banner152
banner151

ÖZERSAY: “PARTİZANLIĞA VE ADAM KAYIRMACILIĞA GÖZ YUMMAYACAĞIM”

“İrademizi Kemiren Şey Partizanlıktır”

25 Ocak 2015 Pazar 15:12
447 Okunma
ÖZERSAY: “PARTİZANLIĞA VE ADAM KAYIRMACILIĞA GÖZ YUMMAYACAĞIM”
Bağımsız cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay dün gerçekleştirdiği ziyaretler çerçevesinde Güzelyurt halk pazarını, Yeşilırmak bölgesini ve Doğancı Spor Kulübü’nü ziyaret etti, vatandaşlarala birarya gelerek vizyonunu anlattı ve soruları yanıtladı.

Özersay devlet içinde yasama, yürütme ve yargının birbirini denetlemesi gerektiğini, uzunca bir süredir Cumhurbaşkanlarının zaman zaman “partim zarar görmesin, ya da hükümette olan partimi yıpratmayayım ve benzeri anlayışlarla hükümeti hizmet üretmeye teşvik etmediğini, denetlemediğini ve gerektiğinde de hükümeti kımıldatmak için zorlamadıklarını söyleyerek “göreve gelmem durumunda herhangi bir siyasi parti ile özel bir ilişkim olmadığından hükümette hangi parti olursa olsun adam kayırmacılığa ve partizanlığa göz yummayacağım gibi çalışmayan hükümetleri de rahat bırakmayacağım, zorlayacağım” dedi.
Gün boyunca süren ziyaretlerde vatandaşlarla görüşen Özersay, Yeşilırmak ve Güzelyurt bölgesinin ortak sorunlarını dinleyerek göreve gelmesi durumunda sorunların çözümüne nasıl katkı koyabileceğini ve çözüm önerilerini anlattı.

“Kamulaştırma Bedellerinin Ödenmemesi Yöneticilerin Ayıbı”
Özersay, geçmiş yıllarda gerek normal kamulaştırma gerekse Zorunlu Mal İktisabı Yasası altına özellikle Yeşilırmak sınır kapısının açılması için vatandaşın arazilerinin bir kısmının elinden alındığını ve yol yapıldığını, kendisinin de bu sınır kapısının açılması için çaba ortaya koyan birsi olarak bu kadar zaman geçmesine rağmen vatandaşın parasının hala ödenmediğini görmekten büyük üzüntü duyduğunu vurguladı. Sınıra kadar olan yolun yapıldığını ancak Yeşilırmak içerisnden geçen kısmının yarım bırakılarak vatandaşa adeta “sizi önemsemiyoruz” denildiğini söyledi. Kudret Özersay, Rum tarafı ya da uluslararası toplum karşısında verilen taahhütlerin yerine getirilmesi için çaba ortaya koyanların vatandaşın insanca hizmet alması için aynı çabayı göstermeyerek insanımıza verdikleri değeri gösterdiklerini vurguladı. Kıbrıs müzakereleri bağlamında yeni sınır kapısı açılmasını gündemine alıp bu gibi adımları sonuçlandıran bir Cumhurbaşkanlığı makamının, bunun vatandaş açısından olası olumsuz sonuçlarını da düşünmesi gerektiğine dikkat çeken Özersay, “Cumhurbaşkanlığı görevini almam durumunda vatandaşın devlete olan güvenini yeniden sağlyacakl adımlar atması için Bakanlar Kurulu’nu zorlayacağım” dedi.

Kapsamlı çözüm müzakereleri bağlamında toprak ayarlaması çerçevesinde Yeşilırmak’ın durumunu soran ve olası bir kanton bölge ihtimalini gündeme getiren vatandaşların sorusu üzerine ise Özersay iki kesimliliği sulandıracağını ve idari pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olacağını düşündüğü kanton bölgelere karşı olduğunu, değişen şartlar ve gelişen hayat çerçevesinde bu konuların yeniden ele alınmasının şart olduğunu söyledi. Özersay,“iki kesimliliği zora sokacak her nevi düzenlemeye karşı çıkarım ama aynı zamanda da bir çıkış yolu mutlaka öneririm. İlerlemek istiyorsak yapıcı olmamamız gerekir ancak herkes de görüyor ki şu anda müzakere masasında bir kapsamlı çözüme çok da yakın bir noktada değiliz, hatta müzakere masası dahi yok” dedi. Özersay sözlerine şöyle devam etti: “Kapsamlı çözüme çok yakın değiliz, ama yüzde birlik bir ihtimal dahi olsa çözüm için çalışmaya, yaratıcı fikirlerle yapıcı bir uğraş ortaya koymaya değer diye düşünüyorum.”

Yeşilırmak’tan sonra Doğancı Spor Kulübü’nü ziyaret eden Özersay, vatandaşlarla bir araya gelerek vizyonunu, neden aday olduğunu ve sorunlar konusundaki çözüm önerilerini anlattı.

Özersay, Kıbrıs meselesi ve Kıbrıs müzakerelerini hayatımızın merkezine koyarak iç sorunları unuttuğumuzu siyasilerin de bundan menfaat elde ettiğini vurgulayarak, bugün gelinen durumdan sorumlu olan siyasilerden hesap sormayı, siyasileri belli göreve getirdikten sonra neden verdikleri sözleri tutmadıklarını sormayı unuttuğumuzu hatırlattı. Özersay devlet içinde yasama, yürütme ve yargının birbirini denetlemesi gerektiğini, uzunca bir süredir Cumhurbaşkanlarının zaman zaman “partim zarar görmesin, ya da hükümette olan partimi yıpratmayayım ve benzeri anlayışlarla hükümeti hizmet üretmeye teşvik etmediğini, denetlemediğini ve gerektiğinde de hükümeti kımıldatmak için zorlamadıklarını söyleyerek “göreve gelmem durumunda herhangi bir siyasi parti ile özel bir ilişkim olmadığından hükümette hangi parti olursa olsun adam kayırmacılığa ve partizanlığa göz yummayacağım gibi çalışmayan hükümetleri de rahat bırakmayacağım, zorlayacağım” dedi.
Özersay konuşmasına şu sözlerle devam etti; ‘’Cumhurbaşkanlığı görevine gelmem durumunda kendimizin geliştireceği birisinin direktif vermediği, aktif yapıcı bir diplomasi yaptığımız müzakere süreci öngörüyorum. Sizlere çözümü vaat etmiyorum, eğer edenler varsa bilin ki popülizm yapıyor. Ama Kıbrıs Türk tarafının çözüm yönünde bir irade ortaya koymasını vaat edebilirim. Bir taraftan Kıbrıs müzakerelerini çok iyi şekilde yürütürken, diğer taraftan da memleketin içerisindeki yozlaşmaya, yolsuzluğa, adam kayırmacılığa son verebilecek, irade ortaya koyabilecek, içerideki sorunlarda bir duruş ortaya koyabilecek olan gerçek anlamda tarafsız bir cumhurbaşkanı olabilirim, topluma taahhüdüm bu yöndedir. Kıbrıs Türkünün dışarıdaki temsiliyeti müzakerelerden ibaret olmamalıdır. Kıbrıslı Türklerin müzakerelerin dışında bir hayatı olması gerekir’’ dedi.
Özersay yoğun bir katılımla gerçekleşen ve ikibuçuk saat süren Doğancı ziyaretinde vatandaşların sorduğu çok sayıda soruyu da cevaplandırdı.
 
Son Güncelleme: 25.01.2015 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155

banner130

banner146

banner50

banner68

banner40