banner141
banner151

RUMLAR ZAMANA OYNUYOR...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların Kıbrıs sorununun çözümünde “zamana oynadıklarını” vurgulayarak “Bizi müzakere masasında tutup yılları geçirmeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

05 Temmuz 2013 Cuma 15:10
RUMLAR ZAMANA OYNUYOR...
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların Kıbrıs sorununun çözümünde “zamana oynadıklarını” vurgulayarak “Bizi müzakere masasında tutup yılları geçirmeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

Güney Kıbrıs’ta da Kuzey Kıbrıs’ta bir devlet olduğu gerçeğini dünyanın gözüne sokma çabasında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Müzakere masasına oturduğumuzda nasıl bir anlaşma düşüncesinde olduğumuzu defalarca söyledik. Biz ne istediğimizi biliyoruz, mühim olan da budur” dedi.

Amaçlarının kalıcı ve yaşayabilir bir anlaşma yapabilmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bu mümkün mü?” diye sordu ve “Rumların uzlaşmazlığı nedeniyle bunu mümkün hale getiremedik. Kıbrıs Türk tarafı görevini yaptı. Genel Sekreterlerin ortaya koyduğu anlaşma metinlerini kabul ederek anlaşma niyetinde olduğunu ortaya koydu, dünyaya gösterdi. Bu niyette olmayan, anlaşma metinlerini kabul etmeyen Rumlardır... Anlaşma olsa da olmasa da bir devletimiz vardır. Mühim olan bu gerçekleri müzakere masasına yansıtıp anlaşmaya varmaktır”ifadelerini kullandı.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nde düzenlenen Madalya ve Onur Belgesi takdim töreninde konuşan Eroğlu, KKTC’ye sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak Türkiye ile işbirliğine devam edilmesi gerektiğine işaret etti.

Eroğlu, Maraş konusuna da değinerek, “Maraş bütünlüklü çözümün parçasıdır. Maraş verilecek mi verilmeyecek mi tartışmasını her gün yapmanın bir anlamı yoktur” dedi, Türkiye’nin de düşüncesinin kendileri ile aynı doğrultuda olduğunu vurguladı.

“EN BÜYÜK MÜKÂFATI KKTC’DİR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nde düzenlen Madalya ve Onur Belgesi takdim törenine katıldı.

Mücadele yıllarına değinerek “Kiminin kalemi, kiminin silahıyla, neticede hepimiz o cephelerden” geçtik diyen Eroğlu, verilen ulusal mücadelenin en büyük mükâfatının KKTC olduğuna işaret etti.

Eroğlu, “Bugün bir devlet sahibiyiz ve bunun kıymetini bilmeliyiz. Her mücadele edene devlet kurmak nasip olmaz. Bu Kıbrıslı Türklere, Anavatanın Mutlu Barış Harekatı gerçekleştirmesinin ardından nasip oldu. Mücadelemizin sonucunu aldık ama hala daha müzakere masasındayız” dedi.

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk toplumunun içinden değişik sesler yükseldiğine işaret ederek, müzakere masasında her şeyden önce devlet gerçeğinin ortaya konması gerektiğini söyledi.

“GÜNEY KIBRIS’TA DA KUZEY KIBRIS’TA BİR DEVLET OLDUĞU GERÇEĞİ”

Güney Kıbrıs’ta da Kuzey Kıbrıs’ta bir devlet olduğu gerçeğini dünyanın gözüne sokma çabasında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Maraş konusuna da değindi.

“Eroğlu suskun” eleştirileri olduğunu ifade eden Derviş Eroğlu şunları kaydetti:

“Bir arkadaş haftanın 3 günü boyunca Maraş konusunda suskun olduğumu söyler. Oysa Eroğlu söyleyeceğini söyledi. Maraş bütünlüklü bir çözümün parçasıdır. Salam politikası ile Kıbrıs sorunu çözme düşüncesinde değiliz.

Sorun bir bütündür, Maraş da bunun parçasıdır. Maraş verilecek mi verilmeyecek mi tartışmasını her gün yapmanın bir anlamı yoktur. Maraş şu anda KKTC toprağıdır.

Bu konuda her gün beyanat vermiyorum. Maraş bütünlüklü çözümün bir parçasıdır diye ayda bir beyanat verdiğimde herkes anlar sanıyorum ama bazıları maalesef anlamıyor. “Eroğlu Rum Maraş’ın üzerine pazarlık yaparken neden ses çıkarmıyor’? diye soruluyor.

