banner152
banner151

MEZBAHA KADERİNE TERK EDİLDİ!

LTB MEZBAHA TESİSİ ATIL DURUMDA ...

10 Ekim 2013 Perşembe 11:59
MEZBAHA KADERİNE  TERK EDİLDİ!
Çiğdem Aydın
 
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) “Mezbaha Tesisi” inşaatı LTB Yönetiminin ve Başkanının değişmesiyle yeniden gündeme geldi .

Hatırlanacağı gibi Lefkoşa Türk Belediyesi eski Başkanı Cemal Bulutoğluları,  “LTB Başkanı olarak göreve geldiğim günden itibaren halkımızın sağlığını korumak için gereken tüm tedbirleri aldım, almaya da devam ediyorum. Bu benim olmazsa olmaz prensiplerimdendir” diyerek , LTB Mezbaha Tesisi’nin AB standartlarında ve hijyenik koşullarda et tüketimini sağlayacak olan bir yatırım olduğunu, tesiste hayvanların daha kolay ve hijyenik bir şekilde taşınmasına olanak sağlayan ikiz ray sisteminin de kullanılacağını ifade ederek, kamuoyuna bu tesis hakkında bilgi vermişti .
 
İlgili Tesis şu sıralarda hala atıl durumda,  sanayi bölgesinde kaderine terk edildi.

 
Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz   Projeler Şube Amiri Ali Güralp , şu an için mezbahanın tam manasıyla bitmediğini savundu. Güralp, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde geçen yıl yaşanan kaos döneminin içerisinde bulunduğu dönemde  ihaleyi alan ASİN Şirketi'nin projeleri tamamladığı iddialarıyla gündeme geldiğini fakat sözleşme gereği Lefkoşa Türk Belediyesi'ne  projenin tamamlanmadığını öne sürdü.
 
Lefkoşa Türk Belediyesi eski Başkanı Cemal Bulutoğlulları döneminde bu proje için ayrı bir birim oluşturulduğunu hatırlatan Projeler Şube Amiri Ali Güralp , bu birimin LTB’de başkanın değişmesiyle kapandığını şu an için o birimde hiçbir personelin bulunmadığını sadece birim amirinin görevine devam ettiğini fakat projenin kendilerine yeniden verildiğini bu nedenle 2007- 2013 tarihleri arasında nasıl bir çalışma yapıldığını da bilmediğini söyledi.
 
Öte yandan Projeler Şube Amiri Ali Güralp , “Mezbaha Tesisi” inşasının kendisinin başında bulunduğu Projeler Şubesi'ne yeniden verildiğini fakat ASİN Şirketi ile yapılan sözleşme gereklerini ASİN ŞTİ’nin  tam anlamıyla yerine getirmediğini iddia ederek konunun Sayıştaylık ve Başsavcılık tarafından incelemede olduğunu ifade etti.
 
“BİNA FONKSİYONEL DEĞİL “
 
Sözleşmeye göre “Mezbaha Tesisi” inşası tam fonksiyonel olarak LTB’ye devredilmeliydi diyen Güralp, “yani demek istiyorum ki bu binanın içerisinde bulunan son teknolojik bütün aletlerin test edilmesi gerekir ,ikiz ray sistemlerinin denenmesi gerekiyor , makinelerin işlevsellikleri testten geçirilmelidir tüm bunlar ASİN ŞTİ’yi sözleşme ile bağlar fakat bunlar yapılmadı test süreci tamamlanmadan Cemal Bulutoğluları binayı teslim aldı “ dedi.
 
Tüm bu test sürecinin müteahit firma tarafından yapılması gerektiğini ifade eden Projeler Şube Amiri Ali Güralp, sözleşmeye göre LTB’nin de yükümlülüklerinin olduğunu su, kanalizasyon , telefon hatları gibi alt yapıyı LTB’nin yapması gerektiğini hatırlatarak “fakat bütün bunları yapmak için bir bütçeye ihtiyaç vardır o da şu anda mevcut değil , ama test edebilmek için tabi ki bizim de çözümlerimiz vardır alt yapı  gerekli testler yapılıp bina tam fonksiyonel kullanılır halde teslim edilirse gerisi LTB’nin sorunudur “ dedi.


 
“SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ “
 
Projeler Şube Amiri Ali Güralp, LTB ‘de yaşanan kaos döneminde Sayıştaylığın el attığı bazı olayların olduğunu , ilgili yazışmaların yapıldığını ve sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade ederek Mezbaha Tesisinin bitmiş noktaya gele pozisyonunu yaratmaya çalıştıklarını fakat Sayıştay ve Başsavcılığın raporları  gelmeden şu an için ellerinden bir şey gelmediğini kaydetti.
 
Sayıştaylığın raporlarının gelmesi halinde ilgili firma ile daha sağlıklı görüşmeler yapılabileceğine dikkati çeken Güralp , Cemal Bulutoğluları tarafından yapılan bir çok projenin de şu anda Sayıştaylıkta denetlendiğini  söyledi.
 
Projenin 2007 yılının projesi olduğunu fakat 2010 aralık ayından sonra ,Mezbaha Tesisi projesinin Projeler Şubesinden alınarak ,Proje ve Finans Şubesine verildiğini anlatan Ali Güralp “ bu proje ile ilgili 2010 aralıktan 2013 yılına kadar ne yapıldığını bilmiyorum “ dedi. Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan kaos döneminde tüm dosyaların Sayıştaylık tarafından incelenmek üzere alındığını bu nedenle inceleme fırsatı bulamadığını belirtti.
 
Projeler Şube Amiri Ali Güralp şu anda “Mezbaha Tesisi” ile yeniden kendilerinin ilgilendiğini ve ASİN ŞTİ’     in de sözleşmede belirtildiği şekliyle binanın tüm ekipmanlarını tamamlayarak ,ekipmanların işlerliğinin testinin de yapılmasıyla bu sorunun ortadan kalkabileceğini belirtti .
 
Şube Amiri Ali Güralp , müteahit’in ben bu binayı bitirdim alacağım var dediğini öne sürerek Sayştaylığın ise bu proje için  ek protokol gereği çok fazla para harcandığı yönünde raporu olduğunu ve baka ödeme yapılmaması yönünde Sayıştaylık tarafından LTB’nin uyarıldığını vurguladı .

 
“ASİN ŞTİ ‘YE EK PROTOKOLLERLE ÖDEMELER YAPILDI “
 
Projeler Şube Amiri Ali Güralp , ihalenin sözleşme gereği 2 milyon 100 bin TL’na tamamlanması gerektiğini fakat mukavelenin 2 milyon 647 bin TL olarak imzalandığını ifade eden Güralp, bu rakamın Lefkoşa Türk Belediyesi meclisi tarafından da ilk önce %20 daha sonra ise % 40 artırılarak mukavelede olmamasına rağmen ,Mezbaha Tesisi ‘nin içerisine örneğin pastırma bölümü yapıldığını ve buna mukabil  eski Başkan Cemal Bulutoğluları başkanlığı ve aynı dönemin Belediye Meclisi Üyeleri tarafından da onaylanarak ödemelerin  yapıldığını söyledi..
 
Hatırlanacağı üzere  Lefkoşa Türk Belediyesinin ASİN ŞTİ’ye vermiş olduğu  12 Haziran 2012  tarihli çekleri karşılıksız çıkmış ve ilgili şirket  avukatı aracılığıyla 17 ocak 2013 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesine ihbarname göndermesiyle LTB’nin çek yasağına girip girmediği tartışmaları da beraberinde gelmişti. 
 
    
Son Güncelleme: 10.10.2013 12:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

banner50

banner68

banner40