adaylık başvurusunda bulunacak.

YSK ve ilçe seçim kurulları, başvuran adayları 22 Haziran’da geçici ilan edecek.

Seçim takviminde 23 Haziran sandık seçmen listelerinin askıya alınmasının en son günü olarak belirlenirken adaylar 30 Haziran’da kesinleşecek ve 1 Temmuz’da YSK ve ilçe seçim kurullarınca tarafından ilan edilecek.

Aynı gün duvar ilanları için ilçe seçim kurullarında ad çekme işlemi yapılacak.

Seçim propagandası 2 Temmuz’da başlayacak.

6 Temmuz’da YSK oy pusulalarının düzenlenmesi için adaylar arasında yapılacak adçekmeyi duyuracak.

BRT’de propaganda yapmak isteyen siyasal partilerin YSK’ya dilekçe vermelerinin son günü 7 Temmuz olarak belirlendi.

Adaylar 8 Temmuz’da oy pusulalarının düzenlenmesi için YSK’da ad çekecek. Aynı gün siyasal partilerin BRT’deki propaganda konuşmalarının yayın zaman ve sırasının saptanması için de adçekmeye gidilecek. 8 Temmuz sandık seçmen listelerinin tamamlanmasının da son günü...

28 Temmuz erken genel seçimine yönelik kamuoyu yoklaması ve araştırmalarının yayımlanmasının son günü 13 Temmuz...

Seçimde oy kullanacaklara seçmen kartları en geç 25 Temmuz’a kadar dağıtılacak.

Seçim propagandasının son günü 27 Temmuz.

28 Temmuz’da ise KKTC’de seçmen hakkı bulunanlar, Cumhuriyet Meclisi’nin 50 yeni üyesini belirlemek üzere oy kullanacak.

(

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 01.06.2013 14:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.