banner118

TARIMSAL AMAÇLI FAİZ DESTEKLİ TARIMSAL KREDİ VERİLİYOR

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE GIDA BAKANLIĞI TARIMSAL AMAÇLI FAİZ DESTEKLİ TARIMSAL KREDİ VERİLECEĞİNİ DUYURDU

14 Ağustos 2015 Cuma 11:29
675 Okunma
 TARIMSAL AMAÇLI FAİZ DESTEKLİ TARIMSAL KREDİ VERİLİYOR
Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, TC Ziraat Bankası ile imzalanan protokol çerçevesinde tarımsal amaçlı faiz destekli tarımsal kredi kullandırılacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan duyuruya göre, söz konusu kredi büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, bitkisel üretim, organik veya diğer sertifikalı üretim, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı, modern sulama sistemleri, modern tarımsal mekanizasyon, örtü altı yetiştiriciliği, tarımsal sanayi pazarlama gibi geniş bir alanı kapsıyor. Protokol çerçevesinde kullandırılacak kredi miktarının toplam 6 Milyon TL olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, işletme başı kredi kullanım limitinin ise 100 Bin TL olduğu ifade edildi.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, protokol çerçevesinde yerleşim bölgeleri içerisinde kalan büyükbaş hayvan barınaklarının yerleşim bölgeleri dışına çıkarılması konusunda yapılacak projeli barınak yatırımlarında yatırım kredisi kullandırılacak. Öte yandan, süt sığırcılığında soğuk zincire geçiş projeleri konusunda yatırım kredileri de kullandırılacak.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında kullandırılacak projeler hakkında da bilgi verilen açıklamada, ağıl yapımı ve mevcut ağılların modernizasyonu, küçükbaş hayvancılıkta soğuk zincire geçiş projeleri, kaba ve karma yem yapımına yönelik ekipman alımı, kaba/kesif yem deposu ve silaj çukuru yapımı ve damızlık hayvan alımı projelerine öncelik verildeceği kaydedildi. Açıklamada damızlık havyan alacak ve satacak işletmelerin hastalıklardan ari olmasının zorunluluk olduğu kaydedildi. Açıklamada, krediyle temin edilecek hayvan sayısının 100 başı geçemeyeceği de vurgulandı.

ARICILIK


Arıcılık sektörüne yönelik aranan koşullar hakkında bilgi verilen Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı açıklamasında, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik makine ekipman ve kovan alımı ile üretim koşullarının iyileştirilmesine yönelik altyapı yatırımları için kredi kullandırılacağı ifade edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre arıcılık alanında kredi kullanmak isteyen işletmelerin asgari 50 adet arılı kovana sahip olması gerektiği ve hayvancılık dairesine kayıtlı olmaları koşulunun arandığı kaydedildi.

BİTKİSEL ÜRETİM

Bitkisel üretim alanında modern sulama sistemlerinin kurulumu, ekim dikim hasat alet ve ekipmanları ile telli terbiye sistemine geçilmesi için yapılacak başvuruların öncelikli olacağı belirtilen Bakanlık açıklamasında, yararlanıcıların Genel Tarım Sigortası Fonuna kayıtlı üreticiler olması gerektiği vurgulandı.

ORGANİK VEYA DİĞER SERTİFİKALI TARIMSAL ÜRETİM

Bakanlık açıklamasında organik veya diğer sertifikalı tarımsal üretim alanında makine ve ekipman alımı ile projeli alt yapı yatırımları için kredi kullandırılacağı belirtildi. Açıklamada, protokol kapsamında Bakanlığın uygun bulduğu ve yetkilendirilmiş bir kontrol ve sertifikasyon kuruluşuyla sözleşmesi bulunan, organik tarımsal ürün ve organik tarımsal girdi üretimini yapan, ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan veya bu faaliyetleri yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere yatırım kredisi kullandırılacağı kaydedildi. Söz konusu krediden yararlanmak isteyen üreticilerin yetkilendirilmiş kuruluşlarla yapılan sözleşmeleri de Bankaya ibraz etmeleri gerektiği belirtildi.


SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ VE AVCILIĞI

Balıkçı gemisi motoru ve ve motor aksamları ile avcılık araç gereçleri alımı için kredi kullandırılacağı belirtilen Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı açıklamasında, yararlanıcıların Hayvancılık Dairesine kayıtlı mesleki balıkçı tekneleri olması gerektiği belirtildi. Açıklamada “Su ürünleri avcılığı için ihtiyaç duyulan araç, gereç, alet ve ekipman alımları Hayvancılık Dairesine kayıtlı su ürünleri avcılığı yapan kişilere sağlanır” denildi.

