banner151
banner165

TÜMERKAN: BRTK DEĞİŞECEK VE DAHA İLERİYE GİDECEK

HD yayına geçiş çerçevesinde BRT’ye 6 kameralı full HD canlı yayın aracı alınıyor.

17 Kasım 2014 Pazartesi 15:59
TÜMERKAN: BRTK DEĞİŞECEK VE DAHA İLERİYE GİDECEK
BRT HD Stüdyosu’nun açılışı 15 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirildi. HD yayınlar ise BRT’nin 51’inci kuruluş yıldönümü olan 25 Aralık’ta başlayacak. HD yayına geçiş süreci çerçevesinde BRT’ye 6 kemaralı full HD canlı yayın aracı da alınacak.
Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Mete Tümerkan, 3 ay içinde kuruma kazandırılacak olan aracın ilk etapta futbol naklen yayınlarında kullanılacağını söyledi.
HD yayına geçiş çerçevesinde altyapı çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğüne dikkat çeken Tümerkan, kuruma çakılan her çivinin çalışanların ekmek parasını koruduğunu belirtti.
BRTK Müdürü Mete Tümerkan, BRT 1’de yayınlanan Sabah Rotası programında hem stüdyonun açılışına kadar yaşanan gelişmeler hem de kurumun çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

“Bir sonraki adım 25 Aralık”

Tümerkan, bir devlet kurumu olan BRTK’nın sorumluluğuna yakışır bir yapıda olması gerektiğini vurguladı ve HD Stüdyo’nun da bunun en önemli parçası olduğunu söyledi.
Stüdyonun açılışının ardından bir sonraki adımın 25 Aralık’ta HD yayına geçiş olacağını dile getiren Tümerkan, ekipmanın monte çalışmalarının o güne kadar tamamlanacağını belirtti.
Tümerkan, çok daha iyi kalitede ve yüksek çözünürlüklü yayın yapılacağını vurguladı.
Kurum içinde iyileştirme çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Tümerkan, “Önemli olan yapılan iştir. Boş söylemlere yapılanlarla yanıt vermeye ve çıtayı daha yukarı çekmeye devam edeceğiz. Bu çalışmalar sayesinde ülkedeki özel radyo ve televizyonlar da bizimle birlikte daha yukarıyla çekilecek” dedi.

“6 kameralı full HD canlı yayın aracı alınıyor”

Gelecek 3 ay içinde 6 kameralı full HD bir canlı yayın aracı daha alınması için girişimlere başlandığını dile getiren Tümerkan, alınacak yeni canlı yayın aracının Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile işbirliği içinde öncelikli olarak maç naklen yayınlarında kullanılacağını bildirdi.

“Bu kurum değişecek ve daha ileri gidecek”

Kurum Müdürü Tümerkan, BRT’deki değişimin çalışanların yararına olduğunu ifade ederek, günün şartlarına göre yenilikler yapılmaması durumunda kurumun bir süre sonra çökebileceği uyarısı yaptı.
Tümerkan, “Kimse kendini ötekileştirmedikçe kimse ötekileştirilmez. BRT yönetimi herkesi kucaklayan bir yapıdadır. Eleştirmek kolaydır ama bu eleştirilerin kurumun çöküşü sırasında yapılmasını beklerdim, ayağa kalktığımız zaman değil. Bizimle koşmak isteyen herkes bu koşuya katılabilir” şeklinde konuştu.
Tümerkan, kurumun herkese açık olduğuna işaret ederek, “Bu kurumla ilgili ortaya görüş veya katkı koymak isteyen herkese kapımız açıktır. Ancak önce yerinde araştırma yapıp ona göre eleştiri yapsınlar. Bu kurum değişecek ve daha da ileri gidecek. Yeter ki kurum çalışanları da buna sahip çıksın” dedi.
Tümerkan, kurumda fiber optik kablo ağı döşeneceğini ve hızlı iletişime geçileceğini de anlattı, kurumdaki drenaj sistemindeki sıkıntının giderileceğini ifade etti.
Gelinen noktada BRTK’nın gerçekten ‘her rengin kanalı’olduğunu söyleyen Tümerkan, “Bu kurum hepimizindir. Herkese, her kesime hizmet etmektedir. Tek seslilik yok diye kimse artık rahatsız olmamalıdır. Bir kuş tek kanatla uçamaz. Kamu kaynağı tüketiyoruz bu nedenle aldığımız kaynakları doğru kullanarak kurumu halkın istediği noktaya taşımalıyız” dedi.