Rumlar isterse gece gündüz pazarlık yapsın, benim pazarlığım başkadır. Anavatan Türkiye’den çıkan sesler de zaten Maraş’ın bütünlüklü çözümün bir parçası olduğu yönündedir. Bu konuyu tartışmaya gerek yoktur. ”

“RUMLAR ZAMANA OYNUYOR”

Rumların Kıbrıs sorununun çözümünde zamana oynadıklarını vurgulayan Eroğlu, “Bizi müzakere masasında tutup yılları geçirmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Rumların zaman zaman ortaya koyduğu ayak oyunlarına itibar etmeyeceğini vurgulayan Derviş Eroğlu, “Biz müzakere masasına oturduğumuzda nasıl bir anlaşma düşüncesinde olduğumuzu birçok kez söyledik. Biz ne istediğimizi biliyoruz mühim olan da budur” ifadesine yer verdi.

Amaçlarının kalıcı ve yaşayabilir bir anlaşma yapabilmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bu mümkün mü?” diye sordu ve şöyle devam etti.

“Rumların uzlaşmazlığı nedeniyle bunu mümkün hale getiremedik. Kıbrıs Türk tarafı görevini yaptı. Genel sekreterlerin oraya koyduğu anlaşma metinlerini kabul ederek anlaşma niyetinde olduğunu zaten belirtti. Dünyaya gösterdi. Bu niyette olmayan, anlaşma metinleri kabul etmeyen Rumlardır.”

“KKTC’YE SAHİP ÇIKMALIYIZ...”

KKTC’ye sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Anavatan Türkiye ile işbirliğini devam ettirelim” dedi ve ekledi:

“Anavatanla işbirliği içinde bileceğiz ki Kıbrıs Türk halkı müzakere masasında haklıyken haksız duruma düşme niyetinde değildir.

Bu müzakereleri sürdürenler Kıbrıs Türk halkının haklarını müzakere masasında bırakma niyetinde de değildir. Bana ‘uzlaşmaz’, ‘anlaşma istemez’ dediler. Mühim olan bu değil, alacağımız sonuçtur.

Anlaşma olsa da olmasa da bir devletimiz vardır. Mühim olan bu gerçekleri müzakere masasına yansıtıp anlaşmaya varmaktır.

Varamazsak da açıkta değiliz, bir devlet çatısı altında Türkiye’nin koruması altındayız. Bu devlet, bugüne kadar verilen mücadelenin, toprağın altına giren şehitlerin emeklerinin boşa gitmediğinin gösterilmesi adına çok önemlidir. Bu mücadelede ter ve kan akıtanlara teşekkür ediyoruz.”

“DAVAMIZ HENÜZ BİTMEDİ, MÜZAKERELER SÜRÜYOR...”

Kıbrıs Türk halkının geçmişini, kimlerle nereden nereye geldiğini bildiklerini belirten Eroğlu, “Yaşanlardan dersler çıkararak bu devlete sahip çıkıyoruz. Müzakere masasında yaşadıklarımızı yaşatmayacak bir anlaşma arayışı içindeyiz” ifadesine yer verdi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bir dava savunduğunu yineleyerek davanın devletle noktalandığını söyledi,  sözlerini şöyle noktaladı:

“Dava henüz bitmedi, müzakereler sürüyor. Bu müzakerelere devlete sahip çıkacak kişileri desteklemek gerekir. Mühim olan Rumların zamana oynamasına müsaade etmeden görüşmeleri anlaşma ile noktalamaktır.

Anlaşma mümkün değilse ne olacağına birlikte karar vereceğiz. Hepimize düşen görevler sürüyor. Hepimizin omuzlarında ulusal davanın ağırlığı vardır. Bu ağırlık tatlı ve sorumluluk veren bir ağırlıktır. Sorumluluğumuzun bilincinde davamızı sürdüreceğiz. Yarınların bugünlerden güzel olacağına inanıyoruz.”

MADALYALARLA İLGİLİ YASA

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümetlerin mücahitlere madalya verilmesini geciktirdiği konusuna değinerek, madalyalarla ilgili yasayı hazırlayan hükümetin başkanı olduğunu anımsattı, o dönemki tartışmaları hatırlattı.

Eroğlu, madalyaların nasıl olacağı konusundaki tartışmalardan sonra bir yarışma düzenlendiğini hatırlattı ve yarışma sonucunda madalyaların şeklinin ortaya çıktığını ancak bazı sıkıntılar nedeniyle gecikme yaşanarak bugünlere gelindiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her türlü yasal hazırlılığın yapılmış olduğuna ve madalya şekillerinin belirlendiğine dikkat çekti.

Kıbrıs Türk halkının tümünün madalya almayı hak ettiğini vurgulayan Derviş Eroğlu, “TMT mensupları, mücahitler, gazeteciler olayın yükünü çekerken her Kıbrıslı Türk ulusal mücadeleye karınca kararınca hizmet verdi” diye konuştu.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 05.07.2013 15:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.