banner118

ÖZYİĞİT: “ÇÖZÜM, ÇOCUKLARIMIZA KARŞI GÖREVİMİZDİR”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’ta geçmişte yaşanan acılardan dersler çıkararak, birlikte ortak aydınlık bir geleceğe yürünmesi gerektiğini belirterek, Kıbrıs Sorunu’nun, çözümle artık tarihe karışması gerektiğini, mücadelelerinin de bu yönde olduğunu kaydetti ve “Bu bizim çocuklarımıza, torunlarımıza karşı görevimizdir” dedi.

26 Şubat 2014 Çarşamba 15:49
295 Okunma
ÖZYİĞİT: “ÇÖZÜM, ÇOCUKLARIMIZA KARŞI GÖREVİMİZDİR”
Çözümle birlikte Kıbrıs’ın bir istikrar adası olacağını, sosyal, siyasal ve ekonomik yönden kendi kendine yeten ve tüm Ortadoğu ve dünya barışına emsal teşkil edecek bir yapıya ulaşacağına inanç belirten Özyiğit, TDP olarak çözümü arayan tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile süreci takip etmek ve katkı koymak amacında olduklarını ifade etti.

Cemal Özyiğit Başkanlığındaki TDP heyeti, bugün, Averof Neofitu Başkanlığındaki DİSİ heyeti ile görüştü. Güney Lefkoşa’da DİSİ Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, TDP’den Genel Sekreter Mehmet Harmancı, Dışilişkiler Sekreteri Deniz Birinci ile Lefkoşa İlçe Başkanı Özmen Birinci de hazır bulundu.


TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Annan Planına ‘Evet’ demiş bir parti olan DİSİ ile görüşmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, oldukça yararlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.
Kıbrıs Sorunu yüzünden Kıbrıslıların evlerinden, yurtlarından olduklarını, acı çektiklerini geri dönülmez yaralar açıldığını, ancak, buna saplanıp kalmanın doğru olmadığını belirten Özyiğit, geçmişte yaşanan acılardan ders çıkararak, birlikte ortak aydınlık bir geleceğe yürünmesi gerektiğini kaydetti. Kıbrıs Sorunu’nun, çözümle birlikte artık tarihe karışması gerektiğini, mücadelelerinin de bu yönde olduğunu belirten Özyiğit, “Bu bizim çocuklarımıza, torunlarımıza olan görevimizdir” dedi.

Toplumlar arasında yaşanan güvensizliği ortadan kaldırmak ve karşılıklı güveni yeniden tesis etmenin son derece önemli olduğunu söyleyen Özyiğit, bu bağlamda çözümü arzulayan her kişi, kurum ve kuruluşa büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Görüşme sürecinin yeniden başlamasından mutlu olduklarını ve geleceğe güvenle bakmak istediklerini belirten Özyiğit, çözümü ve barışı arzulayan bir parti olarak, yapılan ortak açıklama zemininde başlayan görüşme sürecini selamladıklarını ifade etti.

Ortak metinde de belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon ile tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslararası tek kimlik olgularının önemine vurgu yapan Özyiğit, ortak açıklamada da yer alan, oluşacak yeni yapının bir daha değiştirilemeyeceği, herhangi bir ülkeye bağlanamayacağı ve taksime yol açmayacağının vurgulanmasının da önemini vurguladı.

Çözümsüzlük nedeniyle adadaki gençlerin göç yollarına düştüklerini, gençlerin kendi ülkelerinde özgürce yaşaması ve birlikte işbirliği yapmalarının son derece önemli olduğunu kaydeden Özyiğit, çözümün tüm Kıbrıslıların yararına olacağının altını çizdi.

Kıbrıs’ın münhasır bölgesinde bulunan petrol ve doğal gaz ile Türkiye’den gelecek olan suyun da çözüm yönünde katalizör bir rol oynaması gerektiğini belirten Özyiğit, barışa giden yolda bu unsurlardan tüm Kıbrıslıların birlikte faydalar elde etmesi gerektiğini kaydetti.

Çözümle birlikte Kıbrıs’ın bir istikrar adası olacağını, sosyal, siyasal ve ekonomik yönden kendi kendine yeten ve tüm Ortadoğu ve dünya barışına emsal teşkil edecek bir yapıya ulaşacağına inanç belirten Özyiğit, TDP olarak çözümü arayan tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile süreci takip etmek ve katkı koymak amacında olduklarını ifade etti.

Özyiğit, bütünlüklü çözüm arayışları sürerken, güven artırıcı önlemlerin de büyük önem arz ettiğini belirtti ve sürece paralel olarak Maraş’la birlikte, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin de değerlendirilerek, her iki tarafın da yararına olacak şekilde çözümler üretilmesi gerektiğini kaydetti.
Liderlerin müzakerecilerinin Ankara ve Atina’ya yapacakları ziyarete büyük önem verdiklerini ve olumlu sonuçlar doğurmasını umduklarını kaydeden Özyiğit, konuşmasının sonunda hep birlikte barış içinde daha aydınlık bir ülke temennisinde bulundu.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise, çözüme destek veren ve bu yönde mücadele eden TDP heyeti ile bir araya gelmenin önemli olduğunu belirterek, ziyaret için TDP heyetine teşekkür etti.
Ortak metnin açıklanmasının ardından, Kıbrıs’ta girilen yeni sürecin önemli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini kaydeden Neofitu, 2 bölgeli, 2 toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon ile tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslararası tek kimlik olgularının önemine dikkat çekti.

İki toplumda da haklı veya haksız şekilde sürece çekince ile yaklaşanlar olduğunu, onların da sıkıntılarının dinlenip gerekli çözümlerin üretilmesi gerektiğini kaydeden Neofitu, bunun için birlikte çalışmak gerektiğini ifade etti.
Neofitu, adanın her iki kesiminde de parlak ve gelecek vaat eden gençler olduğunu, bu gençlerin vatanlarında tutunarak, kaçmamalarını sağlayacak ortamın yaratılmasının önemine dikkat çekti ve kurulacak yeni yapının mutlaka insan hakları ve AB temel ilkelerini de içermesi gerektiğini kaydetti. Neofitu, müzakerecilerin karşılıklı Ankara ve Atina seferlerinin de çok önemli bir gelişme ve yeni bir sayfa açıldığının göstergesi olduğunu da belirtti.
 
Son Güncelleme: 26.02.2014 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.