banner151

TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ 5 HAZİRAN’DA

Çevre Platformu, 5 Haziran’da gerçekleştireceği “Lets Do It (Hadi Yapalım)” hareketi hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenledi.

05 Mayıs 2014 Pazartesi 14:09
TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ 5 HAZİRAN’DA
Toplantıda oluşturulan alt komiteler ve planlama konuları hakkında bilgi verilerek, konuyla ilgili slayt gösterisi yapıldı. Herkesin tespit ettiği çöp bölgelerini ve niteliklerini en yakın kaymakamlık, muhtarlık ya da Çevre Dairesi’nin ALO 123 hattına bildirmesi istendi.

Çevre Platformu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda platform adına açıklama yapan Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim, yaklaşık bir ay önce, 8 Nisan’da genişletilmiş Çevre Platformu toplantısında Dünya’da 2008’den bu yana çok popüler olan “Let’s Do It”, “Let’s Clean It (Hadi Temizleyelim)” konusunun gündeme geldiğini anımsatarak, “‘Let’s Do It’? 2008’de Estonya’da başlayan siyaset dışı bir inisiyatif ve amaçla, tek bir günde ülkenin seferberlik şeklinde temizlenmesiydi” dedi.

Yıllardan beri ve özellikle de son dönemde gittikçe artan dozda bir çöp sorunu olduğuna işaret eden Besim, “Çöplerimiz her an her yerde. Görsel anlamda çok rahatsızız. Dönem dönem sağlığımızı tehdit edecek boyutlara geliyor ama en önemlisi de artık içinde bulunduğumuz bu çöp denizinden ruh sağlığımız ciddi boyutta etkilenir hale gelmesidir” diye konuştu.

Estonya ve kampanyaya katılan başka ülkelerden derlenmiş kampanya görüntülerini izleten Besim, “Kuzey Kıbrıs’ı biz de tek bir günde temizleyebiliriz” diye düşündüklerini önce Çevre Platformu olarak ekip kurduklarını, sonrasında da Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret ederek komite oluşturulmasını önerdiklerini anlattı.
Besim, başbakanlık, bünyesindeki kriz komitesiyle toplantı yaptıklarını ve toplantıda temizlik seferberliğinin 5 Haziran’da olmasına karar verdiklerini yineledi. Besim, “Amaç 5 Haziran’da 5 saatte Kuzey Kıbrıs’ı temizlemekti. Sloganımız hazırdı. ‘5 Haziran’da 5 Saatte Haydi Yapalım Kuzey Kıbrıs’” dedi.

Besim, bu inisiyatifin, devlet-özel işbirliği ile yürütüleceğini ve bu amaçla kriz komitesinden ve çevre platformundan çekirdek bir ekibin ülkedeki basını, üniversiteleri, meslek örgütlerini, birlikler ve odaları, bankaları ve GSM operatörlerini ayrı ayrı gruplar halinde çağırarak bilgi verdiklerini ve destek istediklerini belirtti.

Bilgilendirme toplantılarına hala devam ettiklerini dile getiren Besim, bugün saat 16.30’da Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğinde Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Partiler, Federasyonlar ve Sendikalar ile görüşülüp destek isteyeceklerini yarın da saat 18.00’de de yabancı elçiliklerle toplantı yapacaklarını ve ayrıca, konuyu aktarıp destek istemek için otoritelerden de pek çok randevu talep ettiklerini söyledi.

Besim, cuma günü yapılan kriz komitesinin geniş katılımlı toplantısında belirlenen Alt Komiteler ve Planlama Konularını şöyle sıraladı;
“A- Kirlilik Tespit Ve Planlama Komitesi
1. Çöp Alanlarının Ve Niteliklerin Tespiti
2. Çöp Toplama Merkezleri Öncelik Planlaması, Katılımcı İhtiyaç Planlaması, Araç İhtiyacı
3. Çöp Tahliyesi Planlaması
B- Kaynak Tesbit Ve Planlama Komitesi
1. Kaynak Planlaması (Kamu Ve Özel Araç, Çöp Torbası, Eldiven, Şapka Vb.)
2. Kaynak Dağıtım Planlaması
C- İnsan İşgücü ve Koordinasyonu Planlama Komitesi
1. Katılımcı ve Yer Planlaması (Kaç Kişi Katılacak, Organizasyon Ve Grup Sayısı, Kim Nereye Gidecek)
2. Rehberlik Planlaması
D- İletişim Ve Enformasyon Planlama Komitesi
1.Enformasyon Planlaması (kirlilik yerlerinin bildirilmesi, toplama teknikleri, başvuru şekilleri, çöp toplamada sağlık kurallarına uygunluk, çöplerin ayrıştırılması, başvuru merkez tanıtımları, tarihi yerler ve doğaya zarar vermeme) (klasik yayın)
Kuruluşlarıyla iletişim ve enformasyon, sanal ortam etkileşimi)
2.İletişim Planlaması (merkez-tali bölge-gruplar-bireyler)
E-Bölgesel Komiteler (5 Haziranın düzenli gerçekleşmesi)” 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 05.05.2014 14:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner157

banner68

banner164