banner151

“MARAŞ’A KARŞILIK ERCAN HAVAALANI’ GİBİ BİR PAZARLIK YERSİZDİR”

Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, hükümetin, yerleşik Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla 1968 yılından bu yana Ada’daki iki taraf arasında liderler seviyesinde devam eden müzakerelerin daha alt bir seviyeye çekilmesine ve bu çerçevede “müzakereci” atanmasına karşı olduğunu ifade etti.

18 Haziran 2013 Salı 17:22
“MARAŞ’A KARŞILIK ERCAN HAVAALANI’ GİBİ BİR PAZARLIK YERSİZDİR”
Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, hükümetin, yerleşik Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla 1968 yılından bu yana Ada’daki iki taraf arasında liderler seviyesinde devam eden müzakerelerin daha alt bir seviyeye çekilmesine ve bu çerçevede “müzakereci” atanmasına karşı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Kutlay Erk, Rum basınında yer alan haberlerde müzakere grubu için adı geçen GKRY eski Başsavcısı Alekos Markidis’in Rum tarafının müzakereci atamasına karşı olduğunu, müzakereci atanmış bir gruba katılmayacağını belirttiğine dikkat çekerek, hükümetin müzakere sürecine ilişkin görüşlerini açıkladı.

“Kıbrıs sorununu BM şemsiyesi altında devam eden müzakereler çerçevesinde kapsamlı bir çözüme ulaştırmanın önem ve ivediyet kazandığı bu dönemde, mevcut müzakere zemini ve modalitelerinin müzakereci atama gibi yeni uygulamalarla değiştirilmesi sadece süreci uzatmaya ve sıkıntıya sokmaya hizmet edecektir” diyen Kutlay Erk, “Kıbrıs Türk tarafı olarak isteğimiz, liderler seviyesinde, çözüm odaklı, anlamlı müzakerelerin bir an önce başlaması ve sonuçlandırılmasıdır. Çözüm sürecini uzatacak her türlü eylem ve düzenlemeye karşı olduğumuzun ilgili tüm taraflarca bilinmesi gerekmektedir” dedi.

Markidis’in Rum basınında yer alan demecinde ayrıca Ercan Havaalanı ve Maraş konularına da değindiğini ve çözümden önce Maraş’ın geri verilmesi karşılığında Ercan Havaalanı’nın uluslararası kullanıma açılmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ettiğini kaydeden Erk şöyle devam etti:

“Maraş’ın bütünlüklü bir çözümün parçası olduğunun ve kapsamlı bir çözüm haricinde ele alınmasının mümkün olmadığının bir kez daha altını çizmek gerekmektedir. Ercan Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara açılması ise, 2004 yılı referandumunun hemen sonrasında dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın 28 Mayıs 2004 tarihli raporunda (S/2004/434) Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonun haksızlığının altını çizen izolasyonun sona erdirilmesi çağrısı ve Avrupa Konseyi’nin 26 Nisan 2004 tarihinde izolasyonun kaldırılması yönünde yaptığı çağrı doğrultusunda Kıbrıslı Türklere uluslararası toplum tarafından verilen taahhütlerin bir gereği olup, müzakere sürecinden bağımsız olarak ivedilikle gerçekleştirilmesi gereken uluslararası bir yükümlülüktür.

Dolayısıyla “Maraş’a karşılık Ercan Havaalanı” gibi bir pazarlık yersizdir. Maraş konusunun bütünlüklü bir çözümün parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu bütün içinden bazı unsurların seçilerek ayıklanmasının süreci bozacak, uzatacak ve bütünlük kurulmasını imkansızlaştıracak bir yaklaşım olduğunu da hatırlatmakta yarar görüyorum.“

Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, GKRY liderliğinin zaman kaybetmeden kapsamlı çözüme odaklanacağını ümit ettiğini ifade ederek, “Elli yıldır devam etmekte olan müzakere sürecinde Kıbrıs Türk tarafı olarak her zaman olduğu gibi, bundan sonra da yerleşik BM parametreleri çerçevesinde kalıcı ve adil bir çözüm bulunmasına samimiyetle katkı koymaya devam edeceğimizi bir kez daha vurgularız” dedi. 
Son Güncelleme: 18.06.2013 18:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.