Parlamenterler Birliği'nden mesaj

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamenterler Birliği mesaj yayınladı.

26 Ocak 2013 Cumartesi 11:19
372 Okunma
Parlamenterler Birliği'nden mesaj
 
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın doğumunun 89’uncu ve 27-28 Ocak 1958 direnişinin 55’inci Yıldönümü mesajı


Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde kilometre taşlarını teşkil eden iki tarihi günü birlikte idrak ediyoruz.

27 Ocak 1924 Ulusal mücadelemizin lideri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Rauf Raif Denk-taş’ın doğum günü, 27-28 Ocak 1958, İngiliz Sömürge Yönetimi ile Yunan Emperyalizmi ve ENOSİS mücadelesine karşı şahlanışımızın yıldönümüdür.

27-28 Ocak direniş olaylarında İngiliz Sömürge yöneticilerinin eli kanlı askerleri halkımıza vahşice saldırarak Lefkoşa’da Mehmet Ahmet, Şerif Mehmet, Mustafa Ahmet, İbrahim Ali
ve Sermet Kanatlı’yı, Gazimağusa’da ise Fuat Yusuf ve Safa Muharrem’i şehit etmişlerdir. Sömürge Yönetimi bu kanlı saldırı ile ulusal varoluş mücadelemizi engelleme politikasını vahşi ve barbarca bir eylemle durdurma, Yunan emperyalizmi ile ENOSİS hedefinin yolu üzerindeki Kıbrıs Türk engelini ortadan kaldırma operasyonuna girişmiştir.

Kıbrıs Türkü’nün onurlu varoluş mücadelesi, Anavatanımızın desteği ve Kurucu Cumhurbaş-kanımızın liderliğinde, şehitlerimin kanı ve canı ile sürdürülmüş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cum-huriyeti’nin ilanı ile taçlanmıştır. Bu yoldan dönüş sözkonusu olamaz.

Bu açık ve değişmez tarihi gerçeğe rağmen, karşı unsurun Kıbrıs Türkünü ve devletini yok ederek adaya tek başına sahip olma hevesi sürmekte ve dış destekle ileriye götürülmeye çalı-şılmakta, çılgınca silahlanma çabaları yanında egemenlik dahil her türlü siyasi ve ekonomik hakkımızı gaspetme çabaları sürmekte, amborgolarla teslime ve yok oluşa zorlanmaktayız.

Bu gerçekler karşısında halkımıza ve yöneticilerimize düşen görev açıktır. Bu görev özetle;

 Devletimize sahip çıkmak, halkımızın birlik ve bütünlüğüne zarar veren ve verecek olan hiçbir harekete fırsat vermemek,

 Anavatanımızla var olan birlik, bütünlük ve dayanışmaya zarar verebilecek hiçbir giri-şime olanak vermeyerek, karşılıklı saygı ve güvene dayalı kardeşçe ilişkileri en üst düzeyde tutmak,

 Ulusal çıkarları, kişisel çıkarların önünde tutmak,

 Kurucu Cumhurbaşkanımız ve şehitlerimizin çizdiği ulusal hedef doğrultusunda iler-leyerek emanetlerine sahip çıkmak,

 Ülkede insanca ve hakça adil bir düzen içinde, ne ezenin ne ezilenin olmadığı sosyal devlet yapısını gerçekleştirmek, işsizlik, yokluk, yoksulluk, partizanlık, hukuksuzluk ve keyfilik dahil, her türlü olumsuzluğu bertaraf ederek mutlu ve aydınlık geleceği inşa etmektir.

Böylesi önemli bir günde bu görev ve ihtiyacı anımsatma gereğini bize duyuran olumsuzluk-ların sürdürülmesinden kaynaklanan üzüntülerimizi vurgulama ihtiyacı duymaktan üzgünüz.

Halkımızın Türk Kıbrıs’ta varoluş mücadelesi siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik her alanda sürmektedir. Bu mücadeleyi sürdürmek, kazanımlarımız korumak ve ileriye taşımak; Kıbrıs Türklerinin olduğu kadar Anavatan Türkiye ve dünyadaki tüm kardeş ve dostlarımızın da gö-revidir.

Kurucu Cumhurbaşkanımızın 89. Doğum günü ile,
Ulusal Varoluş Mücadelemize karşı kanlı saldırılar gerçekleştiren Sömürge Yönetimine karşı direnişimizin şahlandığı 27-28 Ocak olaylarının 55. Yıldönümünde,

Ulusal varoluş mücadelemiz yolunda şehit verdiğimiz tüm kardeşlerimizi ve aramızdan ayrılan mücadele arkadaşlarını rahmetle anıyor,

Bu mücadeleye katkı koyan halkımızı, Mücahit Teşkilatımız mensuplarını ve Güvenlik Kuv-vetlerimizi saygı ile selamlıyor,

Mücadelemizin her safhasında desteğini esirgemeyen Anavatan Türkiye halkına, yöneticilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine şükranlarımızı sunarız.


Saygılarımla

Vedat Çelik
Genel Başkan
Son Güncelleme: 26.01.2013 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.