MODERN SULAMA SİSTEMLERİ

Kredi kullandırılmasına yönelik protokol çerçevesinde modern sulama sistemleri kurulumu için de kredi verileceği belirtilen açıklamadai karar kapsamında, tarlaya getirilen suyun tarla içine dağıtılması amacıyla, sadece tarla içi modern basınçlı sulama sistemlerinin (damla/yağmurlama sulama sistemleri) kurulması konusunda yatırım kredisi kullandırılacağının altı çizildi. Ayrıca, bitki gelişmesi için gerekli olan ve doğal yağışlarla karşılanamayan suyun sağlanması amacıyla, (derin kuyu açılması, kuyudan su çıkarmak için gerekli pompaj ve borular, kuyuya elektrik enerjisi getirilmesi vb.) yatırım kredisi kullandırılacağı belitilen Bakanlık açıklamasında bu kapsamda suyun kaynağından alınarak tarlaya taşınması konusunda da yatırım kredisi kullandırılacağı belirtildi. Açıklamada, su temini maksadıyla kuyular açılmasına yönelik yatırım kredisinin, Kuyu Açma izni alınan kuyular için kullandırılacağı ve bu konuda kredi talebinde bulunan üreticilerden, Bakanlık tarafından onaylanmış izin belgesi isteneceği de kaydedildi.


MODERN TARIMSAL MEKANİZASYON

Modern tarımsal mekanizasyon alımı konusunda, tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için üreticiler tarafından kullanılan ve Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’nca üretici bazında uygun görülen tüm tarımsal mekanizasyon araçları için yatırım kredisi kullandırılacağı belirtilen Bakanlık açıklamasında kuru tarımda anızı parçalayıcı alet ve ekipman alımının öncelikli olacağı ifade edildi.

ÖRTÜ ALTI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Örtü altı yetiştiriciliği için de kredi imkanı sağlandığı belirtilen açıklamada, modern sulama sistemlerinin kurulumu, projeli modern sera kurulumu ve/veya iklimlendirme üniteleri ile makine/ ekipman ve donanım alımlarının protokol kapsamına girdiği kaydedildi. Açıklamada karar kapsamında, kontrollü örtüaltı (yan duvar yüksekliği en az 3m, mahyayüksekliği en az 5m, tepe ve yan havalandırması olan) üretim koşullarına sahip en az bir dekar büyüklüğündeki seralarda üretim yaptığı Bakanlıkça tespit edilen, Genel Tarım Sigortası Fonuna kayıtlı işletmelerin projelerinin değerlendirileceği vurgulandı.

TARIMSAL SANAYİ / PAZARLAMA

Tarımsal sanayi ve pazarlama kapsamındaki kredilerin, bitkisel kökenli tarım ürünlerini işleyen tarımsal sanayi işletmeleri ve küçükbaş hayvancılığa dayalı ürünleri işleyen yıllık satış cirosu 1 milyon TL’yi geçmeyen küçük işletmelerin üretim standartları ve hijyen koşullarının iyileştirilmesi ve gıda güvenliğinin artırılmasına yönelik projeli altyapı yatırımlarında kullandırılacağı belirtilen Bakanlık açıklamasında tarımsal sanayiye yönelik bitkisel kökenli hammadde alımlarının yerli üretim hammadde kullanılması koşuluyla kabul edileceği ifade edildi.

PROJEDEN YARARLANACAK İŞLETME VE ÜRETİCİLER KAYITLI, PROJELLER ONAYLI OLMALI

Öte yandan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hayvancılık alanında kredi kullanmak isteyen işletmelerin, Veteriner Dairesi veya hayvan kayıt sistemine, tarımsal ve bitkisel üretim alanında kredi kullanmak isteyen üreticilerin ise Genel Tarım Sigortası Fonu’na kayıtlı olması zorunluluğu arandığı vurgulandı. Açıklamada, ayrıca tüm alanlara yönelik alet, makine ve ekipman alımlarında söz konusu araçların yeni (birinci el) olma koşulu aranacağı kaydedildi. Protokol çerçevesinde inşa edilecek yapıların projeli olması ve uygulanacak projeler konusuna göre Kaza Tarım veya Hayvancılık Daireleri’nden onaylanmış olması gerektiğine de açıklamada yer verildi.
 
Son Güncelleme: 14.08.2015 11:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.