banner151

MEDYANIN ROLÜ, ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR

11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ…

10 Temmuz 2013 Çarşamba 13:01
MEDYANIN ROLÜ, ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR
Gazeteciler Birliği Başkan Vekili Mustafa Kortun, Kıbrıs Türk basınının, halkın geleceğinin inşasında sahip olduğu gücün bilincinde olarak, geçmişten gelen sorumlu, direngen ve savaşımcı duruşunu; halkının gücüne inanmış, çağdaş, özgürlükçü, demokratik değerler doğrultusundaki sesini yükseltmeye devam edeceğini söyledi.

Kortun, 11 Temmuz Basın günü nedeniyle Birlik Yönetim Kurulu adına yayımladığı mesajda, “Bizler Kıbrıslı Türk gazeteciler olarak her zaman özgür, demokratik, laik bir topluma ve böyle bir toplum içerisinde farklı yaşam tarzlarının karşılıklı saygı içerisinde bir arada yaşayabileceklerine inanmış, bu yolda düşünce üreten insanlar olarak, en temel insan haklarından olan özgür düşünce, ifade etme hakkının her zaman, her yerde korunması gerektiğini vurgulamak isteriz” dedi.

MEDYANIN ROLÜ, ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR

Kortun, dünya insanlığının  21.Yüzyıl’ın ikinci on yılında toplumsal ve bireysel olarak daha iyi bir yaşam düzeyine ulaşmak için, günümüz koşullarına uygun savaşım verirken, medyanın, bu çok yönlü ve yoğun devinim içindeki yaşamsal, vazgeçilemeyecek rolünün, öneminin  gittikçe arttığına işaret etti.

Kıbrıs’ta bir Kıbrıslı Türk tarafından yayımlanan ilk Türkçe gazete Saded’in yayımlanmaya başlamasının 124. yılında, Kıbrıs Türk Medyası olarak, gelinen noktada tüm emeği geçenleri sevgi ve saygıyla andıklarını ifade eden Kortun, çağdaş, özgür düşünce, demokratik değerlerin, hukukun ve insan haklarının her zaman en üst seviyede tutulması, korunması yolunda emek vermiş, kan vermiş, can vermiş tüm basın mensupları bugünde unutmanın mümkün olmadığını söyledi.

Mesajında basın özgürlüğünün önemine dikkat çeken Kortun, şöyle devam etti:

“Medyanın bir bütün olarak halkın kendisine en uygun bir toplum ve yönetim biçimini seçmesi için, bilgilendirilmiş bir yurttaşlar topluluğunun oluşturulmasında önemli bir rolü olduğunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kayıt altına almıştır. AİHM ayrıca, siyasi ifade ve kamu menfaati olan konuların dile getirilmesinin, demokratik bir toplumun önemli bir özelliği olduğunu da belirterek, bu özelliğin en üst seviyede tutulmakta ve korunmakta olduğunun da altını çizmiştir.”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin icraatları hakkında da bilgi veren Kortun, birlik olarak gerek medya sektörünün, gerekse bu sektörde çalışan gazetecilerin daha çağdaş ve günümüz demokratik ilkelerine göre düzenlenmiş bir yasal ve etik mevzuat çerçevesinde çalışmalarına imkan vermek için önemli somut adımlar attıklarını kaydetti.

MEDYA ETİK KURULU OLUŞTURULDU

Bu doğrultuda hazırlanan Basın Yasa Tasarısı’nın, yeni göreve gelecek hükümet döneminde kısa sürede yasalaşması için çabalarının devam edeceğine işaret eden Mustafa Kortun, Medya Etik Kurulu’nun oluşturulduğunu ve çalışmaya başladığını anlattı.

Birliklerinin yine uzun zamandan beri dillendirmiş olduğu ve ilgili resmi makamlardan ısrarla yazılı olarak talep ettiği “medya okur-yazarlığı” dersinin ortaöğretim müfredatına 2012-2013 ders yılından itibaren konulduğunu belirten Kortun şöyle devam etti:

“Günümüz yazılı, sözlü ve görüntülü medya organları ve dijital sosyal iletişim ağları, taşınabilen iletişim araçlarından tam potansiyel yararlanma ve bu olanakların eleştirel, aktif ve yaratıcı bir şekilde kullanılabilmesine AB yürütme organı olan Avrupa Komisyonu da büyük önem atfetmektedir. Medya okur-yazarlığı olarak nitelenen bu yetenek, tam yurttaşlık ve demokratik katılımın gerçekleşmesi için bir temel olarak görülmekte olup, medya okur-yazarlığı olan yurttaşlar daha yüksek dereceli bir özgürlüğe sahip olacakları için bilgilenme kaynaklarını seçip değerlendirebilecek ve enformasyon (bilgi) toplumuna daha aktif olarak katılabilecekledir. Bilgi toplumlarında katılımcı demokrasinin en sağlıklı bir şekilde süreç içerisinde oluşturulması da gerçekleşebilecektir. Kuzey Kıbrıs’ta katılımcı bir demokrasinin  hayata geçirilmesini  çok yaşamsal olarak gördüğümüzü de bu noktada belirtmek isteriz. Yurttaşların kendi özgür iradesi ile seçtiği temsilcilerini, hangi düzeyde olurlarsa olsunlar, her zaman  sorgulması ve sorgulatması, denetlemesi demokratik yaşamın ve çoğulcu demokrasi anlayışının günlük pratiğidir.

Medyamızın ulaştığı gerçekten gurur duyulacak ileri, modern çağdaş teknolojik düzeye rağmen, çok sayıda meslektaşımızın iş ve sosyal güvenceden yoksun olarak ve düşük ücretlerle çalışmaya devam etmesi hala basınımız üzerine düşen kara gölge olmaya, ne yazık ki devam etmektedir. K.T. Gazeteciler Birliği çözüm önerileri ile birlikte bu sorunu ortadan kaldıracak girişimlerini önümüzdeki dönemde de sürdürecektir. Kuzey Kıbrıs pazarına mal ve hizmet arz eden yurtdışı büyük firmaların reklam giderlerinden basınımızın da hakkı olan payı almasının yolunun bir şekilde bulunabileceğine inanıyoruz. Kendi ayakları üzerinde durabilen bir basının hem daha özgür, hem de çalışanları için daha güvenceli olacağı açıktır.”

Gazetecilere görevlerini yaparken yapılan saldırılar ve engellemeler ayıbının ortadan kaldırılması için tüm sorumlu makamlarla işbirliği arayışlarının devam edeceğini vurgulayan Mustafa Kortun, Basın Günü’nü kutladı.

Kortun, tüm üye ve gazetecileri, yarın akşam saat 20.00’de Gazeteciler Birliği Lokali’nde yer alacak ve gazetecilik hizmet onur ödüllerinin de verileceği resepsiyona davet etti.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 10.07.2013 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.