“Radyolar da yenilenecek”

Tümerkan, TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile radyoların yenilenmesini de görüştüklerini, 6 radyo kanalının 8’e çıkacağını ve çok daha cüzi rakamlarla daha kaliteli yayınlar yapılacağını da aktardı.

“Personel HD yayına yönelik eğitim alacak”

Personele HD cihaz kullanımı eğitimi verileceğini kaydeden Tümerkan, BRT 1’in HD Stüdyo’ya taşınacağını, diğer stüdyonun da BRT 2 olacağını belirtti.
HD stüdyoya destek verecek ikinci bir alan daha yaratılacağını kaydeden Tümerkan, HD canlı yayın araçlarının yanı sıra tüm arşiv bilgilerinin de HD’ye geçmesinin sağlanacağını söyledi.
Tümerkan, gelişen dünyada insanların her gün yenilik ve kalite aradığını hatırlatarak, “Bu kadar değişimin yaşandığı bir dünyada ısrarla eskiyi devam ettirebilir misiniz?” sorusunu da sordu.

“Kuruma çakılan her çivi çalışanların ekmek parasını korur”

Personele en iyi maaş ve toplu iş sözleşmesi koşulları verilse dahi bu yapının sürdürülebilir olamayacağına vurgu yapan Tümerkan, teknoloji ve bilgi birikiminin en büyük iş gücü olduğunu, kuruma çakılan her çivinin de çalışanların ekmek parasını koruduğunu belirtti.
Kalite ve standardın yukarı çekilmesinin ardından 2015’te de uluslararası alanda daha iyi bir noktaya gelinebileceğini ifade eden Tümerkan, “Kıbrıs Türkü’nün bütçe imkanları kısıtlı, izolasyonlarla önümüz tıkalı. Dünyaya açılışımız Türkiye’deki benzer kurumlarla işbirliğiyle sağlanabilir. Yıllarca biriken sorunları çözme iddiasında değilim ama bunun için adımlar atabilirsiniz” dedi.
Kıbrıs’ta dokunmatik ekranda haber okuyan tek kanalın BRT olduğuna da dikkati çeken Tümerkan, 51’inci kuruluş yıldönümüde yeni sistemle birlikte program içeriklerinde de ciddi değişiklikler olacağını kaydetti.
Artık TRT imkanlarını da kullanarak, Ankara , İstanbul ve diğer merkezlerden yayın yapılabileceğini vurgulayan Tümerkan, kurumun daha sürdürülebilir bir mali yapıya kavuşturulması için de yönetim kurulu olarak çalışmaların sürdüğünü söyledi.

“Ay sonunda Toplu İş Sözleşmesinin yükümlülükleri yerine getirilecek”

“Ortaya çıkan ihtiyaçlara göre kurumun yasal mevzuatlarını da uyumlaştırmamız gerek. Hedef topyekün kurumu daha ileri taşımaktır” diyen Tümerkan, geçen haftalarda imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne ilişkin olarak da konuştu.
2014 başı itibarıyla ödemelerde aksaklıklar olduğunu ve ilk iki ayın sonrasını getiremediklerini anlatan Tümerkan, sendika ile kurum yönetimi arasındaki çalışmalar sonucu sözleşmenin imzalandığını ve her iki 2 bayram ödeneğinin ödendiğini belirtti.
Tümerkan, ay sonu itibarıyla Toplu İş Sözleşmesi yükümlülüklerinin yerine getirileceğini vurgulayarak, Kasım sonu veya Aralık başında ödemenin yapılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Bazı alanlarda gelişmelerin yavaş olmasının nedeninin yılların getirdiği birikmiş sorunlar olduğuna da işaret eden Tümerkan, 2014’te geriye dönük elektrik borcunu taksitlendirerek ödemeye başladıklarını ve günlük kullanımları da ödemeye devam ettiklerini anlattı.
20 yıldır yaşanan tayin ve terfi sorunları ile geçicilerin yaşadığı huzursuzlukların giderilmesi için adımlar attıklarını da kaydeden Tümerkan, çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.
 
Son Güncelleme: 17.11.2014 16:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner50

banner68

banner164